islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
81 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 81 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty96%Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty0%Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty0%Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty0%Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty1%Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty2%Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zgjedhja e Bashkëshortit (Familja në islam)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Empty
MesazhTitulli: Zgjedhja e Bashkëshortit (Familja në islam)   Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) EmptySat 9 Mar 2019 - 22:32

Zgjedhja e Bashkëshortit  (Familja në islam) Zgjedh10Pyes një vajzë të re, në moshë për martesë: 
“Si do të doje të ishte burri yt i ardhshëm? A e ke menduar?”
 “Po, e kam menduar. Dua që të ketë tipare të rregullta, nuk po them që të jetë i bukur, por duhet që ta pëlqej, pra të ketë pak elektricitet mes nesh. Më pas, duhet të ketë shtëpi. Edhe makina është e nevojshme, një punë të mirë dhe rrogë. Nuk dua që të heq keq.” 

Nëse bisedoni me njerëz që janë në moshën e martesës, do të shikoni se sa janë shtuar kërkesat materiale. Sigurisht që do të hidheni e thoni: “Pse a nuk është pasuria e rëndësishme? Në kohët tona, çdo gjë bëhet me para. Si mund të jetohet kur nuk ke as punë dhe as rrogë?” Sigurisht që e shikuar nga ky këndvështrim, njerëzit që mendojnë një gjë të tillë, kanë shumë të drejtë. Paraja është e rëndësishme dhe është bukur kur ke një shtëpi ku të fusësh kokën. Por martesa nuk ka lidhje me asnjërën prej këtyre, dhe në momentin kur zgjidhet personi me të cilin do të kalosh jetën, anët materiale janë të fundit në listë. 
Le të flasim pak për arsyet... Le të themi se ka pasuri, ka tipare të rregullta, ka mendime të ngjashme me të tuat dhe dëshiron të martohesh me të me idenë se do të keni një jetë të qetë. Por burri juaj është i papërgjegjshëm dhe shumë dembel. Sa herë që ka një problem, shet gjërat që i kanë mbetur nga prindërit. Në vend që të punojë vetë, shfrytëzon trashëgiminë që ka. Në fund, kuptoni se nuk ju ka mbetur më asgjë në duar. Për më tepër që ai është një njeri i pamësuar të punojë. Atëherë, mos vallë duhet të shikojmë karakterin e njeriut përpara se të shikojmë pasurinë e tij? Nga ana tjetër, as kjo nuk është e mjaftueshme sepse idealet ndryshojnë, sidomos në kohët tona që ndryshojnë shumë shpejt. Idealet dhe mendimet nuk janë të mjaftueshme për të mbajtur të bashkuar një çift. 

Pasuria dhe idealet në një pikë mbarojnë dhe ndryshojnë. Po nëse këto të dyja nuk janë të mjaftueshme për të zgjedhur njeriun e jetës, çfarë është? 


Ajo që e forcon një martesë është ecja në të njëjtën rrugë dhe forca për t’i luftuar së bashku të gjitha vështirësitë e jetës. Beteja e përbashkët e çiftit për të përballuar edhe sfidat më të vogla të jetës është më e rëndësishme se përpjekjet për hir të idealeve. Por këtu kemi një pengesë. Rritja e moshës së martesës. 
Me kalimin e kohës, mosha kur njerëzit martohen po rritet gjithmonë e më shumë. Sa të mbaroj shkolla, të gjej punë, të bëj pajën, të kursej ca para, të blej një makinë, të bëjmë qejf me lekët e rrogës. I mendojmë të gjitha këto pa kuptuar që po na ik mosha. Pikërisht këtu fillon fatkeqësia. 


Mbaron shkollën dhe je vetëm, ke blerë shumë gjëra por je vetëm, ke kursyer por je vetëm, ke pasur probleme por i ke kaluar e vetme... 


Një njeri që i ka kaluar të gjitha vështirësitë i vetëm, a mund të ndjejë nevojën për t’u martuar? Në veçanti, djemtë që nuk e ndjejnë nevojën për t’u martuar janë të prirë për t’u larguar prej asaj. Djali vetëm në momentin kur dëshiron të bëhet baba, fillon ta shikojë martesën me më shumë dëshirë.


 Njerëzit që edhe pse janë vetëm kanë sukses, e shohin martesën si diçka krejt të panevojshme. Mendimi “unë jam i vetëmjaftueshëm” ushqen egon. Ndërkohë, njerëzit me ego të fryrë e kanë shumë të vështirë që të lidhin jetën me dikë tjetër. 


Për këtë arsye, ne kemi nevojë që ta eliminojmë idenë “sa t’i rregulloj të gjithë gjërat, pastaj do të mendoj për martesën.” Në këtë pikë, prindërit kanë rol shumë të rëndësishëm. Familja nuk duhet të ketë pritshmëri të paarritshme. Teksa presim që çdo gjë të jetë perfekte, koha e çiftit kalon me shpejtësi. Mjafton që të ekzistojë diçka mesatare dhe çifti do t'i rregullojë gjërat me kalimin e kohës. Le të kenë një histori për të treguar. 
Cilat janë cilësitë që duhet t’i ketë njeriu që do zgjedhim për bashkëshort? Gjëja e parë që duhet të vëzhgojmë tek kandidati për martesë është sistemi i vlerave të tij. idealet ndryshojnë me kalimin e kohës, por vlerat që qëndrojnë në themel të karakterit nuk ndryshojnë. Për shembull, disa nga vlerat kryesore janë: familja, paraja, dashuria, suksesi, përgjegjësia, dëshira për të ndihmuar, respekti, puna dhe thjeshtësia. Kur jeni duke u njohur me një njeri, mundohuni që të kuptoni se cilave prej tyre u jep më shumë rëndësi. 


Një burrë që ka prioritet paranë nuk mund të ketë martesë të lumtur me një grua që ka prioritet ndihmën ndaj të tjerëve. Një bashkësi e përbashkët vlerash është kushti kryesor për një martesë të suksesshme. Nëse njëra palë i jep rëndësi familjes, ndërsa tjetra suksesit, familja do të ketë probleme. Një burrë që punon shumë mund ta ketë të vështirë të kalojë kohë me familjen e vet. 
Nëse gruaja e tij i jep më shumë rëndësi parasë se familjes, do ta kuptojë burrin e vet që punon deri në orët e vona të darkës dhe nuk do të nxjerrë probleme, por nëse është grua që vë familjen para të gjithave, martesa e tyre do të ndikohet negativisht. 


Përmbledhje: Duhet të njihni mirë sistemin tuaj të vlerave.  Më pas studioni atë të njeriut tjetër dhe krahasojini për të shikuar nëse keni pika të përbashkëta. Nëse është e nevojshme mund të kërkoni ndihmë nga njerëz më të mëdhenj. Mos e shtyni shumë moshën e martesës. Nëse ju del përpara një njeri që ju përshtatet, mos e shtyni më shumë me dëshirën për të pritur sa të rregullohen të gjitha gjërat. Mos i jepni rëndësinë maksimale anës materiale. Njerëzit e përgjegjshëm, të drejtë dhe punëtorë, në fund të fundit e marrin atë që duan.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Zgjedhja e Bashkëshortit (Familja në islam)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Familja bërthamë që ishte dikur dhe Familja e shpërbër që është sot!
» Familja në islam
» Problemet e komunikimit në martes (Gruaja dhe Familja në Islam)
» [Gruaja dhe Familja ne islam] Dashuria, baza e një familje
» [Gruaja dhe familja në islam] Metoda praktike për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve bashkëshortore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja dhe familja në Islam-
Kërce tek: