islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty20%Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty7%Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty7%Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty7%Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty7%Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty7%Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty7%Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty37%Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
MesazhTitulli: Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër   Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptySun 26 Dec 2010 - 20:19

Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër


Xhamia “Shakirin” gjendet në hyrje të varrezave Karaxhaahmet në Yskydar, Stamboll. Është ndërtuar nga fondacioni Semiha Shakir si përkujtim për Ibrahim dhe Semiha Shakir.
Ceremonia e hapjes së xhamisë është bërë në vitin 2009, dhe konsiderohet si xhamia më moderne në Turqi.
Arkitekt i xhamisë është Husrev Tajla, i njohur për punën e tij në
xhamin Kodxhatepe në Ankara. Gjithashtu është i njohur edhe si një
arkitekt konservativ. Enterieri i xhamisë është bërë nga Zejnep Fadilioglu, një pasardhëse e Semiha Shankirit, dhe është gruaja e parë që ndonjëherë ka ndërtuar një enterier xhamie.
Kjo është xhamia e parë ku i është kushtuar kujdes, siç thotë ajo,
edhe pjesës ku qëndrojnë meshkujt dhe asaj ku qëndrojnë femrat, pa lënë
asgjë pas dore.
Ndërtimi i xhamisë ka zgjatur 4 vjet dhe kap një hapësirë prej
10.000 metrash katror. Ka dy minare me një lartësi prej 35 m, ndërsa
kubeja është bërë nga alumini. Kaligrafia brenda kubes është punuar
nga Semih İrteş. Dritaret e mëdha të vendosura në tre anët e sallës së
lutjes janë projektuar nga Orhan Kochan. Mimberi është nga argjila dhe
është bërë nga Erdogmush Typhoon, ndërsa motivet dekorative janë
nxjerrë nga arti selxhuk.
(Breziiri)
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Xhakirin

Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Shakirin6
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Shakirin5
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Shakirin2
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Shakirin3
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Shakirin4
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Shakirin1
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Shakirin7
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Shakirin8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër Empty
MesazhTitulli: Re: Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër   Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër EmptySun 26 Dec 2010 - 20:36

[font=Comic Sans Ms]MashAll-llah arkitekte e zgjuar paska qenë shumë xhami e bukurë Elhamdulilah inshAllah xhemati e zbukuron edhe më shumë.. Allahu ju shperbleft per lajmet e bukura që po i jepni stafi islamieshtedrit.[/font]

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Xhamia më moderne në botë, e dizajnuar nga një femër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: