islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
BISEDË ME SORRËN EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
BISEDË ME SORRËN EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BISEDË ME SORRËN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BISEDË ME SORRËN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
BISEDË ME SORRËN EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
BISEDË ME SORRËN EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
BISEDË ME SORRËN EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
BISEDË ME SORRËN EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
BISEDË ME SORRËN EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
BISEDË ME SORRËN EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
BISEDË ME SORRËN EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
BISEDË ME SORRËN EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BISEDË ME SORRËN EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BISEDË ME SORRËN EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
BISEDË ME SORRËN EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
BISEDË ME SORRËN EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
BISEDË ME SORRËN EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
BISEDË ME SORRËN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
BISEDË ME SORRËN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
BISEDË ME SORRËN EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
BISEDË ME SORRËN EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
BISEDË ME SORRËN EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
BISEDË ME SORRËN EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
BISEDË ME SORRËN Empty20%BISEDË ME SORRËN Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
BISEDË ME SORRËN Empty7%BISEDË ME SORRËN Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
BISEDË ME SORRËN Empty7%BISEDË ME SORRËN Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
BISEDË ME SORRËN Empty7%BISEDË ME SORRËN Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
BISEDË ME SORRËN Empty7%BISEDË ME SORRËN Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
BISEDË ME SORRËN Empty7%BISEDË ME SORRËN Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
BISEDË ME SORRËN Empty7%BISEDË ME SORRËN Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
BISEDË ME SORRËN Empty37%BISEDË ME SORRËN Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 BISEDË ME SORRËN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BISEDË ME SORRËN Empty
MesazhTitulli: BISEDË ME SORRËN   BISEDË ME SORRËN EmptySun 12 Dec 2010 - 10:04

BISEDË ME SORRËN Gauta1Një ditë i vetmuar në dritare vërejta një sorrë. Tingujt e zërit të saj ak, ak, ak-ak sikur më ishin drejtuar mua. Kjo tërhoqi vëmendjen time: zogu i egër në dritaren time!Duke e vërejtur filluam bisedën. Sorra tha: -Selamun alejkun, o shitës i aromave! -Unë u përgjigja: -Ve alejkum selam, zog. Mirë se erdhe -Mirë se të gjeta – u përgjigj sorra. Unë e pyeta: - Nga vjen? -Sorra u përgjigj: -Nga Ademi, mosekzistenca fizike Në pyetjen time: - Ku shkon? – u përgjigj: -Në Adem (mosekzistencë) Unë: -çfarë gjuhe fletë? Sorra u përgjigj: -Arabisht Unë: - çfarë do të thotë kjo dhe me kënd ka të bëjë? Sorra u përgjigj: - Babai juaj Ademi qe i padëgjueshëm. Ju afrua pemës së ndaluar duke bërë mëkat (akun, el-aku, ak). Unë: - Kujt i drejtohet këto fjalë? -Sorra u përgjigj: - Juve, që të hakmerreni ndaj shejtanit i cili e mashtroi babain tuaj Ademin, dhe pasardhësit kanë të drejtë në hakmarrje. Unë: si ta bëjmë këtë? Sorra: - Ti kundërvihemi gjithmonë shejtanit duke i bërë Razz All-llahut xh.sh. Unë: çfarë paraqet sexhdeja? Sorra: Bindje dhe nderim. Sorra: Në këtë botë ka shumë ngjyra, por të gjitha komponohen në të zezë dhe bardhë. Për këtë unë jam në këtë botë lloj i veçantë. Unë: cila prej këtyre dy ngjyrave është themelore dhe më e rëndësishme? Sorra: -Ngjyra themelore është e zeza dhe tregon në fazën e Ademit – mosekzistencës fizike. Ngjyra ime e bardhë është relative dhe anësore. Ekzistenca ime fizikë është atim i cili tregon në dhuratën nga ana e ekzistencës së vërtetë absolute e cila është e domosdoshme (Vaxhib el-vuxhud) nga All-llahu xh.sh Unë: -Nëse është kështu, çka je ti? Sorra: -Unë jam hije ose fantazi, mosekzistencë - Adem me ekzistencën e domosdoshme-Vuxhud. Unë: -Ku fluturon? Sorra: -Në vijën e paramenduar ku takohet e zeza me të bardhën. Unë: -çfarë tregon vija e zezë? Sorra: -Ajo është vija e rrugës së drejtë, urdhër i lartë nga Kur’ani: “Festekim kema umirte” “Ti (Muhammed) përqendrohu vendosmërisht ashtu si je i urdhëruar…”1 Unë: -Si është i mundur kalimi nëpër stazën e urës tejet delikate? Sorra: -Zhdukja yte (fena) në mënjanimin e çdo gjëje përveç All-llahut. Unë: -Nga kalohet? Sorra: -Në mbretërinë e cila nuk zhduket kurrë, gjegjësisht në zhytjen në ekzistencën e përhershme Hyjnore (beka bil-lah). Unë: -E si kalohet? Sorra: Me dritën e besimit ndaj Kur’anit: “Nuruhum jes’a bejne ejdihim… “Drita e tyre ndriçon para tyre….”2 Unë: -Ku banoni? Sorra: -Në drurët e lartë. Unë: Përse nuk jetoni në shtëpia? Sorra: -shtëpitë i ndërtojnë njerëzit, ndërsa drurët janë ndërtesat e All-llahut të madhërishëm.Unë: -Përse i bëni foletë lartë? Sorra: -Që ti ruajmë të vegjlit nga disa njerëz. Unë: -Në ju ankohen njerëzit se ju dëmtoni pemët dhe perimet? Sorra: -U tërheqim vërejtjen njerëzve të cilët harrojnë përmendjen dhe përkujtimin ndaj Zotit.Gjithashtu u tërheqim vërejtjen njerëzve të jenë të zgjuar në ngritjet shpirtërore që të ruhen nga rëniet. Unë: -Përse kërceni? Sorra: -Imitojmë shkurtëzat. Por ne jetojmë në pemë dhe kërcejmë prej njërës në tjetrën degë, dhe kjo është ecja ynë. Unë: -Kujt i ngjasoni me këtë ecje të çuditshme dhe të pabarabartë? Sorra: -Njerëzve injorant të cilët njerëzve naiv me zemra të pastra u hedhim pluhur syve dhe ata që fjalët e rëndësishme i tregojnë sipas hamendjes së tyre. Unë: -A mundet feja pa dituri? Sorra: -A mund të fluturoj unë pa krahë? Unë: -Çfarë paraqet bishti juaj i gjatë? Sorra: Ekzistojnë dy shenja. Njëri është që bishti i gjatë na mban në jetë. I dyti u tregon për të metat. Ka njerëz të cilët tek tjetri shohin gjembin, ndërsa tek vetja nuk e vërejnë as drurin.Neve na është dhënë që të shohim bishtin tonë e mos ti shohim të metat e tjerëve, sepse është thënë: I lumi ai i cili brengoset për të metat e tij sepse kjo e pengon që ti sheh të metat e tjerëve. Unë: -Atëherë ju jeni shumë të preokupuara me rregullimin e bishtit tuaj. Sorra: -Bishti im është shenjë imi për tu dalluar nga shpezët e tjera, e secili krenohet me shenjën e tij. Unë: -Ju bini gjithkund, por kokën e keni gjithmonë të pastër. Sorra: -Ne nuk themi se jemi të ruajtura nga mëkatet. Por edhe pse ndonjëherë bimë në vende të pa pastra, nuk humbasim mendjen, e duam pastërtinë, dhe largohemi nga papastërtia. Edhe me të meta njeriu është i pranuar. Babai juaj, Ademi a.s. e pranoi gabimin e tij, u pendua, bëri lutje duke shpresuar. Unë: -Si është e mundur bini në baltë e nuk humbisni vlerën tuaj? Sorra: -A thua rrezet e Diellit nuk bijën në baltë? Edhe margaritari bie në baltë … por nuk humbasin vlerën e tyre. Unë: -Më trego një shembull! Sorra: -Ja p.sh. dituria dhe përsosmëria (ilm dhe kemal). Nëse lumturisë i arrin fundi…çfarë atëherë? Çdo gjë ka kulmin e saj. Kur je në kulm të ngritjes, mos u kryelartëso sepse: pas ngritjes është zbritja! Unë: -ç’është padituria? Sorra: -Padituria është si katrani, kudo që bie, mbetet njolla. Unë: -Kush është mbreti juaj? Sorra: -Skifteri i bardhë (bazul-esh-heb). Unë: -Kush janë ashikët tuaj? Sorra: -Bilbilat. Unë: -Kush janë përmendësit tuaj (dhakirat)? Sorra: -Pëllumbeshat. Unë: -Kush janë ata që kanë arritur më shumë njohuri? Sorra: -Papagajtë. Unë: -Kush janë vaizët (ligjëruesit) tuaj? Sorra: -Hutat Unë: -Kush janë haxhinjtë tuaj? Sorra: Lejlekët. Unë: -Kush janë adhuruesit tuaj? Sorra: -Pëllumbat Unë:-Kush janë ndihmuesit tuaj? Sorra: -Pupëzat (Hud-hudi) Unë: -Zakonisht besimtarët i mashtrojnë. Sorra: -Njëherë mund të mashtrohet, por dy herë jo. Në një hadith thuhet: “Besimtari nuk duhet të lejoj që nga një zgavër ta hajë dy herë gjarpri” Unë: -Më këshillo diç. Sorra: -Mbrohu me të mira, hidhi të këqijat, ecë rrugës së drejtë, flaki mëkatet, pastro zemrën tënde. Çka sheh, fshihe, çka nuk sheh, mos fol. Unë: -Më vjen mirë që u takuam, më shërbyen fjalët e urta tua. Faleminderit! Sorra: -Edhe mua më vjen mirë, dhe të dëshiroj sukses. Qëndro në dashurin ndaj All-llahut të dashur! Pastaj, u ngritë dhe fluturoi në qiellin e kaltër, e unë mbeta duke medituar gjatë për këtë takim të këndshëm duke falënderua All-llahun e madhërishëm për këto këshilla të bukura. 1 Hudë, 112 2 Et Tahirmë, 8Përktheu dhe përshtati: Dr. Ali F. Iljazi

Allahu ju shperbleft per postimin.
BISEDË ME SORRËN 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
BISEDË ME SORRËN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: