islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty20%"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty7%"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty7%"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty7%"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty7%"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty7%"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty7%"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty37%"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
MesazhTitulli: "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"   "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 23 Sep 2010 - 21:35

"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" %28u39u%29Xhamia%20e%20Prilepit%209029

"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"


Prefekti i Prilepit, Marjan Ristevski është kërcënuar se do taprishë sërish xhaminë e djegur në Prilep nëse fillon ndërtimi i saj meqëllim që në të të falet namaz. “Unë nuk kam marrë asnjë njoftim përfillimin e punimeve. Nuk mund ta injorojë askush atë që e mendojnë 80mijë banorë të Prilepit. Po luhet me popullin. Diçka tjetër ështëdëshira, por diçka tjetër është realiteti. Le ta provojnë, e pastaj dotë shohim a mund të fillojnë të ndërtojnë”, tha Risteski. Ai konsideronse ndërtimi eventual do të prishet nga komuna. “Në planin gjeneralurbanistik, zhamia është vendosur si monument kulturoro-historik dhevetëm si e tillë mudn të ndërtohet. I tillë ka qenë ky objekt edhe parase të digjet. Nëse dëshirojnë që në të të të kryhen ritet fetare, duhettë ndryshohet plani urbanistik, kurse këtë mudn ta bëjë vetëm komuna.Më intereson të shohim se si do ta sigurojnë këtë”, tha ai.Gurthemeli për rindërtimin e Çarshi xhamisë në Prilep, e cila derinë themel është djegur në konfliktin e vitit 2001, do të bëhet javën eardhshme nga ana e Bashkësisë Islame të Maqedonisë, Drejtoria përTrashëgimi Kulturore dhe Qendra Nacionale për Konzervim.
Institucionet shtetërore që janë kompetentë për ndërtimin e këtijobjekti, theksojnë se gjithçka është përgatitur për rikonstruimin ekësaj xhamie dhe ka mbetur të përcaktohet vetëm dita e saktë përhedhjen e gurthemelit. Drejtori i Qendrës Nacionale të Konzervimit(QNK), Behixhudin Shehapi pohon se është kryer tenderi dhe nuk ka mëasnjë pengesë për fillimin e ndërtimit.“E kemi redifinuar edhe projhektin paraprak dhe tani një pjesë do tëbëhet si muze i artit islam. Duhet ta caktojmë datën e saktë përfillimin e punëve”, tha Shehapi.Ndërtimi i xhamisë do të klushtojë rreth 230 mijë euro. Gjysmën eparave do ta sigurojë Ministria e Kulturës, kurse gjysmën tjetërBashkësia Islame e Maqedonisë. Sipas planifikimeve xhamia palnifikohettë ndërtohet deir në fudn të vitit të ardhshëm. Edhe drejtori iDrejtëorisë për mbrojtje të trashëgimisë kulturore, Pasko Kuzmanthekson se gjithçka është gati për të filluar punimet.“Ne e kemi bërë dëtyrën tonë, kurse punën tani e bën QNK-ja”, thashkurt, Kuzman. Edhe nga BFI theksojnë se janë pjekur të gjitha kushtetpër të filluar punën.Banorët lokal e kundërshtojnë ndërtimin e kësaj xhamie, e cila ishtedjegur menjëherë pas mësimit të lajmit se në Karpallak ishin vrarë 12ushtarë të Prilepit. Për këtë arsye edhe është vonuar me vite të tërandërtimi i kësaj xhamie që është monument hisotirik dhe kulturor. Sipaskryetarit të Prilepit një xhami e re mund të ndërtohet në lagjenTrizla, ku jetojnë popullata e vetme islame e këtij qyteti, e cila ipërket etnisë rome.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
MesazhTitulli: Re: "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"   "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 23 Sep 2010 - 21:45

Allahu i shkatroft qafirat dhe i ndihmoft ata që duan ta ngren xhamin dhe fjalën e Allahut

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: