islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty20%MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty7%MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty7%MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty7%MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty7%MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty7%MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty7%MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty37%MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 MUAJ DHULHIXHXHE MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
MesazhTitulli: MUAJ DHULHIXHXHE MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT   MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 7 Dec 2009 - 20:23

Kjo Hudbe u Mbajt më: Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi
04/12/2009-E Xhuma Mualim dhe Zv.Imam në F.sh
Xhamija e Re F.sh Kamjan
Kamjan


MUAJ DHULHIXHXHE MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT

Xhemat i nderuar së pari ti falemenderohemi Allahut xh.sh.i cili na bëri pjesëtar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj qe të mbërijmë edhe këtë ditën e sodit për të falur edhe këtë namazin e xhumas së bashku.

Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojmë pejngamberit tonë njeriut më të dashur, komentatorit më të mirë të Kuranit, predikuesit të fesë Islame.

Ja pra kaluam edhe festën e Kurban bajramit ku kjo festë për Muslimanët ka një domethënje të vecantë, sepse përvec që është festë e sakrificës, e kryerjes së kushtit të pestë të fesë Islame është edhe kompletimi i Kur`anit famëlartë.
Më datën 10 të muajt dhulhixhxhe do të përfundon edhe shpallja e Kuranit famëlartë,pa mos ndrishuar asnjë shkronjë dhe i tuajtur edhe në ditët e sodit dhe se Allahu xh,sh, garanton se edhe në të ardhmen do ta mbroj kët libër të shenjtë ku edhe vet Allahu xh,sh, garanton për këte ku thot:

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ {9}

Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur'anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij.(Suretul Hixhr 9)

Kurani është dhe do të mbetet muxhizeja më e mirë dhe e përherëshme e Muhammedit a.s.,por kjo nuk don të thot se Kurani është një libër që i është shpallur Muhammedit a.s. dhe vlen vetëm për të, apo vetëm për kohën kur ai ka jetuar,por Kurani eshtë fjal e Allahut xh.sh. ku u dedikohet njerëzimit gjë që tregohet edhe një herë mëshira e Allahut xh.sh. ndaj njeriut.
Edhe pse Allahu xh.sh.krijesën njeri e vecoi nga krijesat tjera duke ia falurllogjikën por ai prapseprap mundë të devijoj e të haroj Krijuesin,ia shpalli librin që të ket ate udhëzues si dhe dërgoj pejngamber që ai të jet më praktikues i këtij udhëzuesi.
Kurani është dhe do të ngel një libër që askush nuk ka pasur munësi e as që do të ket edhe në të ardhmen të shkruajn një libër të ngjajshëm si ki, edhepse jan munduar por është krejt e kotë.
Kjo edhe një herë vërteton se Kurani nuk është libër i Muhammedit birit të Abdullahut por është libër i krijuesit i Allahut,por ne si Musliman sa kujdesemi për këtë libër të shenjtë? Sa e lexojmë këte dhe sa po i përmbahena këtij uhdëzimi.

Xhemat i nderuar po qese na vjen ndonjë letër prej ndonjë vendi tjetër,apo vjen ndonjë vizë pune, e marim ehapim menjëherë dhe me kujdes e lexojmë ate,nëse nuk e kuptojmë në lexim të parë e përsërisim derisa ta kuptojmë,ose nuk e dijmë at gjuh me të cilën është shkruar gjejmë përkthyes dhe menjëherë mundohena ti plotësojmë kushtet që na kërkohen, por sa mundohena ta lexojmë Kuranin që është jal e Allahut xh, dallues i së vërtetës nga e pavërteta,udhërëfyes për njeriun si për këte poashtu edhe për botën tjetër, ku dhe vet Allahu xh.sh. thot:
هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ

Që është udhërrëfyes për njerëz dhe sqarues i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra).(Suretul bekare 185)

Kurani nuk ka zbritur mundim për njeriun por këshillë për ata që i frikësohenatij la se si shprehet Allahu xh.sh. ne librin e Tij:

مَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى {2} إِلَّا تَذْكِرَةً لِّمَن يَخْشَى {3} تَنزِيلًا مِّمَّنْ خَلَقَ الْأَرْضَ وَالسَّمَاوَاتِ الْعُلَى {4} الرَّحْمَنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوَى {5}


Ne nuk ta shpallëm Kur'anin për të munduar ty. Ta shpallëm vetëm këshillë (përkujtim) për atë që frikësohet. (kjo është) Shpallje nga Ai që krijoi tokën dhe qiejt e lartë.(E Ai është) Mëshiruesi që krijoi tokën dhe qiejt e lartë.(Suretu taha2-5).

Për fatt të keq sot ki libër ndoshta më së tepërmi lexohet nga ata njerëz që nuk i besojnë se është fjal e Allahut se sa nga Muslimanët.
Muhammedi a.s. në Haxhin e lamtumirës në Arafat mbajti nje ligjërat, ku në mes tjerash tha edhe këte”O njerëz pas meje ua lë di gjëra poqese u përmbaheni përcdoherë do të jeni përparimtarë,e poqese largoheni nga këta di gjëra do të jeni të nëncmuar po ua lë Librin e Allahut si dhe hadirhet e mia.

Pra xhemat i nderuar edhe na po qese dëshirojmë që të jemi njerëz të dashur te Allahu xh.sh. si dhe të dashur edhe ndaj njerzive tjerë, rrugëdalje tjetër nuk kemi përvecse tu përmbahena rregullave të Kur`anit dhe si shmbëlltyrë të kemi vet Muhammedin a.s.

Dhe si perfundim me shpres që teë vazhdojm në javët në vijim të lusim Allahun xh.sh. që të na mundësojë tu përmbahena flalëve të Allahut xh.sh., të punojmë sipas porosive të Kur`nit dhe të largohemi nga ndalesat e Tija. Dhe shembëlltirë në jetën tonë të kemi vet Muhammedin a.s. Si dhe të lusim Allahun xh.sh. t`na i pranoj namazet,tona të na falë gjunahet, t`na udhëzoj në rrugë të drejt të shpetimit, si dhe të na japë te mira si ne kete poshtu edhe ne botën tjetër


………………………….. ……..AMIN……………………………………………………[center]


Edituar për herë të fundit nga Admin në Sat 12 Dec 2009 - 9:29, edituar 1 herë gjithsej (Reason for editing : Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e All-llahut,por All-llahu e përhap dritën e Tij edhe pse nuk e duan ata pabesimtarët)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
MUAJ DHULHIXHXHE MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: