islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Te deshiruarit e diturise EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Te deshiruarit e diturise EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Te deshiruarit e diturise EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Te deshiruarit e diturise EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Te deshiruarit e diturise EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Te deshiruarit e diturise EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Te deshiruarit e diturise EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Te deshiruarit e diturise EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Te deshiruarit e diturise EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Te deshiruarit e diturise EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Te deshiruarit e diturise EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Te deshiruarit e diturise EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Te deshiruarit e diturise EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Te deshiruarit e diturise EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Te deshiruarit e diturise EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Te deshiruarit e diturise EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Te deshiruarit e diturise EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Te deshiruarit e diturise EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Te deshiruarit e diturise EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Te deshiruarit e diturise EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Te deshiruarit e diturise EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Te deshiruarit e diturise EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Te deshiruarit e diturise EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Te deshiruarit e diturise EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Te deshiruarit e diturise EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Te deshiruarit e diturise EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Te deshiruarit e diturise EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Te deshiruarit e diturise EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Te deshiruarit e diturise EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Te deshiruarit e diturise Empty20%Te deshiruarit e diturise Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Te deshiruarit e diturise Empty7%Te deshiruarit e diturise Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Te deshiruarit e diturise Empty7%Te deshiruarit e diturise Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Te deshiruarit e diturise Empty7%Te deshiruarit e diturise Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Te deshiruarit e diturise Empty7%Te deshiruarit e diturise Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Te deshiruarit e diturise Empty7%Te deshiruarit e diturise Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Te deshiruarit e diturise Empty7%Te deshiruarit e diturise Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Te deshiruarit e diturise Empty37%Te deshiruarit e diturise Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Te deshiruarit e diturise

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyWed 15 Sep 2010 - 21:02

Femijet kerkuan nga shoku i tyre qe te luajne bashkerishte por ai refuzoi.
Kur filluan qe te insistojne me cdo kushte qe ai te dale e te luaje me ta , ai filloi te qaje.

Ata i pa nje plak u afrua prane tyre dhe e kuptoi se ate duan ta marin shokun e tyre qe te luaje bashke me ta por ai qante sepse donte te lexoje Kuran,gje te cilen preferonte me shume sesa lojen me shoke.

Plaku u habit mer kete djalosh , shkoi te mesuesi dhe babai i tij dhe u tha:

-Une shpresoj qe ky djalosh do te jete me i dijshme dhe me i devotshmi i bashkekohesve te tij.

Qe prej asaj dite babai i tij u kujdes per djalin dhe i mundesoi qe ti perkushtohet vetem dijes.

Kurr u rit djaloshi u be nji dijetar i madh i fese. Ai eshte Jahja bin Sheref En-Neveviu autor i librit Rijadus Salihin dhe komentuesi i Sahihut te Muslimit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Respektimi i Dijetarve   Te deshiruarit e diturise EmptyWed 15 Sep 2010 - 21:23

Respektimi i Dijetarve

Sahabet ishin teper te kujdesshem ne mesimin e puneve te fese.Udhetoninne kerkim te dijes dhe ishin te perpikte ne tubimet e dijes.

Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem i mesonte ata se respektimi i dijetarve eshte obligim per secilin mysliman dhe myslimane.

Nje dite Zejd bin Thabiti fali nje xhenaze dhe ia sollen kalin qe te hipe. Kur e pa kete sahabi i nderuar Abdullah ibn Abasi , shpejtoji dhe e kapi kafshen e tij per litari derisa te hipte ne te.Zejdi kur e pa kete tha : Leshoje o kusheriri i te derguarit te Allahut.

Ibni Abasi tha: Keshtu veprojme me te diturit dhe me me te medhenjte.

Zejdi e puthi doren e ibni Abasit dhe i tha: Keshtu veprojme me familjen e te derguarit te Allahut.

(Hakimi dhe Taberiu)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Edituar për herë të fundit nga Admin-Albi në Wed 15 Sep 2010 - 21:34, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Shpejtimi ne Kerkimin e dijes   Te deshiruarit e diturise EmptyWed 15 Sep 2010 - 21:33

Shpejtimi ne Kerkimin e dijes

Nje dite Abdullah ibn Abasi i tha shokut te tij ensar:
-Eja ti pyesim shoket e Pejgamberitsal-lallahu alejhi ue selem sepse sot ate jane shume.

Shoku nuk iu pergjigj thirrjes se tij dhe u habit nga deshira e flakte qe kishte per marjen e diturise prandaj i tha: Cudi me ty Ibni Abas a nuk shikon se ti je i nevojshem si njeri? Ndersa nder shoket e Muhamedit sal-lallahu alejhi ue selem kush mund te jete para teje?

Ibni Abasi r.a nuk ua vuri veshin ketyre fjaleve te shokut por perseri vazhdoi ne kerkimin e diturise derisa u be dijetar te i cili tuboheshin njerezit per ta pyetur.

Kur e pa kete situate shoku i tij ensar tha: Ky djalosh ishte me i mencur se une .


(Hakimi dhe Taberani)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyWed 15 Sep 2010 - 22:55

PRITJA PER DITURI


Tbni Abbasi ishte njeri prej njerezve me te kujdcsshem ne kerkimin e dijenis.
Nje dite Ibni Abbasi shkoi te shtepia e nje sahabi per ti pyetur per nje hadith te Pejgamberit sal-lallahu alejhi ue selem. Por kur shkoi atje, ishte kohe pushimi prandaj nuk trokiti ne dere, por vendosi te pres derisa te dale. Meqe' pritja u zgjat shume, ai e nxori xhaketen, e. shtriu dhe fjeti ne te, edhe pse era e furishme i hidhte atij permbi dhe .
Ibni Abbasi mbeti ne ate gjendje derisa sahabi i doli prej shtepis.
Sahabi kur e pa Ibni Abbasin, i tha: - 0 kusheriri i te Derguarit te Allahut, c'te soli ketu? Perse nuk ma dergove dike qe te me therrase' e te vija une tek ti."
Ibni Abbasi i tha: "Jo! Une kam me shume nevoje qe te' vij te ti", dhe e pyet per hadithin te cilin e kishte degjuar prej Muhamedit sal-lallahu alejhi ue selem.
Sahabi kur ia tregoi hadithin, Ibni Abbasi e degjoi dhe u kthye..

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyFri 17 Sep 2010 - 17:28

Xhabir ibcn Abdullahu r.a. pas vdckjes se Muhamedit sal-lallahu alejhi ue selem ishte shume i dhene pas tubimit te hadithevc.
Nje dite, Xhabiri mori vesh se ne' Sham jetonte nje njeri i cili e dinte nje hadith te Muhamedit sal-lallahu alejhi ue selem. Ai bleu nje deve dhe udhetoi per ne Sham.
Kur ariti Xhabiri te shtepia e sahabit, i tha sherbetorir. "Thuaji zoterise se jam une, Xhabiri".
Doli sahabi, e perqafoi ate dhe i tha: "Me kane informuar se ke degjuar nje hadith prej te Derguarit te Allahut, u friksova qe te mos vdesesh ti apo une e te mos e degjoj ate hadith".
Sahabi i shprehu mireseardhje dhe ia tregoi hadithin e Pejgambwit sal-lallahu alejhi ue selem.
Xhabiri u gexua pa mase, e falenderoi ate dhe i hipi devese se tij per t'u kthyer ne vendin e vet.
(Taberani)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyFri 17 Sep 2010 - 17:32

DITURIA DHE DEVOTSHMERIA
Imam Shafiu r.a. ka qene shume inteligjent dhe me memorie te forte, saqe thuhet se kur e lexonte ndonje liber, faqen perballe e mbyllte me dore qe te mos e ngaterroje me ate qe eshte duke e mesuar. Gjithashtu, ai permendesh mesonte shume shpejt dhe kishte nje kujtese shume te fuqishme.
Nje dite imam Shafiu shkoi te mesuesi i tij Vekiu dhe u ankua per dobesine e nxenies permendesh, sepse me nuk ishte ashtu si me pare.
Vekiu mendoi pak, pastaj i tha Shafiut r.a.: "Ndoshta shkaku i dobesimit te memories eshte mekati i cili e hidheron Allahun".
Imam Shafiu me ate rast tha:
"U ankova tek Vekiu per dobesine e nxenies,
ai me udhezoi t'i le mekatet.
Me tregoi se dituria eshte drite,
dhe drita e Zotit nuk i jepet mekatarit".


Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyFri 17 Sep 2010 - 17:37

GUXIMII NXENESIT
Nje ditt Muhamedi sal-lallahu alejhi ue selem ishte i ulur me shoket e tij dhe u tha a tyre: "Ne mesin e llojeve te drunjve eshte nje dru te cilit nuk i bien gjethet e ai eshte sikurse besimtari, pra cili eshte ai dru?"
Te pranishmit menduan, por nuk e dinin se cili eshte ai dru. I pranishem ishte edhe Abdullah ibni Omeri dhe ai tha ne vete: "Ai eshte palma e hurmes", por u turperua ta thote pergjigjen, sepse ne ate tubim kishte burra me te medhenj se ai.
Sahabei thane: "O i Deiguari i Allahut, na trego se ciii eshte?" Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue selem u pergjigj: "Ai eshie palma e hurmes".
Pas kesaj, Abdurllahu e lajmeroi babane e vet Omerin per ate qe e kishte menduar ne vete. Omeri r.a. i tha: "Sikur ta kishe thene, kju do te ishte. me e dashur per mua".
(Buhariu)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyFri 17 Sep 2010 - 17:44

DlTURIA E QARTE
Aisheja r.a., bashkeshortja e Pejgamberit sal-lallahu alejhi ue selem e donte shume diturine. Kur nuk dinte dicka, ajo fillonte te pyes pa ndale derisa e mesonte mire ate pune.
Njt dite e degjoi Muhamedin sal-lallahu alejhi ue selem duke thene; "Ai qe do te merret ne llogari, do te denohet".
Aisheja r.a. i tha; "A nuk ka thene Allahu xh.sh: "Ai, te cilit do t'i jepet libri i tij ne doren e djathte, do ta kete te lehte llogarine" (F.]-Inshikak, 7-8)
Pejgambeii sal-lallahu alejhi ue selem iu pergjig): "Kjo eshte vetem nje shfaqje (pra, punet do t'i paraqiten secilit njeri qe te kujtohet dhe t'i shikoje punet e tij, por pa u llogaritur), atij qe i diskutohet llogaria ai eshte i shkautruar.
(Buhariu)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyFri 17 Sep 2010 - 17:48

TRE NJEREZIT DUE DITURIA
Muhamedi sal-lallahu alejhi ue sel-em nje dite u ul ne xhami me shoket e tij ne nje tubim te dijes. Ne deren e xhamise kaluan tre persona. Njeri prej tyre pa nje vend te zbrazet ne mes te hallkes (rrethit) ku ishin ulur sahabet dhe u ul ne te. Sigurisht kete e beri nga interesimi qe kishte per nxenie te diturise.
Hyri njeriu i dyte dhe u ul ne nje vend te larget prej hallkes se sahabeve.
Kurse i treti u largua dhe nuk mori pjese ne tubimin e dijes.
Kur perfunduan, Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem u tha: "A doni t'u tregoj per tre njerezit? I pari u strehua te Allahu dhe Zoti e strehoi ate (ai qe hyri dhe u ul ne mes te hallkes). I dyti u turperua prej Zotit dhe Allahu u turperua prej tij. Kurse i treti ia ktheu shpinen Allahut, por edhe Zoti ia ktheu atij". (Buhariu)
Pra, Zoti ia dha secilit shperblimin, varesisht nga interesimi i tij per dije.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyFri 17 Sep 2010 - 17:51

ETIKA E KERKIMIT TE DITURISE
Dituria eshte dhunti prej Allahut xh.sh., ate ia jep kujt te doje prej roberve te Tij.
Edhe kerkimi diturise ka rregulla, per te cilat Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem tregoi nje interesim te madh per te na i mesuar neve. Me kete dije, ne dhe shoqeria jone mund te perfitojme te mira te shumta.
Kerkuesi i dijes duhet te shpejtoje qe t'i mesoje fshehtesite e shkences, ta nderoje mesuesin e tij dhe duhet te mesohct qe ate ta kete shembelltyre ne cdo te mire.
Gjithashtu kerkuesi i dijes, me ate miresi qe ia ka dhene Allahu, duhet te jete i dobishem edhe per njerezit.
Keto jane disa tregime qe na mesojne per disa norma me te cilat duhet te pajiset edo kerkucs i diturise, ne menyre qe Allahu xh.sh. t'i jep bereqet ne ate cka e ka mesuar dhe t'i arrije te mirat e kesaj dhe te botes tjeter.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ummu Semih
Motrat islame
Motrat islame
ummu Semih

Numri i postimeve : 31
Data e regjistrimit : 07/04/2010
Mosha : 47
Nacionaliteti-Sheti : Verden-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyWed 6 Oct 2010 - 19:53

Allahu te shperblefte per keto postime kaq te bukura.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise EmptyWed 6 Oct 2010 - 21:02

Amin Amin gjithashtu edhe ty moter

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Te deshiruarit e diturise Empty
MesazhTitulli: Re: Te deshiruarit e diturise   Te deshiruarit e diturise Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Te deshiruarit e diturise
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: