islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty20%Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty7%Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty7%Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty7%Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty7%Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty7%Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty7%Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty37%Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
MesazhTitulli: Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë    Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyTue 28 Dec 2010 - 12:28

OBLIGIM ISLAM I çDO MUSLIMANI ËSHTË QË TI EDUKOJË FËMIJËT E VET
Duke shiquar Islamikisht çdo një muslimanë e ka obligim që ti edukojë fëmijët e vetë në frymë islame. All-llahu xh.sh këtë detyrë qartë e potenconë në Kuranin famëlartë në të cilin edhe thotë :
’’ O beësimtarë , ruanja veten dhe familjen tuaj prej zjarri , lënda gjëgëse e të cilit do të jetë , njerëzit dhe gurët….. ( Tahrim : 6 )
Për ta kuptuar sa më mirë kët ajet patjetër të shohim se çka thonë komentatorët e Kur’anit reth kuptimit të këtij .
Ibn Kethiri në tefsirin e tij sjllë mendime të ndrishme reth kuptimit të këtij ajeti dhe për ate edhe i citon fjalët e Hz Alijut duke thënë: ’’Edukoni dhe mësoni ato’’ duke patur për qëllim antarët e familjes.
Ebu Talha ka thënë: ’’Nënshtrohuni All-llahut dhe ruhuni prej gjinave. Pastaj urdhëroni familjen tuaj që ta kujtojnë Zotin për të qenë të shpëtuar prej zjarrit’’
Muxhahidi thotë: ’’ Frikohuni All-llahut dhe urdhëroni familjes tuaj që Atij ti frikohen’’
Katade fjalët Kur’anore ’’Ruanja veten dhe familjen prej zjarri’’ i komentonë kështu: ’’Obligim i juaj është që ti detyroni familjet tuaja që ti nënshtrohen All-llahut, siç e keni obligim që ti largoni ato edhe prej gjinaheve’’ Muslimani është i obliguar që tia mësoj familjes së vete të gjitha detyrat , që ai ti dijë detyrat ndaj All-llahut xh.sh që ti kryejë dhe ndalesa që të dijë se cilat jan ato që të ruhet prej ndalesave të Tij.
Mirpo Ismail Haki në tefsirin e tij ’’Ruhul bejan’’ duke e komentuar kët ajet Kur’anor piksëpari shpjegonë se çfarë duhet të kuptojmë me termin ’’ familje’’, pastaj na tregon se këtu bëjnë pjesë të gjithë antarët e familjes, po bile edhe shokët e afërt. Kjo është shenjë, se udhëzzimi duhet që patjetër të fillojë prej të afërmive. Prandaj pastaj thotë: ’’Urdhëri i Zotit për ta ruajtur veteveten ka të bëjë me punën e tij ndaj rregullave të Zotit ndërsa ruatja e familjes prej zjarri do të thotë se ajo duhet që të këshillohet, të edukohet dhe mësohet, sepse vetëm në këtë mënyrë njeriu mund që të ruhet prej zjarri’’
Ky koment përputhet me hadithin në të cilën Muhamedi a.s thotë: ’’Bekimi i Zotit qoftë mbi të gjithë ato që thonë: O familja ime, ruanja namazin, agjëroni, jepni zeqat, kujdesuni ndaj fukarave dhe fatëkeqit dhe bëhuni fqij të mirë nëse dëshirinio që të gjithë neve së bashku All-llahu të na fus në xhenet’’
Muhamedi a.s një herë duke biseduar me një ashab tha :
Ti ke obligime dhe detyra ndaj All-llahut xh.sh , ke obligime dhe detyra ndaj vetvetes , ke obligime dhe detyra ndaj familjes.Prandaj kryej obligimet tuaja ndaj çdo njërit prej tyre….
Prandaj edhe shpeshë herë thoshte Omeri r.a
Edukoni fëmijët tuaj se për këtë do do të pyetine para All-llahut xh.sh se si i keni edukuar dhe për ate se çgarë i keni mësuar. Ndërsa Ato do të pyeten se a janë sjellur mirë dhe a të kanë ndëgjuar.

Për mos edukimin e fmijve Muhamedi a.s
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë islam dhe në qoftë se nuk ua ka mësuar regullat fetare, pa të cilat as që mund të paramendohet jeta e muslimanit.
''''''''''''''''''''Pse e kemi obligim që ti edukojmë fëmijët ?
ATË QË NJERIU E HARXHON PËR VETE, PËR FAMILJEN DHE PËR FËMIJËT E VET KONSINDEROHET SADAKA
Njeriu që mundohet të punojë që në atë mënyrë tu sigurojë egzistencën familjes së vete kjo vepër konsinderohet në rrugë të All-llahut xh.sh.
Dhe e gjithë ajo që njeriu harxhon për familjen e vete konsinderohet sadaka.
Tërë ajo që njeriu e harxhon për vete dhe nevojat e familjes së
vete, për gruan , fmijët dhe prindërit është sadaka për të cilën njeriu do të shpërblehet para All-llahut xh.sh.
Pse duhet që prindërit që ti edukojnë fëmijët?
- I edukojmë përshkak se na urdhëronë All-llahu
- Që të shpëtojmë vetveten tonë prej zjarri
- Ti udhëzojmë ata në rrugë të mbarë, e të drejtë,
- I deukojmë që të kemi dobi prej tyre edhe pas vdekjes.
sespse
Deri sa jemi kët botë ekzistojnë shum mundësi të bëjmë vepra të ndryshme – të pëlqyeshme për All-llahun xh.sh, për të cilat në ditën e gjikimit do të shpërblehemi.
Mirpo muslimani i mençur për pëpiqet që edhe pas vetes të lë vepra të mira për të cilat do të shpërblehet edhe pas vdekjes.
Pra kjo mundësi edhe egiston……..Muhamedi a.s thotë: Pasi të vdesë njeriu i ndalen të gjithe veprat e tij në perjashtim nwse ka lene: Dituris,sadakase,dhe Fmijëve të edukuar. Sa herw qw fwmijwt e tij tw bwjnw ndonjw vepwr tw mirw ky i vdekur do tw ketw sevape nw varin e tij.
E kemi obligim sepse Nëse nuk i edukojmë ato do të përgjegjemi para All-llahut xh.sh
Një herë te Hz. Omeri, halifi i II i muslimanëve erdhi një njeri me djalin e tij që ankohet se si ai nuk e ndëgjonë djali. Hz.Omeri r.a. Tha: O djalosh a nuk I frikohesh All-llahut? Pse nuk I dëgjon, pse nuk I respektonë prindërit tu.A nuk e dijnë se All-llahu ka dhënë urdhër të prerë që të sillesh mirë me prindërit.Por ky djalosh ishte në të drejtë prandaj dhe Pyeti? O udhëhqës I muslimanëve.Vallë kur All-llahu xh.sh mua më caktoi detyra ndaj prindërve a thua se nuk u caktoi edhe Prindërve të mi detyra dhe obligime ndaj Meje.?! Hz.Omeri r.a u përgjigj: Me siguri se babai it ka pasur disa obligime ndaj teje.djaloshi tha:Babi im nuk ka kryej asnjë nga detyrat që e ka udhërur All-llah xh.sh. Babi im më ka emruar mje një emër të cilin sa herë që më thërasin shokët, tallen me emrin tim, nuk më ka mësuar, leximin e Kur’anit, nuk më ka mësuar shartet, nuk më ka dhënë shkollim, nuk më ka dhënë as ndonjë zanat.Hz.Omeri r.a I dha të drejtë këtij djaloshi duke e qërtuar babain e tij, I cili nuk I kyshte kryer obligimet ndaj djalit të tij.
Xhemat I nderuar kjo dukuri ndodhe edhe tek ne,edhe ne shpesh herë ankohena se nuk na dëgjojnë fmijët, dhe asnjëherë nuk mendojmë se a I kemi kryerë ne dytarat që na caktoi All-llahu xh.sh ndaj tuyre.
Ne kemi filluar ti emortojmë fëmijët tanë me emra të artistëve të njohur të filmave serik, ose me emrat e futballerave më të njhur.
- Kush është a prindi I cili ia ka mësuar fëmijut të vetë, faljen e namazit,
- Kush është a prindi I cili ia ka mësuar fëmijut të vetë, faljen e leximin e Kuranit
- Kush është ai prind I cili fëmijve të vetë ua mëson,rregullat fetare, pastaj sjelljet islame, , se çka të punojnë ata, si sillen, si vishen, me çka meren ata, etj
' - Kush është ai prind që u ndihmonë fëmijve gjatë shkollimit, sepse për shkollim nuk mjaftonë vetëm ndihma materiale e prindërëve, por mësimi i tyre, vizita të shpeshta në shkollë etj.
- Sa u ndihmojmë fëmijve në martes,? Deri para dzsa viteve ka qenë ajo më ekstremja, prindëri i ka martuar fëmijët pa mos u njohur dhe pa mos u pëlqzer në mes veti, e cila që është në kundërshtim me regullat islame. Sepse sipas rregullave islame të fejuarit duhet të shihen , të pëlqehen në mes vete edhe ate më pëlqimin e prindërive,
Ndërsa sot në kohën tonë ndodhë fatkeqësia tjetër e lirisë pakufijë, ku prindëri nuk kujdest për martesën e fëmijve dhe thotë bën çka të duash etj.
Nuk kryejmë asnjë detyrë nga këto që përmend dhe pastaj pa mbare themi nuk në dëgjojnë.
Xhemat i nderuar në këtë botë egzsitonë një lygj i pandyshueshëm '' çka do të mbillish, atë do ta korish?' me fjalë të tjera sa do të ti edukojshe fënijët tu, aqë edhe ata do të nderojnë ty.
Zoti na udhëzoftë ne rrugën e drejtë.
Afet Beadini
24.12.2010
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
MesazhTitulli: Re: Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë    Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyTue 28 Dec 2010 - 12:37

Allahu ju shperbelft Hoxhe i nderuar per kete Hudbe mjaft kuptimplote, Allahu te shperbelft per cdo shkronj qe kem shkrujtur.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
MesazhTitulli: Re: Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë    Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë EmptyTue 28 Dec 2010 - 15:11

Selamu Alejkum,inderuar :Afet ,Allahu ju shperblefte me te mirat e kesaj dhe botes tjeter si dhe ua shtofte diturine e hajrit,per ket teme mjafte te mire dhe te qelluar.amin

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty
MesazhTitulli: Re: Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë    Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nuk do të dalë para All-llahut besimtari me një dënim më të madh se ai që nuk i ka edukuar fëmijët e vetë me një edukim të drejtë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: