islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të gjithë do të vdesim EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të gjithë do të vdesim EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të gjithë do të vdesim EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të gjithë do të vdesim EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të gjithë do të vdesim EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të gjithë do të vdesim EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të gjithë do të vdesim EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të gjithë do të vdesim EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të gjithë do të vdesim EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të gjithë do të vdesim EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të gjithë do të vdesim EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të gjithë do të vdesim EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të gjithë do të vdesim EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të gjithë do të vdesim EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të gjithë do të vdesim EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të gjithë do të vdesim EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të gjithë do të vdesim EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të gjithë do të vdesim EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të gjithë do të vdesim EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të gjithë do të vdesim EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Të gjithë do të vdesim EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Të gjithë do të vdesim EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Të gjithë do të vdesim EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Të gjithë do të vdesim Empty20%Të gjithë do të vdesim Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Të gjithë do të vdesim Empty7%Të gjithë do të vdesim Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Të gjithë do të vdesim Empty7%Të gjithë do të vdesim Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Të gjithë do të vdesim Empty7%Të gjithë do të vdesim Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Të gjithë do të vdesim Empty7%Të gjithë do të vdesim Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Të gjithë do të vdesim Empty7%Të gjithë do të vdesim Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Të gjithë do të vdesim Empty7%Të gjithë do të vdesim Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Të gjithë do të vdesim Empty37%Të gjithë do të vdesim Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të gjithë do të vdesim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Të gjithë do të vdesim Empty
MesazhTitulli: Të gjithë do të vdesim   Të gjithë do të vdesim EmptyThu 14 Oct 2010 - 20:21

Të gjithë do të vdesim

A ka parë dikush nga ju xhenaze ndonjë ditë? A keni dëgjuar për një
njeri që kur ecte toka është dridhur, e nëse fliste veshët i
shurdhonte, nëse hidhërohej i frikësonte zemrat, i erdhi atij një
moment që mbeti vetëm trupi i tij pa shpirt, nuk mundi ta mbron
veten e vet nga një mizë e as nga një këlysh?!!!

A keni dëgjuar për një vajzë e cila ishte provokuese e zemrës,
bukuri shiquese, e tejmbushur me zbukurim dhe në moshë të re,
magjepse dhe joshëse, shpenzonte para në lyerjen e buzëve të saja,
të bashkuara sikur një lule e bukur, janë joshur mendjemdhenjët nga
këmbët e saja sikur të jenë ato dy shtylla prej mermeri, i erdhi
asaj një moment që u deformua duke i ardhur një erë shumë e keqe,
krimbat e gërvishnin trupin e saj që aq shumë e donin njerëzit, e
hëngren gojen e saj e cila ishte puthje që u blente nga thesarët e
pasurisë?!!

A keni lexuar në librat e historisë për një tiran që u dridhnin nga
frika e tij zemrat e trimave, të gjitha fuçitë njerëzore
frikësoheshin nga ai, askush nuk kishte guzim ta ngrit shikimin te
ai, apo të shiqoj drejt në sytë e tij, fjala e tij nëse thuhej
miratohej, urdhëri i tij nëse urdhërohej kryhej, u bë trupi i tij
dhé, që e shkelnin këmbët, varri i tij u bë lojë për fëmijë, apo për
kryerjen e nevojës?!!!
A keni kaluar nëpër ato vende, që në të ka bimë të vogla, e tërë
pamja e tyre është gurë, atyre vendeve iu thuhet “Varreza”?!!

E pse spo besoni pas gjithë kësaj, se në dunja ka vdekje?!

Përse po i lexoni këshillat, po i ndëgjoni vërejtjet dhe po mendoni
se nuk janë për juve?

Po i shihni xhenazet, po shkoni pas tyre dhe po flitni fjalime të
kësaj dynjaje, po i zgjeroni shpresat dhe dëshirat..sikur ju nuk do
të vdisni ashtu siç kanë vdekur ata të cilët po shkoni pas xhenazeve
të tyre, sikur ata të vdekurit nuk kanë qenë një ditë të gjallë
sikur ju, në zemrat e tyre kishte shpresa më shumë se sa shpresat e
juaja, lakmia e tyre ishte ma e madhe se lakmia e juve?

Përse bën zullum sulltani me mbretërin e tij, bën mendjemadhësi,
arrogancë duke menduar se ajo (mbretëria) do ti mbetet atij? Dunjaja
nuk i mbetet askujt, e sikur të ishte e dikujt nuk do arrinte te ti.
Sipërfaqen e tokës e kanë shkelur ata që kanë qenë më të fortë se
ti, kanë pasur forcë më të fuqishme dhe mbretëri më të madhe?

Ku është ajo (fuqi) ..i ka fshehur toka dhe i kanë harruar njerëzit
emrat e tyre.!

Mburret pasaniku me pasurinë e tij, i forti me fuçinë e tij, i riu
me rininë e tij, i shëndoshi me shëndetin e tij, mendon se ajo do të
mbetet me të…e pa realizuar!..

A ka në këtë gjithësi diqka qe nuk e arrin vdekja?!

Ndërtesave të mëdhaja do t’iu vie një ditë që do të shkatërrohen, do
të bëhen dhé, pemëve të larta do t’iu vi një ditë që do të thahen e
do të bëhen dru, luanit grabitqar do t’i vie një ditë që mishin e
tij do ta hanë qetë, dynjas do t’i vie një ditë që kodrat bëhen
pluhur, qielli do të çahet, yjet do të shkapërderdhen, shkatërrohet
çdo send me përjashtim të Allahut.

Diten kur një thirrës thërret: I kujt është sundimi sot?

Përgjigjet: Është i Allahut fuqiplotë, Zotit të vetëm.

I dërguari i Allahut ka urdhëruar që sa më shumë ta përkujtojmë
vdekjen.

Përkujtone vdekjen që të mbroheni nga lakmitë e shpirtit tuaj, nga
thyerja e zemrës suaj, përkujtone atë që të keni zemër të butë, dorë
bujare, të jeni më afër këshillave dhe besimit, përkujtone atë
(vdekjen) që të përgatitni për të, sepse dunjaja është sikurse një
hotel në të cilin ke zbritur ti, në çdo qast je i kërkuar për
udhëtim, nuk e din (kohen) kur thirresh, e nëse je i pregatitur: Me
torbë të mbyllur dhe me gjëra të lidhura, në atë vend (udhëtim)do të
arrish me të gjitha, e nëse janë rrobat tua të ndara, torba jote e
hapur, do të shkon atje pa asgjë, pregatitu për vdekje me pendimin
që e pastron llogarinë tënde me Zotin, ktheja njerëzve të drejtat e
tyre, dilju në ndihmë atyre që iu është bërë padrejtësi, në mënyrë
që llogaria jote të jetë e pastër me njerëz.

E mos thuaj jam i ri…mos thuaj jam dikushi…dhe mos thuaj jam i
pasur….

Sepse melaqja që i merr shpirtat nëse vjen me misionin e vet nuk
njeh të ri apo të vjetër, nuk njeh krenar e as poshtërues, të pasur
dhe as të varfër.

Ti nuk e din se kur ta troket (melaqja) derën tënde!!....

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Të gjithë do të vdesim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: