islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty20%Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty7%Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty7%Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty7%Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty7%Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty7%Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty7%Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty37%Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Hz.Omeri dhe Melekët e varrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
MesazhTitulli: Hz.Omeri dhe Melekët e varrit   Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 4 Jan 2010 - 9:55

Hz.Omeri dhe Melekët e Varrit

Resulullahu në një mbledhje ku ishte i pranishëm edhe Hazreti Aliu, i tha Hazreti Omerit:
- 0 Omer! Kur të ndahesh nga kjo jetë do të të fusin në një varr të ngushtë. Aty do të të vijnë Munkeri dhe Nekiri (engjëjt që marin në pyetje të vdekurit), sytë e tyre vetëtijnë si rrufe dhe zëri i tyre i ngjan zhurmës së qiellit. cfarë do të bësh kur të vijë ajo kohë?
- 0 Resulullah a do të jem i vetëdijshëm atëhere ashtu si jam tani?
- Po do të jesh o Omer.
- Atëherë nuk frikësohem, por me lejen e Allahut u jap atyre përgjigjen e duhur.
Pasi ndërroi jetë Hazreti Omeri e varrosën. Hazreti Aliu bëri dua për të dhe filloi të priste derisa erdhën Munkeri dhe Nekiri të dyt filluan të pyesin Hazreti Omerin:
- Kush ështe Zoti jot?
Hazreti Omeri i pyeti ata:
- Sa rrugë të gjate keni bërë për të ardhur deri këtu? - Kemi ardhur nga një rrugë shtatë vjet e largët.
- Ju keni ardhur nga një rrugë kaq e largët dhe nuk e keni harruar Allahun, e si mund ta kem harruar unë i cili kam bërë vetëm disa minuta rrugë?
Melekët thanë:
- Ne e dinim se ti do të përgjigjeshe në .këtë mënyreë, por të pyetëm se kjo është detyra jonë.
Pastaj Hazreti Omeri i tha atyre:
- Nuk ju lë të ikni pa më dhënë fjalën që nuk do ti paraqiteni në mënyrë kaq të frikshme ymetit të Muhammedit s.a.v.s.
Pasi Melekët i dhanë fjalën i la ata të iknin.
Hazreti Aliu i cili ishte dëshmitar i gjithë kësaj ngjarjeje tha "0 Omer! Paske qenë me të vërtetë një burrë që e mban fjalën"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
MesazhTitulli: selamun alejkum   Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 9 Apr 2010 - 17:31

Nje imam apo ulema thonte se ne var pergjigje do te jete direkt prej zemre,than disa si ashtu.
Tha , eshte njesoj si kur te shtypnim nje limon do te del leng limoni e ate dite do te shtypet zemra se a e ka njeriu imanin ne zemer.
Disa njerez thuajn se une i di pergjigjet prandaj nuk e kam dert per ate dite ne var mirpo nese imani nuk eshte ne zemer e ka kot secili prej neve.

zoti na ruajt prej azabit te varit dhe zoti na ruajt nga denimi i varit

selamun alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: