islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
24 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 24 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty20%Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty7%Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty7%Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty7%Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty7%Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty7%Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty7%Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty37%Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ky eshte Muhamedi s.a.w.s

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Ky eshte Muhamedi s.a.w.s Empty
MesazhTitulli: Ky eshte Muhamedi s.a.w.s   Ky eshte Muhamedi s.a.w.s EmptyWed 4 Aug 2010 - 18:13

Për kë po flasim?
Po flasim për Muhamedin sal-all-llahu alejhi ve sel-lem.
Krijesa më e mirë, më i miri që ka ecur në këtë Tokë.
Ai është zotëria i të parëve dhe të fundmëve.
Është zotëria i bijve të Ademit në Ditën e Gjykimit.
E kanë përshkruar si jo të gjatë dhe as të shkurtër.
Ishte mesatar dhe ishte nga njerëzit më të bukur.
Enesi radijall-llahu anhu ka thënë: "Nuk kam prekur mëndafsh më të butë se shuplaka e Pejgamberit sal-all-llahu alejhi ve sel-lem”
I kishte flokët e bukur, as kaçurrela e as të drejta.
Mes shpatullave të tij e kishte një shenjë që quhej "Vula e profetësisë”.
Kur buzëqeshte ishte sikur copë e hënës.
O Zot, sa e bukur ishte buzëqeshja e tij!
Njëri nga sahabët ka thënë: "Nuk më ka takuar Pejgamberi sal-all-llahu alejhi ve sel-lem
vetëm se duke qenë i buzëqeshur”.
Buzëqeshte shumë!
Kur qeshte ndonjëherë i dukeshin dhëmballët e tij.
E nuk e ngriste zërin e tij.
Shokët e tij mblidheshin rreth tij dhe qeshnin, ndërsa ai buzëqeshte.
Fytyra e tij ishte e bukur, atë e përshkruajnë njerëzit me përshkrimet më të mira.
Në sytë e tij kishte një skuqje të vogël. Kur ia shikoje sytë dukej sikur të kishte vendosur kozmetikë, ndërsa ai nuk kishte vendosur.
E kishte ballin e gjerë.
Ngjyra e tij ishte e bardhë, mirëpo jo shumë e bardhë.
Ishte njeriu më i bukur.
Zoti e ka përshkruar atë si mëshirë për botët.
Kur ecte, ecte sikur po zbriste nga një kodër. Nuk shpejtonte në ecjen e tij.
E donte një lloj veshje të gjatë arabe (kamis), dhe po ashtu i donte rrobat e bardha.
Po ashtu vishte edhe rroba të tjera. Dhe vendoste një lloj shumë të bukur të turbanit.
Ishte modest, saqë po ta shihje do ta doje.
E shihje sinqeritetin në fytyrën e tij.
Kush është ai? Është njeriu më i dashur tek Zoti xhel-le shanehu.
Ai është vula e profetëve dhe lajmëtarëve.
Ai është Muhamedi, paqja dhe shpëtimi i Zotit qofshin mbi të.
Në shtëpinë e tij nuk gjeje shumë ushqim dhe pije. Kishte dy gjëra: hurmat dhe ujin.
Aishja radijall-llahu anha ka thënë: "Kalonin muajt njëri pas tjetrit, e në shtëpinë e grave të tij nuk ndizej zjarri për t’u gatuar ushqim”.
Ndonjëherë kur kishte uri e lidhte një gur në barkun e tij.

"Ju erdhi i dërguar nga mesi juaj. Atij i vie rëndë për vuajtjet tuaja. I brengosur për besimtarët, i butë dhe i mëshirshëm” – Teube : 128.
E donte parfumin dhe e përdorte shumë, bile edhe djersa që dilte nga trupi i tij ishte nga erërat më të mira, sepse nga ai nuk dilnin vetëm se erërat e mira.
Deri edhe kur qante ngjante sikur fishkëllima e kazanit, sikur uji që vlon.
Nuk e ngriste zërin e tij as në të qajtur e as në bërtitmë, e në asgjë tjetër.
Ishte njeriu më i mirë fizikisht dhe moralisht.
Zoti e ka përshkruar me këto fjalë: "Vërtet, ti je në një shkallë të lartë të moralit!”

E donte vetminë dhe vetminë me Zotin e tij.
Falej shumë natën, bile çdo natë falej.
Falej natën dhe qante derisa vinte Bilalli radijall-llahu anhu, e shikonte atë duke qarë dhe i thoshte atij: "O i dërguar i Zotit, pse po e bën këtë me veten tënde, e Zoti t’i ka falur të gjitha mëkatet e kaluara dhe të ardhshme?” Ia kthente Bilallit radijall-llahu anhu: "O Bilall, a të mos jem rob falënderues?!” "A të mos jem rob falënderues?!”
Pastaj i tha Bilalit radijall-llahu anhu: "Më janë zbritur sonte disa ajete, mjerë për atë që i lexon e nuk mediton rreth tyre: "Me të vërtetë, në krijimin e qiejve dhe Tokës dhe në ndërrimin e natës e të ditës ka argumente për ata që kanë arsye dhe intelekt”.

Enesi radijall-llahu anhu i kishte shërbyer nëntë vite dhe ka thënë: "Ai kurrë nuk ishte i zemëruar me mua dhe kurrë nuk ofshante e as nuk më ka thënë kurrë për diçka që e kam bërë: "Pse e bërë?” e as nuk më ka thënë kurrë për diçka që nuk e kam bërë: "Pse nuk e bërë?” Nëntë vite ishte në këtë gjendje.

Kalonte kah fëmijët dhe i përshëndeste ata.
Kishte dëgjuar se një fëmije i kishte vdekur zogu i tij dhe shkoi tek ai për ta ngushëlluar, e i thoshte: "O babai i Umejrit…” (Fëmijën e vogël e quante "Babi i Umejrit)
"O babai i Umejrit, çfarë po bën Nugejri (zogu i tij)?”

Kush është sikur ai në moralin e tij?
Kush është sikur ai në përshkrimin e tij?

Pikëllohej kur pikëlloheshin të tjerët, dhe gëzohej kur gëzoheshin ata.
Ishte aq modest saqë kur e shihje nuk dallohej se ishte i dërguar i Zotit.
Kjo ishte për shkak të modestisë së tij të madhe.

E kishin parë atë disa nga lajmëtarët e udhëheqësve të vendeve të tjera.
E panë moralin e tij dhe dashurinë e shokëve të tij për të, dhe nuk kishin parë më herët mbret në botë sikur Muhamedi sal-all-llahu alejhi ve sel-lem.

Këto janë disa nga përshkrimet dhe moralet e tij.
Për Zotin, sikur të flasim do të na duheshin orë dhe ditë e përsëri nuk do ta përshkruanim ashtu si duhet të dërguarin e Zotit, sepse ai është udhëheqësi i të devotshmëve dhe zotëria i bijve të Ademit…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ky eshte Muhamedi s.a.w.s
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: