islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
26 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 26 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty20%Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty7%Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty7%Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty7%Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty7%Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty7%Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty7%Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty37%Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Empty
MesazhTitulli: Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën    Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën EmptyWed 29 Dec 2010 - 9:22

Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën %28u59u%29CologneCathedral

Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën Icon_photo Pamje nga Katedralja e Këlnit në Gjermani

Gjermani: Besimtarët braktisin kishën

shumë se pesë vjet pas zgjedhjes së papës gjerman Bendicti XVI, raporti
i gjermanëve ndaj kishës katolike ka ndryshuar dukshëm, në drejtim të
kritikave dhe mosbesimit ndaj saj. Skandali i madh me abuzimin seksual
të fëmijëve në entet katolike dhe veçmas fshehja shumëvjeçare e
veprimeve të tilla e kanë gositur me themel renomenë e kishës, shkruan
gazeta sllovene Dnevnik.

Braktisja e kishës katolike nga ana e gjermanëve diku diku ka
marrë përmasa dramatike, transmeton kjo gazetë shkrimin e “Frankfurter
Rundschau”, sipas së cilës vetëm në ipeshkvin e Augsburgut deri nga mesi
i dhjetorit kishës ia kanë kthyer shpinën 11 351 besimtarë. Kjo paraqet
shtim prej afro 4 mijë vetash krahasuar me vitin 2009. Ky qytet i
Bavarisë ka qenë veçmas i gidutur nga fenomeni i tillë, pasi ipeshkvi i
atyshëm Walter Mix, pas shumë vitesh pranoi për abuzimin me fëmijë dhe
mashtrime financiare. Pas kësaj ai u largua nga pozita e ipeshkvit.
Të dhëna të ngjashme vijnë edhe nga pjesë tjera të Gjermanisë.Në
ipeshkvinë e Trierit, që llogaritet si bastion katolik, deri në fund të
muajit nëntor të këtij viti kishën kanë braktisur rreth 7 mijë
katolikë. Lëvizjet e tilla për kishën katolike janë shumë të dhimbshme,
pasi ajo financohet kryesisht nga tatimin kishtar, të cilin e paguajnë
të gjithë pjesëtarët e kishës dhe e cila varet nga lartësia e të
ardhurave (8 deri në 9 për qind të të ardhurave vjetore).
Kritikët e kishës tërheqin vërejtjen se pos skandalit me abuzimin e
fëmijëve, për braktisje masive të kishës ka faj edhe mospërshtatja e saj
me lëvizjet në shoqëri (veçmas qëndrimi për gratë, seksin de
celibatin).
Përfaqësuesit e kishës katolike sa i përket këtyre largimeve masive
presin se njerëzit me kohë do t’i bien pishman, duke tërhequr vërejtjen
njëkohësisht se edhe para këtyre largimeve ka qenë e pranishme tendenca e
tëhuajësimit nga kisha. Ndonëse kisha evangjeliste (katolike) nuk bën
përjashtim sa i përket këtyre tendencave, megjithatë vërehet se
katolikët e dikurshëm po konvertohen në protestantë. Vetëm në Bavari, ta
zëmë, janë regjistruar pesë mijë raste të tilla. Kësaj i ka kontribuar
edhe fakti i zënies në gjendje të alkoolizuar të ish kryetares Këshillit
evangjelist në Gjermani, Margot Käßmann, e cila ishte shumë e
popullarizuar, por pas kësaj humbi shumë në imazhin e saj dhe u detyrua
të braktisë psotin e lartë në Kishën evangjeliste gjermane.
Në Gjermani numri i dy religjioneve më të mëdha të krishtera është
përafërsisht i njëjtë, vjet kanë qenë 24.9 milionë katolikë dhe 24.1
milionë protestantë.
Mirëpo, veçmas në krahinat lindore të Gjermanisë, që deri në momentin
e bashkimit kanë bërë pjesë në bllokun socialist të lindjes, është ende
i madh numri i ateistëve. Në Berlinin disamilionësh, ta zëmë, plot 59
për qind e banorëve nuk janë anëtarë të asnjë komuniteti fetar./koha/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Lajmet Ditore-Gjermani: Besimtarët braktisin kishën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: