islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Filozofia Gazetari dhe Dija Empty20%Filozofia Gazetari dhe Dija Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Filozofia Gazetari dhe Dija Empty7%Filozofia Gazetari dhe Dija Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Filozofia Gazetari dhe Dija Empty7%Filozofia Gazetari dhe Dija Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Filozofia Gazetari dhe Dija Empty7%Filozofia Gazetari dhe Dija Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Filozofia Gazetari dhe Dija Empty7%Filozofia Gazetari dhe Dija Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Filozofia Gazetari dhe Dija Empty7%Filozofia Gazetari dhe Dija Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Filozofia Gazetari dhe Dija Empty7%Filozofia Gazetari dhe Dija Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Filozofia Gazetari dhe Dija Empty37%Filozofia Gazetari dhe Dija Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Filozofia Gazetari dhe Dija

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Filozofia Gazetari dhe Dija Empty
MesazhTitulli: Filozofia Gazetari dhe Dija   Filozofia Gazetari dhe Dija EmptyMon 7 Feb 2011 - 16:24

Çfarë kuptimi ka vetë fjala filozofi?
“ Filo “ në greqishte ka kuptimin anues, dashamirë.
Te ne edhe sot dëgjohen shprehjet grekofil, rusofil, anglofil.
Kjo shprehje u mëveshët atyre që i duan grekët, rustë, anglezët, etj.

Fjala prapë greke “ solos “,ose Sofia,si i themi ne, ka kuptimin e dijes.
Në kombinim, del dashamirës i dijes,Pra,fjala filozofi,si e përdorim ne e shumë popuj të tjerë të botës,ka kuptimin e dashamirit të dijes.
Fjalë shumë e bukur dhe për t’u admiruar.
Pra, ne jemi dashamirës të dijes për jetën.

Disa mund të pyesin: ç’i duhet filozofia gazetarit?
Ky qëndrim e ky dyshim është kryekëput i pavend.
Gazetaria është zanat intelektual dhe ka të bëjë me jetën, me botën dhe me njerëzit si faktorët më të rëndësishëm të planetit tonë.

Pikërisht për këtë, për gazetarët, njohja e filozofisë , njohja e njohjes, njohja e jetës, njohja e botës, njohja e zhvillimit të shoqërisë njerëzore , kanë rëndësi thelbësorë.

Nuk mjafton vetëm të dishtë të shkruash sipas rregullave të thata të gazetarisë. Shumë më e rëndësishme është se çfarë veprimi ka shkrimi ynë,çfarë porosie ka shkrimi ynë dhe si e sa mund t’u ndihmojë njerëzve shkrimi ynë.

Është me rëndësi thelbësore që shkrimet tona ta përparojnë,ta përsosin,ta hijeshojnë dhe ta bëjnë të gëzueshme jetën e njerëzimit.

Dija e njeriut lind, rritet e zgjerohet duke mbledhur njohuri e informata gjithnjë e më shumë për esencën e të gjitha forcave, objekteve e dukurive që na rrethojnë.

Dija rritet e thellohet duke zbuluar sa më shumë nga ato që tashmë ekzistojnë në rrethin tonë të afërt dhe të largët.

Sa më i varfër dhe sa më i prapambetur që të jetë rrethi ku lindet, rritet e edukohet njeriu, aq më të pakta janë forcat, objektet e dukuritë që e rrethojnë. Dhe, sa më të pakta të jenë forcat, objektet e dukuritë që e rrethojnë, aq më të mangëta do të jenë njohuritë e njeriut përkatës për jetën.

Dhe, sa më të pakta të jenë njohuritë, aq më e vogël do të jetë dija.

Dhe sa më e vogël që është dija, aq më e vogël është aftësia ose zotësia për të zbuluar ose konsultuar esencën e forcave, objekteve e të dukurive që na imponohen ose që na rrethojnë.

Dija e vogël nuk mund të thithë ose të grumbulloje shumë informata e njohuri sepse nuk ka kapacitet për një gjë të tillë.

Sikurse, bie fjala, njeriu që di vetëm pesë germa të alfabetit, çfarë mund të lexojë ai? Kur njeriu di vetëm një gjuhë, gjuhën e vet, çfarë mund të dijë ai për dijen që akumulohet në hapësirat e gjuhëve të tjera?

Kur dija e vogël vendnumëron, ajo, më në fund, stërkeqet dhe prirjet për talentet e individëve shuhen.

Dija e vogël mjaftohet me sa më pak informata e njohuri. I keni parë, injorantët më të mëdhenj, mendojnë se janë më të mençurit e botës.

Njeriu me dije të vogël, shqyrton objektet në mënyrë të njëanshme sepse ai, nuk ka kapacitet për të bërë shqyrtimin e objekteve në mënyrë të gjithanshme. Njeriu me dije të vogël, shqyrton dukuritë në mënyrë të përciptë sepse ai, nuk ka kapacitet për të t’i shqyrtuar ato në mënyrë të thelluar.

Njeriu me dije të vogël, shqyrton objektet e dukuritë në mënyrë formale sepse ani, nuk ka aftësi për t’i shqyrtuar ato në mënyrë përmbajtjesore.

Njeriu me dije të vogël, nuk ka zotësi që të kridhet në brendinë e forcave, objekteve e dukurive që e rrethojnë dhe atje të zbulojë kundërthëniet e brendshme që i vënë në lëvizje ato forca , objektet e dukuri.

Në këtë mënyrë njeriu me dije të vogël, vazhdimisht mashtrohet dhe humbet rrugën në kërkim të lirisë. Prandaj, njeriu me dije të vogël, prore mbetet objekt inferior i forcave që e rrethojnë.

Njeriu me dije të vogël, është porsi përçuesi i hollë i rrymës.
Ai nuk e duron dot rrymën e tensionit të lartë.

Nëse,megjithatë, do ta ngarkojmë me rrymë të tensionit të lartë, atëherë teli do të digjet dhe procesi do të dështojë.

Prandaj, me punë të përditshme, ngadalë, por në mënyrë këmbëngulëse, le ta rrisim, le ta zgjerojmë dhe le ta thellojmë dijen tonë.

Sot, populli ynë, me gjithë vështirësitë e mëdha që e rrethojnë,merr frymë lirisht dhe nuk është i vetmuar në botë.

Sot, falë dijes së madhe,edhe bota është bërë e vogël.Sot, dija na afrohet në çdo hap.
Duhet vetëm ta dimë rëndësinë e dijes dhe duhet ta kemi plotësisht të qartë se dija e kufizuar ka si rrjedhim edhe vetëdijen e kufizuar.

Nëse njeriu, me mendjen e vet, me mënyrën e ushqimit të vet dhe me sjelljet e vet e dëmton shëndetin e vet, ai, në të vërtetë nuk e di se shëndeti është themeli i lumturisë.

Nëse atë që e thotë, nuk e zbaton në jetë, atëherë kjo do të thotë se ajo dije nuk është dije e përvetësuar nga ai,por është dije jashtë vetes së tij.

Populli ynë e thotë bukur se po s’e pate shëndetin,ta kesh edhe krejt botën nuk të vlen asgjë,prandaj edhe unë them po spate o populli im gazetar të mirëfilltë spate gjë.
_______________________________________________________________________
Shkruar nga Bujamin Salija ( Historian)

Një reagim ndaj Gazetave në FYROM të cilat Gazetat e vendit bëjn gjithmon shkrime partiake dhe aspak të nivelit njerëzor gjithmonë antivlera mundohen të shfaqin dhe aspak shkrime edukative ,arsimore morale etike.etj.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Filozofia Gazetari dhe Dija
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: