islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty20%[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty7%[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty7%[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty7%[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty7%[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty7%[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty7%[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty37%[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
MesazhTitulli: [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit   [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15

Hudbe e xhumas
04.10.2019
Islamichen Verein Frankenthal
LigjeruesIlaz ef Salihi
Tema: "I Falimentuari i Ahiretit"
 
Falënderimet dhe lëvdatat më të mëdha janë për Allahun e Madhëruar, Zotin dhe Krijuesin e të gjitha botëve. Selami dhe përshëndetjet tona qofshin edhe për të Dërguarin e Allahut, Muhammedin Alejhisselam, mbi familjen e tij të madhe, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që jetuan me të vërtetën në zemër.
Xhemat inderuar! Xhumat e kaluara neve kemi folur mbi ahiretin e cila është jeta jonë e përhershme drejtë të cils patjetër se do të shkojm me vete do ta marim atë që në këtë botë e fitojm, dhe vendi jonë atje do të jetë ashtu siç e meritojm. Folim dhe përkujtohemi përahiretin ngaqë shumë pak mos them hiq edhe atë vetëm një pakic mendojn për ahiretin ndërsa shumica janë kapur pas kësaj bote dhe të mirat e saja të përkohshme. Në ajetin e javës së kaluar Allahuxh.sh na përkujtonte se ata që besojn dhe bëjn punë të mira ju takon xheneti firdeus  q shtë i prhershëm,por për të ariturderi atje ka bajgishum punë ngaqë shtë Dita e gjykimit, është peshorja,ura e siratit,pastaj ka njerëz edhe pse bjnëshumë punë të mira por i humbin ato dhe ditën e Gjykimit mbeten pa asgjë të falimentuar. Atëher nisur nga kjo hymje tema jonë e sodit do të jetë: "I Falimentuari i Ahiretit"

Zoti ynë thotë ne Kuranin fisnik: 

[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit 20191018

Thuaj: “A t’ju tregojmë për më të dëshpëruarit në veprat e tyre? Ata janë veprimi i të cilëve u asgjësua në jetën e kësaj bote, e megjithatë ata mendojnë se po bëjnë mirë. Të tillët janë ata që nuk besuan argumentet e Zoit të tyre as takimin (ringjalljen) e Tij, prandaj veprat e tyre shkuan huq dhe në ditën e Gjykimit atyre nuk do t’u japim kurrfarë vlere”. (Kehf, 103-105).
Xhemat i ndershëm! Cili person quhet i falimentuar? I falimentuar është ai njeri, që ka shumë para, por me shumë se para ai ka borxhe dhe kur bën llogarinë, ai është i falimentuar. I falimentuar është ai njeri, që ka shumë ndërtesa në pronësi, po kur bën llogaritë, ai s’ka as shtëpinë e vet, pasi është i detyruar ta shesë edhe atë. I falimentuar është ai njeri, që mund të ketë shumë pasuri, por në fund fare edhe rrobën që ka veshur nuk e ka të tijën. I falimentuar është ai njeri, që ka bërë shume llogari, por s’ka bërë mirë llogaritë e vetes së tij, ky është i falimentuari i dynjasë. Realisht është për të ardhur keq për njerëz të tillë dhe mos na bëftë Zoti prej tyre.
Por ka një të falimentuar tjetër, që është i falimentuari i Ahiretit, i falimentuari i botës tjetër, i cili është më i keq se i dynjasë. Personit, që falimenton në dynja, mund t’i vijë bota në atë formë, saqë ta nxjerrë nga situata dhe bëhet përsëri pasanik, mund t’i dalë një shok dhe një mik që e nxjerr nga falimentimi, ndërsa atë të Ahiretit nuk ka kush e nxjerr prej falimentimit. Muhamedi (a.s) i pyeti një herë  shokët e tij: “Cilin njeri e quani te falimentuar?” Ata i thanë: “I falimentuar tek ne o profet i Zotit është ai njeri, që nuk i ka mbetur asnjë grosh në xhep, asnjë dinar e asnjë dirhem”. Profeti (a.s) ua ktheu:
“Jo, ky nuk është i falimentuari i vërtetë. I falimentuari i vërtetë është ai i ditës së Kijametit, është ai që ka për të dalë përpara Zotit me shumë namaz, me shumë agjërim, me shumë sevape dhe shumë Haxhe, por ky njeri ka bërë edhe disa punë të tjera.
Ai ka ofenduar dikë, ka sharë dikë tjetër, një tjetër e ka rrahur, ndërsa një tjetri ia ka prekur nderin, ka vrarë dikë dhe ka derdhur gjakun e dikujt tjetër.
Ky fillon dhe jep borxhin e tij. Por atë ditë borxhi s’jepet me para, jepet me sevape. I jep të parit sevapet e veta, derisa e shlyen borxhin e të parit, por ka dy tre apo katër njerëz që u ka borxh, që u ka hyrë në hak. Kështu vjen fundi dhe atij i mbarojnë sevapet, por akoma s’i ka larë borxhet e veta. Atëherë Zoti thotë: “Merr nga gjynahet e këtyre njerëzve, që u ke hyrë në hak!” Njeriu fillon e merr nga gjynahet e tyre dhe ato i rendohen mbi supe, derisa në fund e fusin në Zjarr”. Ky është i falimentuari përpara Zotit. Ka ardhur me male me sevape, dhe fundi i tij është zjarri i Xhehenemit. Ai, që kur i jep borxhet e tij, s’i ngelet kurrgjë, falimenton dhe fundin e ka në zjarrin e Xhehenemit.
I falimentuari i vërtetë tek Zoti është I falimentuari i vërtetë tek Zoti është ai që falet, por kurrë s’ka mësuar prej namazit të vet, është ai që agjëron një muaj, por kurrë s’ka marrë mësim prej këtij mësuesi të madh, është ai njeri që ka qenë në Haxh, por ai kurrë se ka respektuar emrin haxhi, është ai njeri që e quan veten musliman dhe njeri të mirë, por i ka hyrë në hak të tjerëve dhe kur fillon e lan borxhet e veta, s’i ngelet as edhe një sevap,përkundrazi përfundon në zjarrin e xhehenemit. Me të vërtetë imagjinoje një njeri të falimentuar.
Çfarë ia dogji sevapet këtij njeriu? Sevapet ja dogji ofendimi, gjuha e vet. Ai shan, ofendon dhe nëpërkëmb dinjitetin e njerëzve.
Ai me të vërtetë përmend emrin e Zotit me gjuhë, por po me atë gjuhe ai përmend fjalët e liga. Muhamedi (a.s) thoshte: “Ai që është besimtar, s’mund të jetë akuzues, s’mund të bëjë akuza të pabaza, ai s’mund të mallkojë, ai s’mund të jetë njeri i ulët, ai s’mund të jetë fjalëndyrë. Ai që i vepron këto punë, ai s’mund të jetë besimtar”.
Është e vërtetë sot, se në tre fjalë që thuhen. një e ke fjalë të pistë. Sot edhe plaku i vjetër skuqet nga turpi, ndërsa fëmija i vogël nuk skuqet prej kësaj fjale. Kjo është shumë e vërtetë, por besimtari është gjithmonë besimtar.
Atij i vjen turp, kur e dëgjon këtë fjalë e jo më ta thotë atë me gjuhën e tij. Ai njeri, që ka në gjuhën e tij emrin e Zotit, nuk duhet ta prishë atë me fjalë të pista, me fjalë të liga, se me të vërtetë këto fjalë të liga ia djegin punët. Mos përgojo të tjerët, mos merr gjynahet e të tjerëve e t’u japësh sevapet e tua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: