islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
**Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty20%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty7%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty7%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty7%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty7%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty7%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty7%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty37%**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 **Falënderimi i një Zonje me Shami**

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


**Falënderimi i një Zonje me Shami** Empty
MesazhTitulli: **Falënderimi i një Zonje me Shami**   **Falënderimi i një Zonje me Shami** EmptyTue 30 Nov 2010 - 9:04

Dielli ndriçonte si çdo hertjetër e rrezet e tija depërtonin edhe në dritaren e autobusit sikur të ishin bërë gati tamam për ndriçim të ndonjë skene filmi.Udhëtarët hynin në autobus secili me disponimin e tij por se ç’më bëri përshtypje hyrja e një zonje me shami e cila mezi po barte valixhet e prapa i qëndronte një student që i kishte dalë në ndihmë zonjës me shami për të bartur valixhet deri tek autobusi. Gjersa zuri vend zonja gati se gjithë kishin hedhur vështrimin tek ajo dhe me nënvetëdije po prisnin rehatin e saj.Gjersa zonja me shami po ulej një zonjë nga mbrapa po e vështronte me nënçmim, se si zonjës me shami iu deshtë gjithë ajo kohë të ulej dhe rehatoj.Kur tamam u ul, sërish u ngrit zonja me shami dhe po shkonte tek karriget mbrapa për t’i dhënë dy ëmbëlsira studentit që i kishte ndihmuar rreth valixheve. Tani sërish vëmendja e udhëtarëve u përqendrua tek zonja me shami. Kësaj zonje nuk i mjaftuan me qindra falënderime dhe urata që i dha këtij studenti për pak bartje të valixheve që nuk i ka kushtuar ndonjë mund të madh studentit, por që t’ia kthej shumë më shumë u deshtë që t’ia jepte edhe ato biskota që kishte pasur në çantën e saj prej një zonje tipike shqiptare e myslimane.Mbi të gjitha duhej të ngrihej dhe të shkonte mbrapa ndërkohë që mezi u rehatua në karrige ndërkohë që mosha ia lejonte që një gjë të tillë të mund ta bënte duke e ftuar atë që t’i merrte, por jo ajo nuk e bëri ajo shkoi dhe ia dha dy një për të dhe një për shoqëruesen e tij e ndërkohë që të tjerët mbanin vështrimin vëngër mbi të sikur po bënte diçka keq. Gjatë udhëtimit e sipër gjersa shumë mirë po dëgjonim programin e radios një telefonat e prishi këtë atmosferë.Tani zëri i vetëm që dëgjohej ishte i zonjës nga mbrapa që në fillim e shikonte me nënçmim zonjën me shami. Gati i gjithë autobusi u familjarizua me problemin e saj banal që e shtjelloj deri në fund me zërin më të lart të mundshëm nga frika se mos ndoshta po ngelet kush pa dëgjuar. Sa e tmerrshme! Mua më trishton cingërima e telefonit në publik dhe nëse detyrohem të flasë, maksimalisht mundohem të flasë me zë të ulët dhe shkurt. Ndërkohë që dikush si ajo fare nuk brengosej për një shfaqje të tillë të lirë.Diku iu afruar stacionit të ndaljes vazhdimisht më ngeli në kokë gjesti i zonjës me shami (një nëne apo gjyshe shqiptare, myslimane). Vetëm vështrimi i saj të ngjallte kujtim për gjyshet dhe nënat shqiptare që në ditët e sodit nuk ngjajnë më të tilla.Nuk më la përshtypje kjo që thash më lart sa që kjo ngeli më shumë detaj, sa më la mbresë fakti që për një shërbim kaq të vogël ndjehu përgjegjësi që ta shpërblej djalin me qindra urata dhe në fund edhe me dhuratë.Sa herë na ndodh që t’ua lirojmë vendin disa njerëzve të cilët më pas u duket vetja si të ishin ‘movie star’ sa që nuk të shikojnë me sy dhe mezi nxjerrin nga goja një fjalë ‘Faleminderit’ madje për ironi se shumë e gjatë u duket sot edhe në të folur të thonë ‘flm’.Vërtet ne kemi ngelur shumë mbrapa me kulturë aq mbrapa sa nuk po i arrijmë gjyshet tona. A na ka ndodhur që për një shërbim kaq të thjeshtë të ndjejmë obligim që të falënderojmë dhe urojmë njerëzit kaq shumë si kjo zonjë ?!!!A na ka shkuar ndonjëherë ndërmend një gjë e tillë ?!!! Faleminderit që e lexuat. Zoti ju dhëntë çdo të mirë për çdo fjalë që e keni lexuar dhe që rreth saj keni reflektuar. Faleminderit shumë, jashtëzakonisht shumë. Faleminderit !!!A u ndihtë mirë nga ky falënderim ?!!! Vërtet larg nga kjo, a mendojmë për një falënderim tjetër atë më qenësorin e njeriut të urtë dhe të zgjuar, Falënderimin për më meritorin për Zotin e Vetëm. “Ashtu që ata të hanë nga ata fruta dhe nga çka prodhojnë vetë duart e tyre. A i gëzojnë këto dhe nuk falënderojnë?” ( Kur’an; 36: 35.)Muhammedi a.s. thotë: “Kush nuk falënderon njerëzit nuk falënderon Zotin”. Nuk bëhet kiameti pse ti je prishur, nuk bëhet kiameti pse ti je mos falënderues. Allahu çdo herë dërgon shembuj të tillë që zbusin zemrat tona. Falënderimi i takon All-llahut, Zotit të botëve! (Kur’an, 1: 2.)Thuaju edhe besimtareve të ndalin shikimet e tyre, të ruajnë pjesët e turpshme të trupit të tyre, të mos zbulojnë stolitë e tyre përveç atyre që janë të dukshme, le të vejnë shamitë mbi krahrorin e tyre dhe të mos ua tregojnë bukuritë e tyre askujt përveç burrave të vet, babajve të vet ose babajve të burrave të vet, djemve të vet ose djemve të burrave të vet, vëllazërve të vet ose djemve të vëllezërve të vet, apo djemve të motrave të veta, ose grave të tyre (që u përmenden) dhe robreshave, të cilat i kanë në pronësinë e tyre, ose shërbetorëve nga meshkujt të cilët nuk ndiejnë nevojë për femrat ose fëmijët nuk kanë arritur pjekurinë për gra. Le të mos kërcasin me këmbët e tyre për të zbuluar fshehtësinë nga stolitë e tyre. Pendohuni të gjithë te All-llahu, o besimtarë, në mënyrë që të gjeni shpëtim. Nur 31.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
**Falënderimi i një Zonje me Shami**
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: