islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
82 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 82 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty96%KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty0%KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty0%KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty0%KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty1%KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty2%KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR


Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! Empty
MesazhTitulli: KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!!   KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!! EmptyMon 12 Jul 2010 - 12:06


KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!!
Karvani i të penduarve


Një shok më tha:-Një ditë u ndala para kalendarit që të grija letrën që tregonte datën e djeshme dhe të zbuloja datën e radhës dhe papritmas u shtanga kur pashë se deri në fund të vitit kishin mbetur vetëm dy ditë se deri në fund të vitit kishin mbetur vetëm dy ditë.
Mendova me vete:"Një vit i tërë ka kaluar dhe nga ajo që më kujtohet, nuk kam me çfarë të lacdërohem, pasi gjithçka ka qenë kotësi dhe humbje."
Më goditi një ndjenjë tronditëse në zemër, si të ishte rrufs.
Filluan të më dridhen gjymtyrët e trupit dhe m'u rrëqeth tërë qenia kur kuptova se kishte kaluar dhe ky dit dhe nuk isha parapërgatitur për venqëndrimin tim të ardhëm për të cilin më paralajmëroi kalendari, i cili më vërtetoi edhe një herë gjënë e sigurt që e di çdo njeri."
Në ato momente, teksa shoku më fliste, m'u kujtuan ajetet e Zotit të Madhëruar në Kuranin Famëlartë:"Ai thotë:"E sa vjet keni kaluar në tokë?"Ata thonë:Kemi qëndruar njëditëose një pjesë të ditës, pyeti ata që dinë numërimin!" Ai thotë:"Mirë e keni, sikur ta dinit, njëmend pak keni qëndruar!"
Pas këtyre fjalëve, Allahu i Lartësuar thotë:"A menduat se Ne ju krijuam kot dhe se ju nuk do ktheheni te Ne?"(Mu'minun,112-115)
Nëse jeta e zakonshme e kësaj bote qenka prej gjashtëdhjetë vitesh deri në shtatëdhjetë, apo le të themi se është edhe dikush që e arrin vitin e njëqindtë, vallë çfarë vlere kanë ata kënaqësi të cila bëhen duke hidhëruar
Krijuesin dhe duke tejkaluar kufijtë e venosura, kur fundi pas tërë atyre dëfrimeve do të jetë zjarri?
Sa ia vlen që t'u gëzohemi kënaqësive dhe të jepemi pas tyre kur fundi i tyre është humbja e përhershme për ne?
Allahu i Lartësuar thotë:"JU njerëz dijeni se jeta e kësaj bote nuk është thjetër vetëm se lojë, kalim kohe në argëtim, stoli, krenari kes jush dhe përpjekje në shtimin e pasurisë dhe të fëmijëve, e që është si shembull i një shiu prej të cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atë të verdhë, mandej bëhet e thyer , e llomitur..."(Kuran,57:20)
O njeri, bashkoju Karvanit të të penduarve që është duke udhëtuar, bashkoju grupit që ndien keqardhje për kohën e humbur kot dhe mos harro se dera e pendimit është ende e hapur pë ty , pa marrë parasysh mëkatin dhe gabimin që ke bërë.
Allahu i Lartësuar thotë:"Pendohuni të gjithë tek Allahu, o besimtarë, në mënyrë që të
gjeni shpëtim."(Kuran,24:31)
O njeri, vërtet lotët e të penduarve janë të sinqerta, zemrat i kanë te zbutura, i druhen Zotit të tyre, ndiejnë keqardhje për veprat e tyre dhe shpresojnë në mëshirën e Zotit të tyre.
O njeri, kujto rastin e Fudejl ibën Ajadit , i cili ka qenë një njeri i dhënë pas epsheve dhe kënaqësive të kësaj bote. Një natë ai kishte lënë takim me vajzën që dashuronte dhe duke kaluar muret e shtëpive , që të shkonte tek ajo, dëgjon fjalët e Kuranit:"A nuk është koha që zemrat e atyr që besuan të zbuten me këshillat e Allahut dhe me atë të vërtetën që zbriti (me Kuranin)"(Kuran,57:16)
Kur dëgjoi këtë ajet, u shtang për një moment dhe ju kujtuan të gjitha tradhtitë, mëkatet, çoroditjet dhe gjërat me të cilat vazhdimisht e hidhëronte Allahun e Lartësuar.
Në atë moment filluan t'i rridhnin lotët e pendimit dhe u mbush me shpresën e faljes nga Allahu i Gjithëmëshirshëm.
Kështu ai u pendua dhe u largua nga punët e këqija, deria u bë nga më të devotshmit dhe më të mirët e kohës së tij .
O ti që ke humbur shumë kohë nën hidhërimin e Krijuesit tënd, a nuk ke dëgjuar për hadithin e Muhamedit, lavdërimi dhe paqja qofshin mbi të, i vili thotë:"Allahu gëzohet më tepër kur robi i Tij pendohet sesa nëse ndonjëri prej jush sikur të kishte qenë në një shkretëtirë të madhe me devenë e tij dhe ajo papritmas i humb, e mbi të ka pasur të ngarkuar ushqimin dhe pijen e tij.
(Pasi e kërkon)Njeriu humb shpresat se mund ta gjejë dhe shkon dhe shtrihet nën hijen e një druri që të presë vdekjen.
Papritmas, kur zgjohet, e sheh devenë që është kthyer pranë tij.
E kap nga kapistra dhe nga gëzimi i madh thotë:"O Allahu im! Ti je robi im kurse unë jam zoti Yt!"Gabon për shkak gëzimit të madh."(Buhariu dhe Muslimi)
O ti që vazhdon mëkatet dhe je ende i hutuar.kjo thirrje është pë ty , nëse dëshiron ta arrish karvnin tëcilin ende e sheh tek ecën.
Lexo çfarë thotë Zoti i Lartësuar për faljen e mëkateve të tua, edhe nëse janë të shumta sa malet:
"Thuaj:"O robërit e Mi të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së Allahut, pse vërtet Allahi i fal të gjitha mëshirës së Allahut, pse vërtet Allahu i fal të gjitha mëkatet,Ai është që shumë fal dhe është mëshirues."(Kuran,39:53)
Pastaj lexo çfarë thotë i Dërguari Muhamed, lavdërimi dhe paqja qofshin mbi të:"Ai që pendohet nga mëkatet është si ai që nuk ka mëkate."
Ndërsa ai për veten e tij thoshte:"O njerëz, pendohuni tek Allahu Vërtet unë pendohem njëqind herë në ditë."(Muslimi)
Kënaqësitë e ndaluara të kësaj bote, sado joshëse të jenë, janë të përziera me neveri dhe shëmti gjatë kryeries së tyre, kurse pas kryerjes ato gjenerojnë ankth, vuajtje dhe pikëllim.
Pastaj , mëkati nxin fytyrën, ngrys zemrën, errëson varrin, ligështon trupin, pakëson riskun (furnizimin) dhe krijon urrejtje në zemrat e të tjerëve.
Në anën thjetër, vepra e mirë shndrit fytyrën, ndriçon zemrën, jep fuqi në trup dhe krijon dashuri në zemrat e të tjerëve ndaj njeriut që e kryen këtë vepër të mirë.
O njeri, ti nuk e di se kur do të të arrijë vdekja dhe sa të ka mbetur nga kjo jetë, ashtu siç nuk e di askush , por prapë ti vazhdon ta shtysh pendimin duke i thënë vetes:"Ka ende kohë, le ta shijoj edhe pak"ëmbëlsirën" e kësaj jete dhe kur të arrij pleqërinë, atëherë do të pendohem."
Vërtet këto janë mashtrime të shejtanit dhe joshje të botë së përkohshme.
NXITO dhe ki kujdes nga hutimi dhe zvarritja para se të bëhet vonë dhe të pendohesh arëherë kur pendimi nuk bën dobi, ashtu si do të thonë ata që nuk janë penduar me kohë:
"Sikur të isha kthyer edhe një herë e të isha bërë prej atyre bamirësve!"(Kuran,39:58)[

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
KjO thirrje është pë ty...LEXO...!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lufta per Egzistence ne Xhunglen e Urbanizuar-Lexo kete material eshte shume interesanr !!!
» Lexo dhe kujtoje..
» Lexo dhe Mendohu!
» Thirrje jetimi
» I erdhi meleku dhe i tha: ‘Ikre’, d.m.th. ‘Lexo, mëso!’

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: