islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlera e muajit Muharem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlera e muajit Muharem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e muajit Muharem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e muajit Muharem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlera e muajit Muharem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlera e muajit Muharem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlera e muajit Muharem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlera e muajit Muharem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlera e muajit Muharem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlera e muajit Muharem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlera e muajit Muharem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlera e muajit Muharem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e muajit Muharem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e muajit Muharem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlera e muajit Muharem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlera e muajit Muharem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlera e muajit Muharem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlera e muajit Muharem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlera e muajit Muharem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlera e muajit Muharem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vlera e muajit Muharem EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Vlera e muajit Muharem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Vlera e muajit Muharem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Vlera e muajit Muharem Empty20%Vlera e muajit Muharem Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Vlera e muajit Muharem Empty7%Vlera e muajit Muharem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Vlera e muajit Muharem Empty7%Vlera e muajit Muharem Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Vlera e muajit Muharem Empty7%Vlera e muajit Muharem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Vlera e muajit Muharem Empty7%Vlera e muajit Muharem Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Vlera e muajit Muharem Empty7%Vlera e muajit Muharem Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Vlera e muajit Muharem Empty7%Vlera e muajit Muharem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Vlera e muajit Muharem Empty37%Vlera e muajit Muharem Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera e muajit Muharem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Vlera e muajit Muharem Empty
MesazhTitulli: Vlera e muajit Muharem   Vlera e muajit Muharem EmptyTue 22 Dec 2009 - 9:26

url=https://servimg.com/view/14069638/70]Vlera e muajit Muharem Mond10[/url]

”Agjërimi më i vlefshëm pas Ramazanit është agjërimi në muajin e Allahut Muharem.” (Muslim nr.1982)

Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve kurse salavatet dhe selamet qofshin mbi të dërguarin e Allahut Muhamedin, vulën e pejgamberëve, zotëriun e gjithë të dërguarve, mbi familjen e tij, dhe mbi gjithëshokët e tij në përgjithësi.
Me të vërtet muaji i Allahut, muaji Muharem dallon me madhërshtinë e tij dhe me vlerat që i ka. Ai është muaji i parë sipas kalendarit islam-hënor dhe një nga muajt e shenjtë për të cilët Allahu ka thënë: ” Vërtet, numri i muajve tek Allahu është dymbëdhjetë, sipas Librit të Allahut, që prej ditës kur krijoi qiejt dhe Tokën. Katër prej tyre janë të shenjtë, sipas besimit të drejtë. Prandaj, mos i bëni vetes dëm, duke i shkelur këta muaj!” (Teube, 36)

Ebi Bekrete, Allahu qoftë i kënaqur me të, transmeton nga i Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, se ka thënë:” Viti është dymbëdhjetë muaj, prej tyre katër janë të shenjtë tre janë rresht: Dhulkade, Dhul-hixhe dhe Muharem kurse muaji Rexhep është ndërmjet Xhumades dhe Shabanit.”(Transmeton Buhariu nr.2958)
Është quajtur Muharem sepse është muaji i ndalesës së mëkateve gjatë tij siç aludon ajeti Kuranor:” Prandaj, mos i bëni vetes dëm, duke i shkelur këta muaj!” Dijetarët kanë thënë pa dyshim se kjo ndalesë vlen për gjithë muajt, porse janë veçuar këto muaj të cilët janë të shenjtë e si pasojë mëkatin gjatë tyre e ka bërë më të madh se në muajt tjerë dhe anasjelltas vepra e mirë gjatë tyre ka vlerë më të madhe.
Katadeja, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: Mëkati gjatë këtyre muajve të shenjtë është më i madh se sa në muajt tjerë edhe pse mëkati gjatë gjithë muajve është haram (i ndaluar) mirëpo Allahu i zmadhon (dënimet për) mëkatet në kohërat që Ai i ka caktuar. Ai gjithashtu ka thënë: Allahu i ka zgjedhur më të mirët nga krijesat e tij melekët e më pas prej tyre ka veçuar disa tjerë. Të njëjtën e ka bërë edhe me njerëzit nga të cilët i ka veçuar të dërguarit e më pas edhe prej tyre ka veçuar disa nga ata madje dikujt prej tyre edhe i ka folur drejtpërdrejt. Nga vendet ka përzgjedhur xhamitë në tokë, nga muajt ka përzgjedhur Ramazanin dhe muajt e shenjtë prej muajve, nga ditët ka përzgjedhur ditën e xhuma, nga netët ka përzgjedhur natën e Kadrit E kemi për detyrë që edhe ne ti dallojmë (vlerësojmë) këto ashtu siç i ka dalluar Allahu. Vlera e tyre është vlera me të cilën i ka dalluar Allahu. Ky është e kuptimi i të mençurve dhe të diturve. (Tefsir ibnu Kethir, Teube:36)
Shpeshtimi i agjërimit vullnetar në muajin Muharem
Ebu Hurejre nga i Dërguari I Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, hadithin: ”Agjërimi më i vlefshëm pas Ramazanit është agjërimi në muajin e Allahut Muharem.” (Muslim nr.1982) E quajti këtë muaj muaji i Allahut për të aluduar në madhështinë e tij
El-Kariu, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: Qartazi shihet se për qëllim është i gjithë muaji Muharem. Gjithashtu ka transmetime të sakta se i Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, nuk e ka agjëruar ndonjë muaj të plotë pos Ramazanit, pra ky hadith mund të interpretohet se është një nxitës për të shpeshtuar agjërimin në muajin Muharem e jo të agjërohet i tëri. Gjithashtu ka transmetime tjera autentike të cilat tregojnë se i Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, e ka shpeshtuar agjërimin në muajin Shaban ndoshta për këtë mund të thuhet se në atë kohë nuk i është shpallur diçka për vlerën e muajit Muharem vetëm se në fund të jetës së tij para se ti mundësohet atij paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, agjërimi në të. (Sherh Nevevi mbi Sahihul Muslim)
Allahu veçon nga kohërat dhe vendet kë të do Ai
Izz ibën Abduselam, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: Vlerësimi i disa vendeve dhe kohërave është i dyllojshëm: i pari: në aspektin e kësaj jete, i dyti: vlera dijnije (fetare) e cila nënkupton bujarinë e Allahut ndaj robërit e tij duke ua shumëfishuar shpërblim atyre që bëjnë vepra të mira, si veçimi i muajit të Ramazanit me agjërim në mesin e muajve tjerë. Gjithashtu e njëjta vlen p.sh. për ditën e Ashurasë. (Kavaidul-Ahkam 1/38)

albislam
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Vlera e muajit Muharem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: