islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
SHËTITJA IME NË XHENET EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SHËTITJA IME NË XHENET EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SHËTITJA IME NË XHENET EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
SHËTITJA IME NË XHENET EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SHËTITJA IME NË XHENET EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
SHËTITJA IME NË XHENET EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
SHËTITJA IME NË XHENET EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
SHËTITJA IME NË XHENET Empty20%SHËTITJA IME NË XHENET Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
SHËTITJA IME NË XHENET Empty7%SHËTITJA IME NË XHENET Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
SHËTITJA IME NË XHENET Empty7%SHËTITJA IME NË XHENET Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
SHËTITJA IME NË XHENET Empty7%SHËTITJA IME NË XHENET Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
SHËTITJA IME NË XHENET Empty7%SHËTITJA IME NË XHENET Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
SHËTITJA IME NË XHENET Empty7%SHËTITJA IME NË XHENET Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
SHËTITJA IME NË XHENET Empty7%SHËTITJA IME NË XHENET Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
SHËTITJA IME NË XHENET Empty37%SHËTITJA IME NË XHENET Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 SHËTITJA IME NË XHENET

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

SHËTITJA IME NË XHENET Empty
MesazhTitulli: SHËTITJA IME NË XHENET   SHËTITJA IME NË XHENET EmptyMon 16 Aug 2010 - 17:06

Lavdia i takon Allahut.
Salavatet dhe selamet qofshin mbi Muhammedin (Lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të).
Xheneti
është vendbanim i të devotshmëve. Vendbanim me kopshte nën të cilët
rrjedhin lumenj, vendbanim në të cilin pallatet janë me tulla të arta e
të argjendta dhe balta e tij është misk.
Në xhenet gjithashtu ka
njerëz, të cilët qeshin e nuk qajnë, ka fytyra të shndritura e të
gëzuara. Begatitë e tij janë të përhershme. Në të mund të shihet Allahu i
Lartësuar.
Në xhenet ka gjëra, të cilat nuk i ka parë syri, nuk i ka
dëgjuar veshi e as nuk i ka paramenduar mendja e njeriut. Të bëjmë një
shëtitje me fjalët e Allahut në xhenet:
"Dhe përgëzoji ata që besojnë
dhe punojnë mirësi e drejtësi (sipas këtij besimi), se për ta do të
ketë kopshte të begatë (të xhenetit) nën të cilët rrjedhin lumenj. Çdo
herë që do t’u shërbehet me fruta të tij, ata do të thonë: "Këta janë
nga ç’na është shërbyer më parë”, e atyre do t’u jepen gjëra të ngjashme
(në formë, por me shije të ndryshme); atje do të kenë bashkëshorte të
pastra (pa të përmuajshme, pa nevoja) dhe atje do të qëndrojnë
përgjithmonë.” (Bekare, 25).
"Por ata që besojnë (në njëshmërinë e
Allahut dhe në gjithçka që përmban Islami) dhe bëjnë vepra të njerëzve
të drejtë, Ne do t’i pranojmë ata në Kopshtet (e xhenetit) poshtë të
cilëve rrjedhin lumenj, për të banuar atje përgjithmonë. Atje do të kenë
për bashkëshorte vasha të dëlira. Do t’i pranojmë edhe nën hije të
gjera e gjithnjë e më të thella.” (Nisaë, 57).
"Allahu u ka premtuar
besimtarëve dhe besimtareve kopshte të begat të xhenetit nën të cilët
rrjedhin lumenj për të banuar ndër ta ngaherë dhe në vilat mahnitëse në
kopshtet e xhenetit të Adnit. Por lumturia më e madhe është Kënaqësia e
Allahut. Ky është ai ngadhënjimi më i madh.” (Tevbe, 72).
"Ndërsa ata
që besuan (në Allahun, në të Dërguarin e Tij, në Islam) dhe punuan
mirësi e drejtësi, do të futen në kopshtet e xhenetit nën të cilët
rrjedhin lumenj për të banuar atje përgjithmonë, me lejen dhe vullnetin e
Zotit të tyre. Përshëndetja e tyre atje do të jetë: Selam (paqe!)"
(Ibrahim, 23).
"Me të vërtetë që muttekunët (të përkushtuarit në
besimin e pastër islam) do të jenë ndër kopshte të begatë dhe lumenj (të
xhenetit). Në Kuvendin e së Vërtetës (në xhenet) pranë Mbisunduesit
Fuqiplotë (Allahut, i Gjithëlavdëruari,më i Larti, Zotëruesi i
Madhështisë dhe Nderimeve).” (Kamer, 54-55).
"Përveç robërve të
zgjedhur të Allahut (njerëzit me besim të plotë, të bindur, besimtarë të
vërtetë në Fenë e Allahut, në Islam). Për këta do të ketë dhuratë të
njohur (në kopshtet e xhenetit), Fruta; dhe do të nderohen, Në Kopshtet e
lumturisë, Në frone të nderit përballë njëri-tjetrit. Rrotull do t’u
sillen kupa me pije të kulluar, E bardhë, e shijshme për ata që e pinë.
Nuk ka në të as gaul (dhembje, shqetësime ose gjynahe) që të vijnë prej
saj dhe as nuk do të helmohen a dehen prej saj. Dhe me ta do të jenë gra
të dëlira me sy të mëdhenj me bukuri e mrekulli që i ndalojnë shikimet e
tyre (duke mos dëshiruar askënd veç bashkëshortëve të tyre). (Të
brishta, të pastra) si të ishin vezë (të fshehura) të ruajtura mirë.”
(Safatë, 40-49).
”Sigurisht që muttekunët (të përkushtuarit në
besimin e pastër islam) do të jenë në vendin e sigurisë (xhenet). Ndër
kopshte e burime, veshur në mëndafsh të butë e mëndafsh të trashë
përballë njëri-tjetrit, Kështu (do të jetë) dhe do t’i martojmë ata me
hyritë (bukuroshet e brishta) me sy të mëdhenj të mrekullueshëm. Ata do
të kërkojnë aty nga çdo lloj frute në paqe e siguri; Kurrë më nuk do të
shijojnë atje vdekjen, përveç vdekjes së parë (në dynja) dhe Ai (Allahu)
do t’i ruajë ata prej ndëshkimit të zjarrit flakërues, si Mirësi nga
Zoti yt! Mu kjo do të jetë vërtet arritja më e lartë!” (Duhanë, 51-57).
Të nderuar agjërues!
Kjo është vetëm një shëtitje e vogël në xhenet.
Allahu im! Mos më privo nga këto të mira

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SHËTITJA IME NË XHENET
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: