islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Njeri..Njiheni vetveten. Empty20%Njeri..Njiheni vetveten. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Njeri..Njiheni vetveten. Empty7%Njeri..Njiheni vetveten. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Njeri..Njiheni vetveten. Empty7%Njeri..Njiheni vetveten. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Njeri..Njiheni vetveten. Empty7%Njeri..Njiheni vetveten. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Njeri..Njiheni vetveten. Empty7%Njeri..Njiheni vetveten. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Njeri..Njiheni vetveten. Empty7%Njeri..Njiheni vetveten. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Njeri..Njiheni vetveten. Empty7%Njeri..Njiheni vetveten. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Njeri..Njiheni vetveten. Empty37%Njeri..Njiheni vetveten. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njeri..Njiheni vetveten.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 17:27

Njeri.Njiheni vetveten.Çdo gjë fillon me ju.
Mos harroni se jeni vatra e të gjitha krijesave.
Njeriu është edhe rrugë edhe udhëtar.
Nëse udhëtari dëshiron ta njohë udhën, ai duhet ta njohë vetveten. Duhet t'i njohë virtytet, veçantitë, dobësitë, përgjegjësitë, të drejtat…

Qytetërimi që nuk mbështetet në virtyt dhe moral, që nuk ushqehet nga kauzet e arsyes dhe ndërgjegjes,është një festë e përkohshme me flamurka e banderola që nuk i shërben lumturisë së njerëzimit,por vetëm ca të pasurve si dhe dëshirave të ca qejflinjve.Mjerë për ata që gënjehen pas parrullave të tij me drita që ndizen e shuhen!

Nuk ka dyshim se popujt e egër dhe endacakë janë gjakderdhës,mizorë e piratë. Ndërkaq, është një e vërtetë se, meqë kjo gjendje e tyre dihet nga të gjithë,nuk është shumë e rrezikshme për të tjerët.
Mirëpo ç'tu bësh endacakëve të qytetëruar të pajisur me armë moderne që ruajnë në çdo kohë rastin e volitshëm për të pirë gjak!

Qytetërimi i vërtetë është mundur të vërtetohet vetëm në kushtet kur kanë prirë vazhdimisht dituria dhe morali bashkë.*
Qytetërimi s'është pasuri materiale, dukje,shijim i kënaqësive trupore dhe notim i lëndësores mes dëfrimesh.Qytetërimi është pasuri ndiesore, delikatesë shpirtërore, thellësi pikëpamjeje dhe pranim i të tjerëve duke u njohur edhe atyre të drejtën për të ekzistuar.

Kultura lind dhe zhvillohet nga natyra e kombit dhe shoqërisë.
Ç'të jenë lulet dhe frutat për një pemë, ajo është edhe kultura për një komb
e shoqëri.Kombet që nuk kanë mundur ta zhvillojnë dhe
maturojnë ose që e kanë humbur kulturën e vet, u ngjajnë pemëve që
s'japin fruta ose që u janë derdhur frutat.
Ato janë të dënuara që,në mos sot,nesër,të priten për t'u përdorur për lëndë druri.

Me këto fjalë e përfundojë shkrimin sepse nuk dëshirojë që ta lodhë lexuesin apo lexuesën nga reshtat e gjata,besoj tju sjellinë dobi.

Mu duk se me këto fjalë e binda.Por ai përsëri më kundërshtoi:
"Në mos si kafshë, atëhere jetoj si të pafetë e Europës?"
Përnjëherë iu përgjigja: "Ti nuk mund të bëhesh si ata, sepse ata edhe në qoftë se mohojnë njërin profet, i besojnë një tjetri profet.


Shpirti,zemra po edhe mendja ime qajnë duke përshpëritur:
"Oh ç'na ka gjetur!Aman,mjerë për ne!
Omëshiruesi i mëshiruesve!Na mbrojë!
Na shpëto nga sherri i shejtanëve,xhindëve dhe njerëzve!
Zemrat e vëllezërve të mi mbushi me sinqeritet,
muhabbet, dashuri, vëllazëri e dhembshuri."

"Ai pa shkumën e jo detin,pa të sotmen e jo të nesërmen."
Es selamu alejkum lexues i dashurë deri ne shkrimet e ardhëshme ju dëshiroj të kaloni çaste të këndshme ne adhurim në punë etj.
Autorë: Bujamin Salija [ Historian ]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 17:34

Eselamu Alejkum vella...
Allahu te meshirofte per keto tema te frytshme vella Bujamin. InshaAllahu Teala te nderojme me titullin ''HISTORIJANET''. Kete titull ta japim per shkathtesin qe posedoni, dhe njeherit edhe per tua shtuar kurajen edhe me tutje
Rolling Eyes

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 17:39

merzi Rolling Eyes Falenderimi i takon All-llahut të Gjithëdituritë dhe Plotfuqishmit ,Mëshiruesit Mishërbëresit El'hamdulilah që e kam titullin që ma ka vendosur Allahu Krijuesi i botërave Robë i Allahut xh.sh të falenderit shumë vëlla per respektin dhe mundin që ndajte në mesazhin tuaj Allahu të nderoftë dhe të shperbleftë.
Es selamu alejkum. nga vellau juaj Bujamin salija.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 20:54

-Eselamu alejkum! I neruar z.Bujamin,Ju pergezoi per kontributin qe jepni ne kete forum,me kan pelqy postimet e juaja jashte mase.
Allahu ju shperblefte per kontributin qe po jepni edhe ne kete drejtim,keshtu njerez si ju i duhen shoqerise Islame ne trevat tona.
Edhe shkencor edhe fetar kjo eshte pasuri e madhe ,Jo si disa njerez qe kan mar nga nji titull shkencor dhe mundohen te jetojne si ateist, apo si anti Islam duke mendu se te jetosh ne praktiken islame eshte ofendim dhe nencmim i titullit.allahu i udhezofte edhe ata qe kan kesisoj mendimesh dhe idesh.amin
Vetem suksese e Allahu ju shtofte dijen e hajrit dhe ju ruajt nga cdo e keqe.Neve si staf i ketij forumi mburemi me juve qe ju kemi ketu.
Njeri..Njiheni vetveten. 483844

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Njeri..Njiheni vetveten. 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 21:03

Rolling Eyes Allahu qoftë i knaqur punen qe po beni juve ne ket drejtim sepse ndoshta duket pune e vogël por inshAllah mbetet e vazhdueshme nga kjo kemi hajr e gjitha popullata
une me sa upranova ketu si antar e kam marur gjithcka me seriozitet dhe menyre dituaria duhet treguar me aq sa kam pasur mundesi. Allahun e falenderojm qe na dhuroj shendet dhe mendje per ta pranuar diturinë dhe inshAllah ta kemi diturinë në rrugë te hajrit edhe un jam i knaqur qe jemi duke u njoftuar me shumë vllezer apo Rinia Islame e cila quhet ne Kur'an Nur Shpresoj kta shkrime qe i postojm te prek zemrat e dikujt dhe te na bej donje lutje sepse ne jemi krijesa te dobëta kemi nevojë per duat . Es selamu alejkum burim-sherifi nga bujamin salija

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Njeri..Njiheni vetveten.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: