islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Bisedë me hijen EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bisedë me hijen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bisedë me hijen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Bisedë me hijen EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Bisedë me hijen EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bisedë me hijen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bisedë me hijen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Bisedë me hijen EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Bisedë me hijen EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bisedë me hijen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bisedë me hijen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Bisedë me hijen EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Bisedë me hijen EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Bisedë me hijen EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Bisedë me hijen EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Bisedë me hijen EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Bisedë me hijen EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Bisedë me hijen EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Bisedë me hijen EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Bisedë me hijen EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Bisedë me hijen EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bisedë me hijen EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bisedë me hijen EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Bisedë me hijen EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Bisedë me hijen EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Bisedë me hijen EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Bisedë me hijen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Bisedë me hijen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Bisedë me hijen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Bisedë me hijen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Bisedë me hijen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Bisedë me hijen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Bisedë me hijen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Bisedë me hijen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Bisedë me hijen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Bisedë me hijen EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Bisedë me hijen EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Bisedë me hijen EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Bisedë me hijen EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Bisedë me hijen EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Bisedë me hijen Empty20%Bisedë me hijen Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Bisedë me hijen Empty7%Bisedë me hijen Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Bisedë me hijen Empty7%Bisedë me hijen Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Bisedë me hijen Empty7%Bisedë me hijen Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Bisedë me hijen Empty7%Bisedë me hijen Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Bisedë me hijen Empty7%Bisedë me hijen Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Bisedë me hijen Empty7%Bisedë me hijen Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Bisedë me hijen Empty37%Bisedë me hijen Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Bisedë me hijen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Bisedë me hijen Empty
MesazhTitulli: Bisedë me hijen   Bisedë me hijen EmptyThu 5 Aug 2010 - 17:37

Shikova rreth vetes nuk e pashë hijen time!!

Ngrita
shikimin në qiell, dielli në kupën e qiellit, nuk pashë asnjë shenjë të
reve. Prapë hodha shikimin rreth vetes nuk e gjeta hijen.

Subhanallah!! Ku shkoi, ecte me mua...


U ktheva mbrapa e kërkova dhe e gjeta pranë një shkëmbi.

I thashë: Hija ime ku mbete? Pse nuk vjen pas meje që të vazhdojmë rrugën?

Hija: Jam lodhur (mërzitur) duke ecur me ty.

I thashë: Cila është arsyeja?!

Hija:
sepse ti më çon në poshtërim në disa vende dhe unë nuk jam krijuar për
ato. Ti bën disa veprime në shikim të jashtëm duken si të sinqerta por
në brendësi është dyfaqësia, ah sikur të mos isha hija jote.

I thashë: Ti dëshiron ndarjen prej meje, kurse të tjerët dëshirojnë takimin me mua, ndoshta mos po gabon në gjykim, o hija ime.

Hija: Pasha Allahun s’po gaboj. Njerëzit shohin vetëm pjesën tënde të jashtme, por unë njoh anën tënde të brendshme.

I thashë: Çka po rreh me këto fjalë?

Hija: Qëllimin
tim e di mirë, njerëzit nuk janë vazhdimisht me ty sikurse unë, sikur
ta shikosh zemrën tënde, do të shohësh se është bërë e zezë.

I thashë: Cila është arsyeja e nxirosje së saj?

Hija: Mos sinqeriteti në punë dhe dyfaqësia në veprime.

I thashë: A thua deri në këtë masë ndikon kjo sjellje në zemër?

Hija: Po, vërtet sinqeriteti është bazë e veprës, saqë në një fjalë të urtë thuhet: ai i cili nuk ka sinqeritet mos të lodhet.

I thashë: Kjo pra është një çështje serioze për vetveten!!

Hija: E
the të vërtetën, pa dyshim që sinqeriteti është një kapitull me rëndësi
që në të mund të ndikojë shejtani kështu ta dëmtojë veprën e njeriut.
Për këtë Sufjan Thevriu ka thënë: Më vështirë për mua ishte shërimi i
sinqeritetit.

I thashë: Por njerëzit këtë nuk e dinë se unë veproj me dyfaqësi.

Hija:
Ti a je prej atyre që në veprim ke parasysh vetëm njerëzit apo edhe
Zotin e tyre. Tek Allahu i Lartësuar nuk fshihet asgjë, çdo gjë është e
zbuluar në Ditën e gjykimit, trupi, shpirti, ndërgjegjja, vepra,
ardhmëria. Të gjitha pengesat bien dhe sekretet zbulohen. Shoku im, atë
ditë nuk të bën dobi njeriu, por vepra e bërë me sinqeritet, mbuloje
adhurimin tënd, kështu që shejtani mos ta rrëmbejë. Prej të sinqertëve
kishte të tillë që njëri kishte agjëruar dyzet vjet dhe nuk e dinte
askush, kur dilte nga shtëpia për në treg me vete i kishte dy pjesë të
bukës dhe i jepte sadaka. Në shtëpi mendonin se i ka ngrënë kurse shokët
në treg mendonin se ka ngrënë ushqim në shtëpi.

I thashë: Vërtet ma ndërrove mendjen për veten time, o hija ime. Por më trego diç mbi shenjat e dyfaqësisë?

Hija: Pyete veten se ti je njohës i vetvetes.

I thashë: Mos ngurro hija ime, më trego, se vërtet kam vendosur që të jem i sinqertë, inshaAllah.

Hija: Aliu
radijallahu anhu ka thënë: Dyfaqësia ka tre shenja: është përtac kur
është në vetmi; është aktiv kur është me njerëz; kur lavdërohet vepron,
por kur qortohet pakëson punën.

I thashë: Ah mjerë për mua, paskan humbur veprat e mia.

Hija:
Ripërtëri vendosmërinë, ripërtëri besën me Allahun e Lartësuar. Çdo
herë lute Allahun për sinqeritet në vepër derisa Allahu të bekojë ty në
veprat tua, ashtu siç e bekoi Omer b. Abdulazizin (Allahu e mëshiroftë).


I thashë: Pas një mendimi dhe analize thashë vërtetë do të lëvizi me vendosmëri inshaAllah.

Hija: Fillo shoku im duke e angazhuar veten në sinqeritet dhe lëviz me vendosmëri para se të djegë (shkatërrojë) hija jote.

I thashë (i habitur): Çka thua?! Vallë a të dëmton hija?

Hija: Po shoku im.. Kemi dy lloje të hijeve, e ato janë:

Hija
e urryer. Allahu i Lartësuar thotë: "Shkoni tek ajo hije (mjegull e
tymit të Zjarrit të Xhehenemit) që ka tre degëzime. Që nuk bën as hije,
as nuk mbron prej flakës.”
(Murselat, 30-31)

Hija
e preferuar (e pëlqyer). Është hija e xhenetit, Allahu i Lartësuar
thotë: "Janë nën drunj të pemëve pa therra (pa gjemba). Të bananeve me
fruta palë-palë. Nën hije të përhershme. Pranë ujit rrjedhës.”
(Vakia, 28-31)

Shoku
im, ke rastin të zgjedhësh se cilën hije dëshiron. Ai që e kërkon
sinqeritetin nuk lodhet. (Mos harro se) era e dheut nga sinqeriteti
është më e mirë sesa aroma e parfumit që vjen nga dyfaqësia.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bisedë me hijen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: