islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty20%Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty7%Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty7%Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty7%Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty7%Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty7%Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty7%Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty37%Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Empty
MesazhTitulli: Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar   Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar EmptyWed 9 Dec 2009 - 21:06

Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar Untitledrolinenave
Plagët e të tjerëve nuk shërohen vetëm me hapjen e xhepit, porse me hapjen e zemrave.

Falënderimet qofshin vetëm për Allahun. Paqja dhe shpëtimet qofshin mbi të dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij, si dhe mbi të gjithë pasuesit e tij deri në Ditën e Gjykimit.


Nga bazat më të njohura, e cila përmbledh mendime të civilizuara në edukimin islam, është fjala e Aliut radiallahu anhu ku thotë: “Mos i edukoni fëmijët në zakonet tuaja, sepse ata janë krijuar për një kohë të ndryshme me kohën tuaj.”


Edhe pse kjo thënie shpreh qartë jurisprudencën bashkëkohore dhe ecjen me civilizimin i cili i bashkon ndërmjet thelbit të Islamit e përparimeve të përditshme vetëm se shohim se edukuesit e kanë keqkuptuar kuptimin e saj. Kanë filluar nëna e baballarë t’u ofrojnë fëmijëve të tyre të gjitha mjetet e rehatshme e dëfryese. Çuarjen nëpër shkolla gjuhësh, nëpër kampingje e çdo gjë dëfryese që ndodhet. Në mënyrë që mos të jenë të veçantë nga moshatarët e tyre në këtë shpenzim pa hesap. Duke menduar vazhdimisht çfarë do të bëhen fëmijët e mi kur të rriten, nuk dua të mendoj ashtu siç kanë qenë menduar prindërit tanë të cilët shpenzuan aq shumë për shkollimin tonë e më i madhi pretendim ishte të ishin fëmijët e tyre doktorë ose inxhinierë.
Padyshim se ngjarjet dhe dallgët e jetës që po kalon umeti islam janë shumë të rrezikshme, gjë e cila kërkon nga nëna, edukuesja e parë e fëmijëve, të jetë syhapur e ta dijë rolin e saj të rëndësishëm në edukimin e brezit të ri, i cili ose e ngre lart fitimtar umetin, ose e rrëzon poshtë të humbur. Ky brez kërkon një brez nënash sikur Hansaja (e cila përcjell katër djemtë e saj shehidë në një betejë) apo me më të paktin besim sikur Umu Abdallah as-Sagir e cila ia shton edhe më shumë dhimbjen e humbjen djalit të saj mbas rënies së Andalusit me fjalët e saj të drejta, duke thënë: “E humbe mbretërinë tënde si gratë, e nuk e mbrojte si burrat”.
Duke shikuar këto dy shembuj, kërkohet prej nënave të edukojnë brez komandantësh, ushtarësh e dijetarësh. E nëse nuk interesohen, atëherë nuk do të dalin vetëm se pamje burrash, burra të cilët lindin e vdesin pa i shtuar asgjë metit, por përkundrazi mund të jenë shkak për rrënimin e tij.


Filozofët perëndimorë ia ditën rëndësinë e rolit të gruas në edukim, një prej tyre ka thënë: “Nëse do të kesh brez madhështor atëherë eduko gruan pikësëpari, sepse ajo është e cila përgatit madhështorë.”
Ka thënë poeti Amarson në cilësimin e civilizimit ku thotë: “Ky (pra civilizimi, sh.p) është ndikim i femrave të mira”. Me fjalën të mirë këtu nuk kemi për qëllim femrën indiferente apo atë të paditurën e cila e lë çdo punë kur të bëhet. Ndikim i mirë do të thotë përpjekje, mund, e marrjen e shkaqeve me shikim në të ardhmen për të arritur dobi e të mira për të tjerët.
Në fazën e konfuzionit e eksportimin e verbër të teorive feministe e gjinore në vendet tona, bënë që roli i nënës në edukimin e fëmijëve të saj të kuptohet si padrejtësi ndaj të drejtave të saj. Ulje e personalitetit, e gjithashtu të aftësive të saj. Ku në anën tjetër perëndimi u kthye sërish në shumë prej shteteve të tyre mbasi shijuan të hidhurën e mosedukimit, duke ngritur lart rëndësinë e kësaj çështjeje, në zhvillimin e kurseve për femrat ku u mësojnë nënave si të bashkëpunojnë me fëmijët e tyre, ngritjen e talenteve të tyre, e vetëkontrollin në rast nevrikosje me ta. Nëse nuk do të ishte edukimi i rëndësishëm do të ishin vet ato shtete të cilat thërrasin për liri të mendimit e barazi të parat në mosvërshtrimin e kësaj çështjeje.
Duke iu kthyer këshillës së Hansasë e cila ia drejtoi djemve të saj para se të dilnin në betejën e Kadisijes ku u tha: “Me të vërtetë që futja juaj në Islam ishte me bindjen tuaj, e udhëtuat (bëtë hixhret) me dëshirën tuaj, betohem në Allahun që nuk ka Zot tjetër pos Tij, që ju jeni bijë të një burri ashtu siç jeni bijë të një femre. Nuk e kam tradhtuar babanë tuaj e as që e kam ekspozuar dajën tuaj, e as nuk u kam ndryshuar fisin tuaj. Padyshim, ju e dini se çfarë shpërblimi të madh i ka përgatit Allahu i madhëruar muslimanëve në luftën ndaj kufarëve. Dijeni se bota e ardhshme është më e mirë se kjo e shkuara. Nëse nesër gdhiheni, marshoni për të luftuar krenarë e trima se Allahu është Ai i cili ndaj armikut të Tij ju nxjerrë fitimtarë.”
Nënë e pastër në vetvete e në mendimin e saj, e vetëdijshme për rolin e rëndësishëm ndaj fëmijëve të saj.
Kjo vendosshmëri e saj e përgjigja e djemve të saj nuk është lindje e një momenti, gjendja është tepër delikate e nuk mundet të bëjë kështu vetëm se një nënë e cila ka edukuar veten, e fëmijët e saj në arritjen e qëllimit të lartë vite të tëra derisa arritën pjekurinë, ajo u bë nëna e shehidëve e ata djem shehidë.


Qëndrimi i saj mbas rënies së tyre shehidë ishte diçka e paimagjinueshme e jo normale, kur e falënderoj Allahun e madhëruar për rënien shehid të të gjithëve. Ku shfaqi se ajo ka pasur shans të cilin nuk e ka pasur asnjë nënë. Çfarë ka ndërmjet asaj që e vajtoi vëllanë e saj duke bërtitur derisa u lodh, e ndërmjet asaj nëne e cila nuk rrodhën lotët e saj vetëm se nga dashuria e zemrës së nënës për fëmijët e saj, pa tejkaluar normat e besimit e me vetnjohje të përgjegjësisë. Ndjenja të cilat i kalojnë ndjenjat e kësaj bote, ndjenja që ndodhet në kraharorin e nënave kundrejt fëmijëve të tyre, si dashuria, frika, ngrohtësia etj. Ndjenja të cilat mundet çdo nënë, porse atë që mundi ta bëjë Hansaja nuk mundet ta bëjnë vetëm se pak. Prandaj thuhet se luftërat, betejat e fitimet zhvillohen së pari në zemrat e nënave para se të dalin ballë përballë në luftë. Ka ndryshim ndërmjet mendimit të nënës si nënë, e ndërmjet nënës fetare e atdhetare.
Deshëm të edukojmë fëmijët tanë për një kohë tjetër përveç kohës sonë, e koha jonë vjen plot zymtësi, e errësirë e sfidë për gjithë umetin…
Nëse duam që edukimi të ecë me kohën e tashme duhet që nënat e baballarët të armatosen me vetëdijen e rëndësisë së edukimit, në mënyrë që të kenë në dhënie e ndalim qëllim të cilin duhet ta dinë fëmijët. Në shkollim e zhvillimin e talenteve në shërbim të një qëllimi të lartë.
Është mirësi e madhe ndodhja e familjes e cila duhet të krijojë ndjenjat e një familje edhe më të madhe, pjesëtarët e të cilës janë nënat e baballarët, vëllezërit dhe motrat e tyre. Në mënyrë që të bëhet kujdestaria gjendje shoqërore e jo vetëm ekonomike. Sepse plagët e të tjerëve nuk shërohen vetëm me hapjen e xhepit, porse me hapjen e zemrave.
Këto mendime familjare e cila përmbledh të gjithë shoqërinë e më pas kjo shoqëri përfaqëson umetin në përgjithësi, këtë bashkim të pandarë sikur mishi nuk ndahet nga kocka, nuk i mbjell në familje vetëm se femra.
Duhet që ferma ta ruajë fortifikatën e saj në edukimin e brezit të ri në mënyrë që të mos gjejë askush asnjë vrimë ku mund të futet e me anë të saj të depërtojë mendimet e tyre të sëmura e të dyshimta, ku e shembin umetin me anë të grave.


Dr. Dima Tarik Tahbub

Përktheu F. Gurra

burimijetes.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Roli i gruas në nxjerrjen e brezit fitimtar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: