islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty20%Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty7%Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty7%Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty7%Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty7%Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty7%Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty7%Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty37%Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
MesazhTitulli: Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber    Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptySat 14 Aug 2010 - 15:38

Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber
Tregon Ebu Hurejra r.a se e ka degjuar te Derguarin e Allahut a.s te deftoje : " Allahu deshi te provoje tre vete nga populli i Israilit , nje te semure me lebroze , nje te verber dhe nje qeros . Keshtu Ai dergoi nje melek i cili shkoi te lebrozi dhe i tha : " C'gje do me shume ?" Ai u pergjigj :" Ngjyre te mire dhe lekure te mire , pasi njerezit kane shume neveri ndaj meje ." Meleku e preku dhe atij iu sherua semundja dhe iu dha ngjyre e mire dhe lekure te bukur . Meleku e pyeti (prape ): " C'lloj pasurie do ti me shume ?" Ai i tha : "Deve. Keshtu atij iu dha nja deve e mbarsuar, ndersa i tha meleku : " Allahu te bekofte me te ! Pastaj meleku shkoi te qerosi dhe i tha atij : 'C'gje do me shume tha meleku ?" Ai i tha : "Dua floke te mire dhe te me sherohet kjo semundje , sepse njerezit ndjejne neveri ndaj meje ." Meleku e preku dhe atij iu sherua semundja dhe iu dhane floke te mire . Meleku e pyeti (pastaj ) : "C'lloj pasurie do me shume ?" Ai i tha : "Lope . Meleku i dha atij nje lope te mbarsuar dhe i tha : " Allahu te bekofte me te ! Meleku shkoi edhe tek i verbri dhe e pyeti : " C'gje do me shume ? Ai i tha : Dua qe ALLAHU te me ktheje driten e syve qe te mund te shikoj njerezit ." Meleku i preki syte e tij dhe ALLAHU ia ktheu dritenn e syve . Pastaj meleku e pyeti :" C'lloj pasurie te pelqen me shume ? Ai u pergjigj : Dhente . Meleku i dha nje dele te mbarsuar . Me kalimin e kohes , te tria kafshet linden dhe u shtuan sa te tre ata kishin : kope me deve qe mbushte luginen, tjetri kope me lope qe mbushte fushen , e tj etri tufe me dhen qe mbushte bjeshken. Pas kesaj meleku u paraqit ne formen dhe pamjen e nje lebrozi, shkoi tek ish-leprozi dhe i tha : " Jam i varfer i gjore e kam humbur gjithcka ne udhetim . Kesisoj askush nuk do te me plotesoje nevojat e mia pervec Allahut e pastaj ti . Ne emer te Allahut i Cili te ka dhen ty ngjyre kaq te mire e lekure kaq te bukur dhe kaq shume pasuri , te kerkoj te me japesh nje deve qe te arrij ku jam nisur ! Ai u pergjigj : " Kam shume detyrime ( e nuk mund te te jap ty ). Meleku i tha : " Me duket se te njoh ty . A nuk ke qen ti leproz dhe njerezit te kishin neveri ? A nuk ishe i varfer dhe pastaj Allahu te fali ty ( gjithe kete pasuri ) ? Ai u pergjigj : ( Kjo nuk eshte e vertet ) , kete pasuri e kam trashegim prej te pareve te mi . Meleku i tha : " Nese po genjen , atehere Allahu te befte sic ke qen me pare . Pastaj meleku u paraqit ne formen dhe pamjen e nje qerosi, shkoi tek ish-qerosi dhe i tha atij te njejtat gjera qe i tha te parit dhe ai po keshtu iu pergjigj ne te njejten menyre si edhe i pari. Pastaj meleku i tha : " Nese po genjen , atehere Allahu te befte sic ke qene me pare . Pastaj meleku u paraqit ne formen dhe pamjen e nje te verbri dhe shkoi tek ish-i verbri dhe i tha : " Jam nje i varfer , udhetare qe i ka mbaruar gjithcka ne udhetim . Nuk kam askend te me ndihmoje pervec Allahut dhe pas Tij , ti vete. Te kerkoj ne emer te Atij i Cili te ka kthyer prape driten e syve , te me japesh nje dele, me qellim qe me ndihemen e saj te mundem te sos udhetimin ( te arrij ne vend ) . Ai u pergjigj : "S'ka dyshim qe une isha i verber dhe Allahu me ktheu prape shikimin; isha i mjere dhe Allahu me beri te pasur ; keshtu pra, merr c'te duash nga pasuria ime. Betohem per Allahun se nuk do te te ndaloj qe te marresh gjithcka qe ke nevoje nga pasuria ime te cilen do ta marresh per hir te Allahut . Meleku iu pergjigj : Mbaje pasurine qe ke . Ju te tre keni qene ne prove nga Allahu dhe Allahu eshte i Kenaqur me ty dhe i Zemeruar me dy shoket e tu !! ( Sahih Ai- Bukhari )

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
MesazhTitulli: Re: Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber    Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptySun 15 Aug 2010 - 22:51

Allahu te shperbleft per kete tregim te bukur moter

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
MesazhTitulli: Re: Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber    Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber EmptySun 15 Aug 2010 - 23:21

AMIN EDHE TY VELLAH

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Sponsored content
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty
MesazhTitulli: Re: Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber    Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tregimi i nje lebrozit, nje qerosi dhe nje te verber
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: