islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty20%Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty7%Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty7%Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty7%Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty7%Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty7%Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty7%Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty37%Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
MesazhTitulli: Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar!   Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptySun 25 Jul 2010 - 0:51

Disa nga hadithet sherif me ane te te cilave Resulullahu s.a.v.s na ka informuar per te ardhmen:

* Do te vije nje kohe te cilen njerzit do te mendojne vetem, per parane, nuk do mendojne per hallalet dhe haramet.
* Ryshveti do te jepet nen emrin dhurate, do te vriten njerez te pafajshem per nje kercenim
* Do te dalin genjeshtare qe do te thoe se jane pejgambere, nuk ka pejgamber tjeter pas meje.
* Kur te thuhet hadith i imi,"do te thone Resulullahu nuk thene keshtu, prandaj shini Kur'anin!"do te me bejne genjeshter.
* Do te dalin njerez qe do te thone, nuk pranoj deshmi tjeter pervec Kuranit.
* Ajetet qe kane zbritur per kafiret do ti perdorin si deshmi per te poshtruar muslimanet.
* Synneti do te duket i keq si bid'at, bid'ati do te pelqehet si suneti, ai qe ndjek sunnetin do te duket i cuditshem, do te ngelet vetem. Ai qe ben bid'ate do te ket shume shuke.
* Ata qe do te vijne me pas, do te fajsojne dijetaret per padituri.
* Nuk do mbeten me dijetare feje, injorantet do te mbahen per dijetare, do te marrin vendime pa qene te pergjegjshem, do te mundohen ti nxjerrin te gjithe nga rruga e drejte

* Ne xhami do te falen me teper se 1000 veta, mes tyre nuk do kete asnje besimtar.
* Dijetaret e fese do te marrin vendime sipas deshires se popullit, hallallit do ti thone haram, haramit hallal, do te perziejne fene me tregetine, do te bejne ate mjet perfitimi
* Njeriu fene dhe personalitetin e tij do te mbaje ne kembe vetem anen e parase kush nuk ka ar ose argjend, nuk do kete qetesi
* Ne haxh prijesit do shkojne per shetitje, te pasurit per tregeti, te varferit per te lypir, punonjesit e fese do shkojne sa per tu dukur.
* Bota do te prishet, te ndjekesh rregullat e fese do te jete po aq e veshtire sa te mbash zjarrin me duar.
* Cdo shekull do te jete me i keq se ai qe ka lene prapa, keshtu do vazhdoje te prishet deri ne diten e Gjykimit.
* I gjithe shqetesimi i njeriut do te jete ushqimi, nderi i tij mailli, kibla e tij femra, feja e tij paraja.
* Do te pushtohet Stambolli. Sa komandant i mire ai qe do ta pushtoje, sa ushtare te mire, ushtaret e tij.
* O Osman! Ti do te behesh halife, do te duan te ta heqin kemishen e prijesit, mos e hiq kurre! Ate dite do te jesh agjerueshem, do te besh iftar prane meje.


* Muzika do te perhapet kudo, forcat e ruajtjes se rendit do te shtohen.
* Njerezit do te behen shume manjake pas pastertise, di ti vene aq shume rendesi sa do ti kalojne edhe caqet e fese.
* Do te dalin pije alkoolike me emra te ndryshme, do te quhen hallall.
* Rritjes se qenit do ti jepet me shume rendesi sesa rritjes se femijes.
* N.q.s shtohen grate e kqija dhe perhapet zinaja ne popull, njerezit do te mbeten nen ndikimin e disa semundjeve ngjitese te panjohura me pare. N.q.s behet hile ne matje ose ne peshe do te kete veshtirese jetese.
* Do te shtohet anarkia dhe vdekja.
* Do te ngrihen ne detyre te paaftet.
* I pasuri do te respektohet vetem prej pasurise se tij, do te perhapet zinaja, do te shtohen femijet e paligjshem. Nuk do respektohen te moshuarit dhe nuk do tregohet meshire ndaj te vegjlive. Ujku do vihet prijes i deleve
* Nuk do bjere Kijameti pa u quajtur homoseksualizmi i lejuar nga feja.
* Nuk do te bjere Kijameti pa u shtuar termetet, mosmarrveshjet dhe krimet.
* Nuk do bjer Kijameti pa u bere te keqinjte te plotfuqishem.
* Njerezit do te bejne marredhenje intime me grate buze rruges.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
MesazhTitulli: Re: Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar!   Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptySun 25 Jul 2010 - 11:16

Allahu te shperbelft moter e dneruar per kete paralajmerime fatkeqesisht nje numer i madh i tyre vetem s ekan dal vaj halli per ne ne jemi mu ata qe i perjetojm keto paralajmerime te Muhamemdit sal-lallahu alejhi wes-selem.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
valmir bllaca
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 150
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : kosova

Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
MesazhTitulli: Re: Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar!   Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! EmptySun 25 Jul 2010 - 12:02

Nese ai qe falet rregullisht,me sinqeritet,nuk shkon ne haram,friksohet nga denimi i zotit,e forcon besimin,ata nuk mundet me lekund kerkush nga keta njerzit qe u permenden.ju faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty
MesazhTitulli: Re: Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar!   Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Muhamedi s.a.v.s na ka lajmeruar!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: