islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty96%[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty0%[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty0%[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty0%[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty1%[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty2%[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre Empty
16102019
Mesazh[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre

[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre 20191025 Vesvesi/et, në kuptimin “dyshim, hezitim, fjalë e fshehtë dhe mendime që njeriut i burojnë në mënyrë të pavetëdijshme”, janë ndjenjat që e orientojnë njeriun drejt sjelljeve të këqija, jo të lejuara fetarisht e moralisht. Për shembull, kur në Kuranin Fisnik flitet për vesvesin që shejtani ua bëri Hz. Ademit dhe Hz. Havasë, thuhet: “Djalli u pëshpëriti, për t’ua zbuluar pjesët e turpshme të mbuluara të trupit të tyre dhe u tha: “Zoti juaj jua ka ndaluar pemën, vetëm që të mos bëheni engjëj ose të pavdekshëm.” (A’raf, 20) Siç shikohet, burimi i parë i vesvesit është shejtani, sepse shejtani, duke e pasur zili mirësinë e Xhenetit që vetë s’do ta ketë, nuk e pranon dot qëndrimin e përhershëm të njeriut në të. Për këtë arsye, përpiqet pa reshtur për ta mashtruar njeriun me vesvese, në mënyrë që ta nxjerrë nga Xheneti. Krahas këtyre, edhe një burim tjetër i vesvesit është vetë nefsi i njeriut. Kjo çështje shtjellohet kështu në Kuranin Fisnik: “Ne e kemi krijuar njeriun dhe, Ne e dimë ç’i pëshpërit atij nefsi i vet. Ne jemi më pranë tij se damari i qafës së vet.” (Kaf, 16) Pëshpëritja, për të cilën bëhet fjalë këtu, janë ndjenjat e këqija dhe të fshehta që njeriut i vijnë nga brenda. I Dërguari i Allahut, alejhi’s-selam, ka thënë në lidhje me këtë çështje: “Përderisa të mos shndërrohen në vepra (shirk, mashtrim etj.), ndjenjat e këqija që njeriut i vijnë nga brenda, ai nuk ka përgjegjësi për to.” (Muslim, Iman, 201.) Në këtë mënyrë, e ka shprehur qartë se njeriu nuk bën mëkat për shkak të mendimeve që i vijnë në mendje nga shkaqe që ai nuk i ka në dorë. Disa prej sahabëve të nderuar shkuan te i Dërguari i Allahut (s.a.s.) dhe i treguan se në mendje u vinin disa fjalë e mendime, të cilat janë mëkat po të thuhen. Ndërsa i Dërguari i Allahut (s.a.s.), u tha atyre se këto mendime u pëshpëriten nga djalli i mallkuar dhe se kjo gjendje buron nga besimi. Domethënë, të mendosh në mënyrë të pavullnetshme, gjëra që janë të këqija apo mëkat, nuk është mëkat përderisa ato të mos shndërrohen në vepra. Këto mendime asnjëherë nuk janë gjëra që u besohet me gjithë zemër, por janë vesvese që lindin nga pëshpëritjet e shejtanit. Vesveset janë ngacmime që shejtani i bën zemrës së njeriut dhe disa foto e pamje që ai i hedh në pasqyrën e imagjinatës së njeriut. Këto janë disa lojëra që shejtani ia bën njeriut, veçanërisht njeriut besimtar në këtë botë, sepse shejtani, si një shenjë e dobësisë së tij, përdor shigjetën e “vesvesit” kundër besimtarit të cilin nuk e mposht dot me anë të kufrit dhe devijimit. Për këtë arsye, qafiri nuk ka vesvese. Mohimi i qafirit nuk është vesves, përkundrazi është mohim i llogaritur, i planifikuar dhe i mbështetur në kryeneçësi. Djalli i mallkuar nuk mund të hyjë dot në zemrën e besimtarit, i cili i beson Zotit (xh.xh.), është i plotë nga aspekti i besimit dhe i kryen ibadetet, dhe ta hedhë atë në kufër/mohim. Ai vetëm ia turbullon zemrën dhe përpiqet t’i prishë prehjen e rehatinë që gjen në ibadete. Nisur nga kjo që thamë, asnjëherë nuk duhet t’u japim rëndësi vesveseve në formën: “Mos vallë e bëra mangët?” – që mund të kemi përgjatë abdestit dhe namazit.  Nëse një vesvese e tillë ndodh për herë të parë, atëherë, ai abdest dhe namaz mund të përsëritet. Por, nëse ndodh vazhdimisht, atëherë, abdestin duhet ta konsiderojmë të saktë sikur janë larë të gjitha pjesët e duhura dhe namazin duhet ta pranojmë si të plotë pa i dhënë vesveseve mundësinë që të na fusin në dyshime. (Shik. Mevsili, el-Ihtijar, I, 11.) Veçanërisht vesveset dhe dyshimet përgjatë abdestit dhe ibadeteve burojnë nga shejtani. I Dërguari i Allahut (s.a.s.), na njofton se shejtani ikën kur këndohet ezani, se shejtani kthehet pas për t’i dhënë vesvese besimtarit kur të mbarojë ezani dhe se e bën njeriun që ta harrojë sa rekatë namaz ka falur duke i hyrë atij në nefsin (zemrën) e tij dhe duke i thënë “kujtoje këtë gjë, kujtoje atë gjë”. (Buhari, Ezan, 4.) Siç shikohet, shejtani mund t’i japë vesvese njeriut edhe përgjatë namazit. I Dërguari i Allahut, alejhi’s-selam, ka thënë: “Kur Umeri hyn në një rrugë, shejtani e lë atë rrugë dhe futet në një rrugë tjetër.” (Muslim, Fedailu’s-sahabe, 22.) Gjithashtu, i Dërguari i Allahut (s.a.s.), ka thënë: “Shoh se shejtanët prej njerëzve dhe xhindëve ikin nga Umeri.” (Tirmidhi, Menakib, 18.) Me anë të këtyre haditheve fisnike, i Dërguari i Allahut (s.a.s.), tregon besimin e Umerit (r.a.) dhe fuqinë e tij kundër shejtanit të mallkuar. Nisur nga këto që thamë më lart, besimtarët gjithmonë duhet të jenë të kujdesshëm dhe vigjilentë kundër vesveseve dhe pëshpëritjeve të shejtanit.
Rrugët e mbrojtjes nga vesveset
Allahu Teala thotë në Kuranin Fisnik: “Nëse djalli përpiqet të të shtyjë drejt së keqes, kërko strehim tek Allahu, se vërtet, Ai dëgjon dhe di gjithçka.” (A’raf, 200) Ndërsa i Dërguari i Allahut, alejhi’s-selam, na njofton: “Shejtani largohet nga biri i Ademit (njeriu) kur ai e përmend Allahun.” (Shik. Sujuti, Fet’hu’l-Kebir, II, 185.) Për këtë arsye, nëse dëshirojmë të mbrohemi nga vesveset e shejtanit të mallkuar, së pari nuk duhet ta neglizhojmë namazin me xhemat, i cili është dhikër i hapur. Përveç të tjerash, asnjëherë nuk duhet ta shkëpusim lidhjen me Kuranin Fisnik duke i lexuar veçanërisht suret “nas” dhe “felek”. Siç e shprehëm edhe më sipër, djalli i mallkuar nuk mund të hyjë në zemrën e besimtarit që e ka besimin e saktë dhe që i kryen ibadetet, e ta hedhë atë në kufër, sepse shejtani asnjëherë nuk mund ta zërë vendin e njësimit dhe dashurisë që besimtari ka në zemrën e tij për Allahun e Madhëruar dhe vendin e mendimit që besimtari ka në zemrën e tij për ta pasuar të Dërguarin e Allahut (s.a.s.) dhe për ta zbatuar traditën e tij profetike. I Dërguari i Allahut (s.a.s.), na ka këshilluar: “Nëse shejtani i vjen dikujt prej jush dhe i thotë: “Kush është ai që e ka krijuar këtë gjithësi madhështore dhe e ka futur në sistem? – ai i përgjigjet: “Allahu, i Cili është Zoti im.” Më së fundi, shejtani thotë: “Kush e ka krijuar Zotin tënd?” Nëse vesveset e shejtanit arrijnë deri në këtë pikë, kërkoni mbrojte dhe strehim te Allahu duke thënë eudhu-besmelenë!” (Muslim, Iman, 214.) Ky hadith fisnik tregon se shejtani nuk i bën dot dëm besimtarit nga aspekti i itikadit/besimit. Nëse është kështu, sa më shumë që shejtani i mallkuar të na sulmojë me vesvese, aq më shumë ne duhet ta forcojmë lidhjen tonë me Allahun Teala dhe të Dërguarin e Tij (s.a.s.) dhe ta përforcojmë përshpirtshmërinë tonë. Nganjëherë, shejtanët prej njerëzve dhe xhindëve i bëjnë vesveset në këtë mënyrë: “Çdo gjë është përrallë, andaj mos ua vër veshin, sepse nuk ke për të ardhur më në këtë botë. Çdo gjë që ka kaluar, ka ikur tashmë. Për këtë arsye, përpiqu të jetosh sa më mirë dhe të përfitosh nga mirësitë e kësaj bote!..” Nëse përballemi me vesvese të tilla, gjëja më e duhur që mund të bëjmë është që të largohemi nga ai mjedis.
Si përfundim mund të themi se nuk duhet të preokupohemi shumë me vesveset, por përkundrazi, duhet të veprojmë në të kundërt me to. Nëse nuk u japim aspak rëndësi vesveseve edhe pse vepra e bërë mund të jetë e mangët dhe themi se kjo vepër është në përputhshmëri të plotë me mendimin e ndonjërit prej imamëve të medhhebeve, do të ishte prej sjelljeve më të qëlluara që i zhdukin vesveset dhe pëshpëritjet e shejtanit. Për shembull, edhe pse “nijeti” dhe radha” në abdest janë obligim në medhhebin Shafi, në medhehebin Hanefi konsiderohen sunet. Për këtë arsye, nëse një besimtar që i përket medhhebit Shafi dyshon nëse e ka bërë nijet më parë për të marrë abdest pasi e ka marrë abdestin, duhet të bindet që abdestin e ka të plotë duke mos u kapluar nga vesveset pasi në medhehebin Hanefi nijeti është sunet. Për ta bërë këtë, sigurisht se duhet dije. I Dërguari i Allahut (s.a.s.), ka thënë: “Një fakih (dijetar) i vetëm është më i fuqishëm kundrejt shejtanit se sa një mijë besimtarë të zakonshëm.” (Ibn Maxhe, Mukaddime, 17.) Me anë të këtij hadithi fisnik Hz. Pejgamberi na ka treguar se dija është një mburojë e fortë kundrejt shejtanit të mallkuar. Për këtë arsye, mashtrimet dhe vesveset e shejtanit shikohen më tepër te besimtarët e privuar nga dija e Kuranit Fisnik dhe Sunetit të të Dërguarit të Allahut (s.a.s.). Ndërsa atyre që i përjetojnë me shpirt bukuritë e Islamit, vesveset e shejtanit asnjëherë nuk mund t’u bëjnë ndonjë dëm.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: