islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty20%[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty7%[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty7%[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty7%[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty7%[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty7%[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty7%[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty37%[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 [Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
MesazhTitulli: [Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet   [Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 12 Jul 2015 - 20:37

[Only admins are allowed to see this image]Ka një lloj ibadeti i cili në atë natë harrohet dhe lihet anash, ndërsa ka një vlerë shumë të madhe…

Të gjithë ne i dimë mirësitë e Natës së Kadrit. Vetë fakti se në këtë natë të bekuar filloi zbritja e Kuranit Fisnik, se në këtë natë meleku Xhibril, me një numër të madh të melekëve tjerë zbret në planetin tonë, se në këtë natë caktohet fati i njerëzve për vitin e ardhshëm, se në këtë natë ibadeti është më i mirë se muajt tjerë një mijë herë, tregon vlerën e madhe të kësaj nate e cila gjendet në dhjetë ditët e fundit të muajit të bekuar të Ramazanit.

Kjo është nata në të cilën ibadeti është shumë i vlefshëm, sepse kush e kalon këtë natë në ibadet (namaz, dhikr, lexim Kurani, lutje) do t’i falen mëkatet e kalueshme. Thamë se kjo natë është më e vlefshme se një mijë muaj. Namazi i falur në kët natë, është i vlefshëm sa 30 mijë namaze, kërkimi i faljes dhe dhikret tjera janë po aq të rëndësishme. Pra, çdo ibadet i kryer në Natën e Kadrit është sikur të bësh ibadet një mijë muaj, qoftë falja e namazit, dhikri, leximi i Kuranit etj… sepse i Madhërishmi thotë se Nata e Kadrit është më e vlefshme se një mijë muaj.

Mirëpo, ka një lloj ibadeti i cili në këtë natë lihet pas dore, nuk kryhet, respektivisht, njerëzit shumë dobët mendojnë për këtë. Para se ta përmendim, së pari të potencojmë se i Dërguari i Allahut na ka porositur që Natën e Kadrit ta kërkojmë në dhjetë netët e fundit të muajit të Ramazanit edhe atë në netët teke, edhe pse shumica e dijetarëve mendojnë se Nata e Kadrit është në natën e 27. Pra çdo natë nga netët teke të dhjetëditëshit të fundit të muajit të bekuar të Ramazanit mund të jetë Nata e Kadrit.

Transmetohet nga Aisheja r.a se i Dërguari i Allahut s.a.v.s ka thënë: ““Kërkojeni natën e Kadrit në netët tek të dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit.” (Buhariu).

Andaj çdo natë teke të dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit duhet ta zbukurojmë me namaz nate, ku duhet të lexohet më gjatë nga Kurani, namaz ku në ruku dhe Razz do të qëndrohet më gjatë , pastaj duhet ta zbukurojmë me lutje, kërkim falje, lexim të kuranit, ata që nuk dinë të përsëritin ato sure që i dinë, pastaj të lutemi Allahun në mënyrë të përulur, të lutemi për falje të gabimeve, për prindërit, qoftë të gjallë apo të vdekur, të lutemi për fëmijët, familjen, për bereqet, për shërim nga sëmundjet dhe gjëra tjera që njeriu ka nevojë.

Mirëpo, siç thamë edhe më herët një lloj ibadeti, gjatë këtyre ditëve, një numër i madh i muslimanëve e harron, e ai është NDARJA E SADAKASË ATYRE QË KANË NEVOJË!

Po, një gjë shumë e madhe, sadakaja bën pjesë në ato vepra që Allahu i pëlqen më së shumti, ndërsa vlera e saj është e veçantë gjatë muajit të Ramazanit, sidomos gjatë Natës së Kadrit sikur edhe ibadetet tjera, siç është namazi. Pra, nëse ai që fal namaz në Natën e Kadrit shpërblimi i tij është sikur me falë namaz një mijë muaj, atëherë ai që në Natën e Kadrit ndanë sadaka prej një euro, tek Allahu do t’i shkruhet sikur me nda sadaka një mijë muaj nga një euro.

Po, kjo është vlera e sadakasë në Natën e Kadrit. Ndërsa e dimë mirë, se nëse ti e përkujton dikë që ka nevojë me sadaka, apo e ndihmon dhe e shpëton, dije se Allahu do të përkujtoj, do të ndihmojë dhe do të shpëtoj. E dini shumë mirë se kur dikush shpëton nga ndonjë ndeshje, thuhet: “sadakaja e ka ruajtur, sigurisht se e ka ndarë në vend të drejtë!” Nuk e ka ruajtur sadakaja por e ka ruajtur Allahu, sepse ai me sadakanë e tij ka shpëtuar dikë.

Për këtë, ja një sugjerim i vogël për ju që do t’ju jap shumë sevape në Natën e Kadrit.

Kështu para se të hyj pjesa e tretë e Ramazanit, ndajë së paku dhjetë euro apo edhe më shumë nëse ke mundësi, të cilat do t’i shpërndash në netët teke në dhjetë ditët e fundit të Ramazanit. Nëse nuk duash të ndash para, mund të ndash edhe artikuj ushqimorë, të themi se për çdo natë mund të blejsh një qese me miell dhe ta ndash dikujt që ka nevojë.

Lusim Allahun e Madhërishëm të na nderoj me Natën e Kadrit. Allahumme amin.

Përktheu: Arsim Dauti

(Islampress)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: