islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty20%FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty7%FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty7%FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty7%FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty7%FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty7%FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty7%FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty37%FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 Empty
MesazhTitulli: FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432   FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 EmptyWed 8 Dec 2010 - 10:59

FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 6088-Hixhri-1432-264x176Me 6 dhjetor të vitit 2010, në një atmosferë impozante të krijuar në sallën Universale në Shkup, Forumi Rinor Islam edhe njëherë e përkujtoi ngjarjen madhështore të hixhretit, shpërnguljen e Pejgamberit Muhammed a.s. nga Meka në Medine. Ishte ky viti i dhjetë me rradhë, jubilar, që kjo organizatë rinore përkujton këtë ditë të rëndësishme të kalendarit islam, përmes organizimit të një programi të mrekullueshëm me rastin e Vitit të Ri të kalendarit islam – Hixhri 1432, nën moton “10 vite me më të mirët”.Hapjen e këtij manifestimi solemn e bëri hafizi i njohur Xhemal Nuhiu përmes këndimit të disa ajeteve kur’anore, kurse pastaj fjala përshëndetëse iu dha kryetarit të Forumit Rinor Islam, z. Sali Shasivari, i cili foli mbi përvjetorin e dhjetë të themelimit të Forumit Rinor Islam dhe të organizimit të Manifestimit të Hixhrit. Theks të veçantë në fjalimin e tij ai i dha nevojës së edukimit dhe arsimimit, si dhe nxitjes së përfitimit të diturisë nga ana e gjeneratave të reja. Fjalë përshëndetëse në këtë manifestim pati edhe zëvendëskryeministri në qeverinë e RM, z. Abdilaqim Ademi, i cili vlerësoi lartë punën që po bën Forumi Rinor Islam në kultivimin e vlerave pozitive në shoqëri.Pastaj para të pranishmëve u emetua dokumentari filmik i përgatitur nga Forumi Rinor Islam dhe Produksioni M7, “10 vite në shërbim të shoqërisë”, i cili ngërtheu në vete disa nga aktivitetet që ka realizuar FRI brenda këtyre 10 viteve, si dhe prononcimet e disa personaliteteve të njohura në shoqëri mbi këtë asociacion rinor dhe kontributin e tij në shoqëri.Programi kulturor-artistik i manifestimit të sivjetëm ishte i pasuruar me këndimin e disa ilahive nga interpretuesi i mirënjohur Burhan Shaban nga Shkupi, karriera profesionale e të cilit e ka marrë formën e vërtetë në Bosnje e Turqi, me nxjerrjen e një numri të konsiderueshëm të albumeve të mirëpritur në rajon dhe më gjerë. Në skenë po ashtu u ngjit edhe aktori i njohur Bajrush Mjaku, i cili u paraqit para publikut me monologun “E ujin e mori etja” të autorit Fatmir Muja.Edhe këtë vit Forumi Rinor Islam bëri dekorimin e disa personaliteteve dhe institucioneve të cilët me veprën e tyre kanë lënë gjurmë në fusha të ndryshme të jetës, apo në forma të caktuara kanë kontribuar për aktivitetet që ka realizuar Forumi Rinor Islam. Të dekoruarit e sivjetmë ishin: Prof. d-r. Pajazit Nushi, anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës dhe kryetar i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut me seli në Prishtinë; z. Ilmi Selami, kryetar i Komisionit Shtetëror për Antikorrupsion, per angazhimin e palodhshem per lufte kunder korrupcionit; TVM – Programi në Gjuhën Shqipe, për bashkëpunimin korrekt; Universiteti FON, sponsor gjeneral i manifestimit të sivjetmë të hixhrit. Po ashtu, Forumi Rinor Islam e dekoroi Post Mortum edhe ish-drejtorin e gjimnazit “Zef Lush Marku” në Shkup, Ramë Haskajn, për angazhimin dhe kontributin e tij madhor në fushën e arsimit. Për të dytën herë me rradhë, Forumi Rinor Islam ndau edhe Dekoratën “Shkencëtari i ri i vitit”, e cila sivjet i takoi doktorit të ri të shkencave juridike, Doc. d-r. Afrim Osmani, ligjërues pranë Universitetit FON.Sipas traditës pozitive të vendosur tanimë plot një dekadë me rradhë, edhe gjatë manifestimit të sivjetmë të Hixhrit u bë shpallja e nxënësve më të mirë të një numri të konsiderueshëm të shkollave të mesme të disa qyteteve të Maqedonisë, si dhe shpallja e studentëve më të dalluar të disa fakulteteve nga Universiteti i Shkupit, Universiteti Shtetëror i Tetovës, Universiteti i Evropës Juglindore dhe Universiteti FON. Të veçantë dhe emocionuese e bënë këtë mbrëmje suksesi dhe të arriturat e gjashtë studenteve me notë mesatare maksimale të studimeve – 10. Ato ishin:Nga Universiteti i Evropës Juglindore:- Gjeraqina Leka, Fakulteti Administratë Publike, drejtimi Shkencat Politike.- Zera Asani, Fakulteti i Shkencave dhe Teknologjive Bashkëkohore, drejtimi Informatikë.- Egzona Hani, Fakulteti Administrim Biznesi.Nga Universiteti Shtetëror i Tetovës:- Egzona Iseni, Fakulteti i Shkencave Matematiko-Natyrore, Drejtimi Matematikë.- Bukurije Etemi, Fakulteti Juridik, drejtimi Marrëdhënie Ndërkombëtare.Nga Universiteti FON:- Flutra Ademi, Fakultetit Juridik.Krahas Lavdëratave dhe dhuratave tjera nga Forumi Rinor Islam dhe donatorët, të gjitha studenteve me notë mesatare 10 Universiteti FON iu ndau bursë postdiplomike për të studiuar pranë këtij universiteti, gjest ky i cili u mirëprit me shumë emocione nga studentet në fjalë dhe të gjithë të pranishmit në sallë.Përndryshe, manifestimi i sivjetmë me rastin e Vitit të Ri të kalendarit islam – Hixhri 1432 u emetua drejtpërdrejt përmes televizionit ERA dhe shumë televizioneve lokale në vend.

Allahu ju shperbleft per postimin.
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
FRI: Manifestim me rastin e Vitit të Ri hixhri, 1432
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: