islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Tre njerëz nga Beni Israilët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Tre njerëz nga Beni Israilët Empty20%Tre njerëz nga Beni Israilët Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Tre njerëz nga Beni Israilët Empty7%Tre njerëz nga Beni Israilët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Tre njerëz nga Beni Israilët Empty7%Tre njerëz nga Beni Israilët Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Tre njerëz nga Beni Israilët Empty7%Tre njerëz nga Beni Israilët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Tre njerëz nga Beni Israilët Empty7%Tre njerëz nga Beni Israilët Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Tre njerëz nga Beni Israilët Empty7%Tre njerëz nga Beni Israilët Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Tre njerëz nga Beni Israilët Empty7%Tre njerëz nga Beni Israilët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Tre njerëz nga Beni Israilët Empty37%Tre njerëz nga Beni Israilët Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tre njerëz nga Beni Israilët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Tre njerëz nga Beni Israilët Empty
MesazhTitulli: Tre njerëz nga Beni Israilët   Tre njerëz nga Beni Israilët EmptySun 1 Aug 2010 - 19:20

Nga
Ebu Hurejre r.a. përcillet se e ka dëgjuar Pejgamberin
s.a.v.s. duke
thënë:
“Tre njerëz nga Beni Israilët, All-llahu xh.sh. dëshiroi
t’i sprovojë.
Njëri prej tyre ishte zgjeban, i dyti qelan kurse i
treti i verbër. All-llahu ua dërgoi një engjëll i cili së pari i vjen
zgjebanit dhe i thotë:
“Ç’kishe dëshiruar më sëshumti?”
...
Tha: “Më së shumti kisha dëshiruar të kem ngjyrë dhe lëkurë të mirë dhe
të çlirohem nga kjo për shkak të së cilës më urrejnë njerëzit”.

Engjëlli e fërkoi me dorë dhe prej tij ranë krejt zgjebet dhe e fitoi
ngjyrën e mirë (të trupit).
(Pastaj engjëlli) Tha:
“Cilën pasuri
më së shumti e dëshiron?”
Tha: “Devetë - ose lopët” (nuk i kujtohet
sakt transmetuesit), ai ia jep një deve barsë dhe i thotë:
“All-llahu
të bekoftë me të!
” Pastaj shkoi te qelani dhe i tha:
“Ç’kishe
dëshiruar më së shumti?”
(Qelani) Tha: ”Flokë të bukura dhe të
largohet prej meje ajo prej së cilës njerëzit neveriten nga unë.

Engjëlli e fërkon dhe ai shërohet e i jipen flokë të bukur. (Engjëlli)
Tha: “Cilën pasuri e dëshiron më së shumti?”
(Qelani) Tha: “Lopët”.
Engjëlli ia jep një lopë barsë dhe i thotë: “All-llahu të bekoftë me
të”. Engjëlli i shkon të verbërit e i thotë:
“Ç’kishe dëshiruar më
së shumti?” (I verbëri) Tha:” Të ma kthejë All-llahu të
pamurit, që
t’i shoh njerëzit”. Engjëlli e fërkon dhe All-llahu ia kthen të pamurit.
(Engjëlli) Tha:” Cilën pasuri e dëshiron më së shumti?”
(I verbëri)
Tha: “Dhentë!” Engjëlli ia jep një dele që lind.
Te të tre
pasuria
u shtua e u rrit kështu që njëri (zgjebani) e bëri një luginë me deve, i
dyti (qelani) e bëri një luginë me lopë dhe i treti (i verbëri) e bëri
një luginë
me dele.
Pas kësaj engjëlli i vjen zgjebanit në formën
dhe pamjen
e tij të mëparshme e i thotë:
“Unë jam një njeri i
mjerë, më janë këputur lidhjet në këtë udhëtim timin, andaj sot askush
nuk mund të më ndihmojë përveç All-llahut, e pastaj ti, andaj po të
lutem
në emrin e Atij që të ka dhënë ngjyrë dhe lëkurë aq të bukur dhe që të
ka dhënë kaq deve, të më japësh një deve që të mund ta vazhdoj
rrugën”.
(Ish-zgjebani, tash pasanik) Tha: “Jo, unë kam shumë
obligime
(borxhe).
(Engjëlli) I tha:”Sikur po të njoh unë ty, a mos ke qenë
një zgjeban nga i cili
neveriteshin njerëzit, një i varfër të cilin
All-llahu e ka pasuruar!
“Tha: “Unë këtë pasuri e kam trashëguar nga
të parët e mëdhenj”.
(Engjëlli i) Tha: “Nëse po gënjen, le të të
kthejë All-llahu në atë
gjendje në të cilën ke qenë”.
Engjëlli
pastaj i shkon qelanit - por në formën dhe pamjen e tij të mëparshme e i
thotë ashtu siç i tha zgjebanit, por edhe ky i përgjigjet ashtu siç iu
pat përgjigjur zgjebani.
(Engjëlli) Tha: “Nëse po gënjen le të të
kthejë All-llahu në atë gjendje në të cilën ke qenë!”
Pastaj engjëlli
i shkon ish të verbërit, por në formën dhe pamjen
e tij të mëparshme
dhe i thotë:
“Unë jam i mjerë dhe udhëtar, më janë këputur lidhjet
në këtë udhëtim timin, andaj sot askush nuk mund të më ndihmojë përveç
All-llahut, pastaj ti. Të lutem me atë që të ka kthyer të pamurit, më
jep një dele, që (të
ndihmohem me të e) të vazhdoj rrugën”.
(Ish i
verbëri) Tha: “Vërtet unë kam qenë i verbër, por All-llahu
ma ka
kthyer të pamurit, merr vëlla çka të duash dhe lë çka të duash! Pasha
All-llahun, asgjë sot nuk të ndaloj të marrësh në emër të All-llahut të
Gjithëfuqishëm e të Madhërishëm.
(Engjëlli) Tha: “Mbaje krejt
pasurinë, ju vetëm keni qenë të sprovuar. All-llahu është i kënaqur me
ty, kurse është i hidhëruar me dy shokët e tu”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tre njerëz nga Beni Israilët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: