islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Një maqedonase pranon Islamin EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Një maqedonase pranon Islamin EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Një maqedonase pranon Islamin EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Një maqedonase pranon Islamin EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Një maqedonase pranon Islamin EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Një maqedonase pranon Islamin EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Një maqedonase pranon Islamin EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Një maqedonase pranon Islamin EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Një maqedonase pranon Islamin EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Një maqedonase pranon Islamin EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Një maqedonase pranon Islamin EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Një maqedonase pranon Islamin EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Një maqedonase pranon Islamin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Një maqedonase pranon Islamin EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Një maqedonase pranon Islamin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Një maqedonase pranon Islamin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Një maqedonase pranon Islamin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Një maqedonase pranon Islamin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Një maqedonase pranon Islamin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Një maqedonase pranon Islamin EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Një maqedonase pranon Islamin EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Një maqedonase pranon Islamin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Një maqedonase pranon Islamin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Një maqedonase pranon Islamin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Një maqedonase pranon Islamin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Një maqedonase pranon Islamin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Një maqedonase pranon Islamin EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Një maqedonase pranon Islamin EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Një maqedonase pranon Islamin EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Një maqedonase pranon Islamin EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Një maqedonase pranon Islamin EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
53 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 53 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Një maqedonase pranon Islamin Empty96%Një maqedonase pranon Islamin Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Një maqedonase pranon Islamin Empty0%Një maqedonase pranon Islamin Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Një maqedonase pranon Islamin Empty0%Një maqedonase pranon Islamin Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Një maqedonase pranon Islamin Empty0%Një maqedonase pranon Islamin Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Një maqedonase pranon Islamin Empty1%Një maqedonase pranon Islamin Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Një maqedonase pranon Islamin Empty2%Një maqedonase pranon Islamin Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një maqedonase pranon Islamin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
akim
Antar Vip
Antar Vip
akim


Numri i postimeve : 2
Data e regjistrimit : 12/08/2009
Mosha : 51
Nacionaliteti-Sheti : Rome-Italy

Një maqedonase pranon Islamin Empty
MesazhTitulli: Një maqedonase pranon Islamin   Një maqedonase pranon Islamin EmptyMon 20 Dec 2010 - 10:49

Te Kurani i gjeta të gjitha përgjigjet
Një maqedonase pranon Islamin Maqedonasja-pranon-islamin-262x198“Gjatë leximit të Biblës nuk i gjeta të gjithë përgjigjet e mia. Më pas kam nisur të lexoj Kur’anin, dhe në veten time kisha një ndjesi të ndryshme nga ajo kur lexoja Biblën. Sa më shumë e lexoja aq më tepër gjeja përgjigje në pikëpytjet e mia pa numër. Prandaj unë vendosa me vet dëshirë që të pranoj islamin dhe pajtohem më të gjitha rregullat që predikon islami”, thotë Adriana e cila para myftiut Ibrahim ef. Shabani shqiptoi shehadetin dhe pranoi islamin.
“Dëshmoj se nuk ka Zot pos Allahut xh.sh. dhe se Muhamedi a.s. është i dërguari dhe profet i Tij”, këto fjalë tha Adriana Nikolovska nga lagja Karposh e Shkupit, e cila pas shumë kërkimesh dhe studimesh mbi fenë Islame bën publik pranimin e fesë Islame, në Muftininë e Bashkësisë Islame në Shkup.
Studente e arkitekturës në Universitetin e Shkupit, ajo tashmë ka bërë një ndryshim rrënjësorë në jetën e saj dhe nga një ortodokse sipas përkatësisë fetare familjare ajo bëhet një myslimane.
E mbulur me shami dhe krejtësisht e buzëqeshur, nuk fsheh gëzimin që ndjen kur ndjek Myftiun Ibrahim ef. Shabani fjalë pas fjale duke thënë shehadetin, një ndër pesë kushtet për ta quajtur veten mysliman.
“Dhe tani jam më myslimane”, pyet me sinqeritet.
“Shehadet është: Të besosh me Zemër, ta shqiptosh me gojë dhe ta punosh atë që e besosh dhe e thuash. Pasi shqiptove shehadetin ti u bërë myslimane”, i përgjigjet myftiu Ibrahim ef. Shabani duke e bekuar për hapin që ka marrë.
Natyrshëm fillon të tregon historinë e saj.
“Jam nga Karposhi i Shkupit, por si fëmijë kontakti im me mysliman ka qenë shumë i pakët. Kjo u ndryshua me regjistrimin tim në shkollën e mesme ‘Jahja Kemal’ në Shkup. Aty njoftova shumë shqiptarë dhe mysliman të cilët mu bënë shok të mirë”, rrefen Adriana.
Fillimisht i janë dukur shumë të çuditshme veprimet plot mirësjellje të shokëve të saj që kanë pas për bazë islamin.
“Nuk e kuptoja besimin e tyre. Njohuritë e mia rreth Islamit qenë të cekëta, minimale. Në fakt, edhe ato njohuri ishin plot keqkuptime dhe stereotipa. Shpesh debatonin dhe kundërshtonim njëri tjetrin. Shpesh u bëja edhe pyetje vajzave myslimane dhe habitesha se si ishin kaq të sigurta për atë që besonin dhe ndiqnin. Po filloja të ndihesha e lidhur me këtë fe, që deri tani e ndieja të largët”, thotë myslimania e re e cila me zell ka filluar që të lexoj për një fushë të panjohur për atë deri më tani
“Kisha shumë paragjykime të gabuara dhe kryesisht prej mediumeve. Sa më shumë lexoja, aq më tepër bindesha në të kundërtën dhe mendimi im për islamin filloi të bie ndesh me atë që shikoja nëpër mediume”, tregon Adriana duke shtuar se në atë kohë nuk e konsideronte ende Islamin si fe të sajën, pasi shumë gjëra të kësaj feje ishin në pikëpyetje dhe e mbanin larg.
Në vitin e katërt të shkollës së mesme transferohet në Amerikë. Atje vendos të lexoj Biblën.
“Gjatë leximit të Biblës nuk i gjeta të gjithë përgjigjet e mia. Më pas kam nisur të lexoj Kur’anin, dhe në veten time kisha një ndjesi të ndryshme nga ajo kur lexoja Biblën. Sa më shumë e lexoja aq më tepër gjeja përgjigje në pikëpytjet e mia pa numër. Prandaj unë vendosa me vet dëshirë që të pranoj islamin dhe pajtohem më të gjitha rregullat që predikon islami”, thotë Adriana.
Ajo thekson se shkaku i kënaqësisë së saj është njohja me Islamin dhe shton “Marrëdhënia shpirtërore e myslimanëve me Zotin,sinqeriteti mes tyre dhe jeta me qëllime të qarta janë faktorët që më orientuan drejt Islamit. Ne në Maqedoni, megjithëse jetojmë pranë njëri-tjetrit, kemi krijuar jetë të ndara dhe jemi përgjegjës vetëm ndaj vetes tonë. Mes myslimanëve vërejmë marrëdhënie më të sinqerta. Tashmë unë kam një ndjenjë më të bukur në mesin e Ummetit islam dhe e dua jashtëzakonisht fenë islame si shembulli më i plotë dhe më i qartë i jetës.”
Adriana Nikollovska, po e mbyll historinë e saj me këto fjalë “le të na udhëheqë Zoti në të gjithë jetën tonë, t’i besojmë Atij, sepse vetëm Ai e di ç’është për ne më e mira, t’i jemi Atij gjithnjë mirënjohës, të përpiqemi të jemi myslimanë të devotshëm, t‘i falemi Atij, ta kujtojmë Atë papushim dhe jo vetëm atëherë kur ndodhemi keq. Na dhëntë Zoti fuqi të mjaftueshme për të qëndruar në rrugën e drejtë”.
Myftiu Ibrahim ef. Shabani, përgëzon Adrianën për hapin e marrë dhe thekson se në këtë kohë po përballemi me një propagandë të gjerë kundër Islamit.
“Megjithatë, përkundër valës propagandistike, jemi dëshmitarë se ndjenjat e shumë njerëzve në botë po afrohen më shumë me mendimet dhe aspiratat e Islamit. Pas valës së egër propagandistike që e akuzon Islamin si fe të dhunshme dhe përkrahës të terrorizmit, shumë njerëz u bënë kuriozë për të kuptuar të vërtetën e kësaj feje dhe si rrjedhim u përpoqën të krijojnë një imazh të drejtë të Islamit, larg spekulimeve të mediave”, thekson Shabani.
Sipas tij, zgjerimi i prirjes drejt Islamit dëshmon për faktin se Islami si feja e fundit hyjnore ka programe të qarta që çojnë në lumturinë e njerëzimit.
“Si rrjedhim, ata që njihen me principet dhe programet e kësaj feje, tërhiqen drejt saj. Islami me programet e tij realiste dhe të ekuilibruara, është një fe që përputhet me të gjitha nevojat e njerëzimit dhe natyrshëm i tërheq njerëzit. Në fakt, faktori më i rëndësishëm i zgjerimit të valës së islamizmit janë tiparet origjinale të Islamit. Islami i kushton një rëndësi të veçantë respektimit të vlerave morale si drejtësia,paqja,miqësia dhe bashkëjetesa paqësore mes popujve”, thekson Ibrahim ef. Shabani dhe shton se “Vlerat e pëlqyeshme morale si besnikëria, ruajtja e amanetit, ruajtja e besës,përgjegjësia ndaj të tjerëve, drejtësia dhe miqësia janë disa nga tiparet e Islamit. Në fetë e tjera u kushtohet më pak rëndësi këtyre vlerave morale. Islami ka parime të qarta në lidhje me sistemet ekonomike,politike dhe sociale për të plotësuar nevojat e myslimanëve dhe të jomyslimanëve duke sqaruar mënyrën e drejtë të marrëdhënieve me të tjerët.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fshatiri2.com
 
Një maqedonase pranon Islamin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» SPECIALE - Pranon Islamin me lot në sy !
» Një hungareze e re lexon Kur’anin dhe pranon islamin
» Ish futbollisti i Zvezdës pranon islamin
» Dy Konvertime (26.shkurt.2009)
» Një djalë nga Çikago pranon ISLAMIN

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kthime në Islam-
Kërce tek: