islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty20%Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty7%Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty7%Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty7%Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty7%Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty7%Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty7%Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty37%Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë Empty
MesazhTitulli: Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë   Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë EmptyTue 21 Sep 2010 - 22:21

Kancelaria gjermane, e “hapur” ndaj islamit: Jemi pro integrimit të myslimanëve


“Xhamitë do të jenë pjesë e peizazhit tonë urban, madje do të zënë një pjesë më të rëndësishme se më parë”. Mesazhi në favor të integrimit të myslimanëve në Europë nuk vjen nga e majta, por nga Angela Merkel, Kancelarja konservatore që udhëheq shtetin më të fuqishëm të Europës. Me pak fjalë, jo vetëm kishat baroke të Mynihut, ato të Këlnit dhe Dresdës, por edhe xhamitë dhe minaret do të plotësojnë imazhin në vend. Në një intervistë të dhënë në një të përditshme në vend, Merkel tregon për linjën e saj të re të mendimit. Emigrantët duhet të integrohen, të mësojnë gjermanishten, të identifikohen me vlerat e demokracisë e Kushtetutës dhe kush prej tyre nuk e bën do të ketë pasoja të mëdha. Por që prej vitit 1949, forca e demokracisë gjermane ka qenë të jesh një vend që u ofron mundësi të gjithëve dhe jo klasifikimit të grupeve të ndryshme”. Edhe një herë tjetër, Angela Merkel tregohet e vendosur t’i japë partisë së saj një profil konservator modern, të përshtatshëm me epokën globale ku jetojmë. Për më tepër, ajo mban një linjë thuajse të kundërt ndaj asaj të qendrës së djathtë italiane apo mazhorancës së Sarkozisë në Francë dhe replikon ndaj rrymave nacional-konservatore, të forcuara së fundmi nga rasti Sarrazin, anëtar i “Bundesbank” i detyruar të japë dorëheqjen, pasi u shpreh se emigracioni islamik e bën Gjermaninë më të varfër dhe më “idiote”
“Ne dhe CSU-ja bavareze kemi vendosur të shkojmë përtej pozicioneve naive shumëkulturore të SPD dhe të gjelbërve; ne kërkojmë që kush vjen këtu të mësojë gjuhën gjermane”, shpjegon Angela Merkel. Sipas Kancelares, është gjithashtu e qartë se “vendi ynë do të vazhdojë të ndryshojë dhe integrimi është edhe detyrë e shoqërisë që pret emigrantët. Për shembull, xhamitë do të jenë më shumë se më parë pjesë e peizazhit tonë urban. Duhet të kërkojmë që të formohen këtu imamët që pranojnë vlerat demokratike dhe kushtetuese të shtetit tonë”. Linja e ndjekur nga Merkel duket si një shkëputje nga Partitë Popullore Europiane dhe ato të qendrës së djathtë në përgjithësi në Bashkimin Europian: si ajo e Sarkozisë, e neopopulistëve holandezë apo të së djathtës zvicerane, fituese e referendumit që ka ndaluar ndërtimin e minareve. “E kam thënë se xhamitë do të jenë pjesa më e rëndësishme e peizazhit tonë urban. Kushtetuta jonë garanton lirinë e fesë. Ligjet këtu janë të barabarta dhe të respektueshme nga të gjithë dhe ne duhet të përulemi para asaj që thuhet në Kushtetutë. Nuk mund të pranojmë shoqëri paralele, ku të drejtat tona themelore, si për shembull barazia mes burrave dhe grave nuk ekziston. Vetëm duke u bazuar në Kushtetutë mund të jetojmë në tolerancë dhe me respektin reciprok. Ata që duan të jetojnë këtu duhet ta pranojnë”, shton ajo, duke sulmuar rrymat integraliste dhe konservatorët e islamit. Të qenët konservator, shton Kancelarja, “do të thotë të ruash atë që na ka bërë të fortë dhe na ka ndryshuar atë që sot nuk funksionon më. Nuk do të thotë që gjithçka të mbetet si është, por të ndryshojë në mënyrën e duhur”. Kancelarja Angela Merkel pranoi gabime në politikën gjermane të imigrimit. Shumë gjëra nuk kanë pasur sukses deri tani, i tha ajo gazetës "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Kryetarja e qeverisë theksoi se nuk do të toleronte shoqëri paralele, në të cilat nuk vlejnë të drejtat themelore, si për shembull barazia e burrit me gruan. Emigrantët që refuzojnë kurset e gjuhës, duhet të llogarisin shkurtimin e përfitimeve sociale, tha ajo. Diskutimi mbi dështimet në politikën e integrimit u rindez prej tezave të diskutueshme të anëtarit tashmë të pushuar të kryesisë së Bankës Qendrore Gjermane, Thilo Sarrazin. Merkel tha se nuk e ka lexuar librin e Sarrazinit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: