islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
58 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 58 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty96%Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty0%Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty0%Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty0%Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty1%Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty2%Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI


Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s Empty
MesazhTitulli: Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s   Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s EmptyMon 28 Mar 2011 - 12:03

Vazhdimi I hudbes
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s
Falja e Namazit me xhemat është sunneti I pejgamberit.
:Muhamedi a.s për vlerën e namazit me xhemat në një hadith të tij thotë: “Namazi i njeriut në xhemat është më i vlefshëm se namazi i tij në shtëpinë e tij apo diku tjetër për njëzet e disa shkallë. Kush merr abdest, në formën më të mirë, pastaj shkon në xhami me të vet­min qëllim që ta falë namazin në xhemat, duke mos i interesuar as­gjë tjetër, për çdo hap të tij i shto­het nga një gradë dhe i shlyhet nga një mëkat derisa të hyjë në xhami, e kur të hyjë në xhami, atëherë në namaz është aq sa i ka marrë kohën namazi (në xhami). Secilin prej jush e bekojnë engjëjt, derisa të gjendet në vendin ku është falë namazi, ata thonë: “O Zot, mëshiroje! O Zot, fale! O Zot, pranoja pendimin................................
Transmentohet nga Imam Ahmeti se hz.othamin r.a Kërkoji ujë dhe mori avdesë, pastaj u tha të pranishmëve A e patë se si mora avbdest Ata i thanë po. Othmani tha: Kam pa gejgamberin a.s. Duke marë avdes kështu si mora unë dhe tha: A i cili merë abdest kështu si unë dhe del në xhami që ta falë drekën i falen atij gjinahet prej sabuhut deri në drek,nëse e falë iqindijnë All-llahu ia falë atë që gjynahet që i ka bë prej dreki deri në iqindij.E nëse del dhe e fal Akshamin i falen ghynahet që i ka bë iqindisë deri në aksham Nëse e falë jacijnë i falen gjynahet që i ka bë prej akshamit.E nëse ai flenë flenë në mëshirën e All-llahut dhe faljen e tij. Sepse ata falje e pes namazeve jane punë të mira ndërsa All-llahu xh.shthotë se ‘’Me të vërtet punët e mira i fshijnë punët e kqija’’.

Atij që falë namazin me xhemat I bien gjinahet.
Transmentohet nga imama Ahmedi Ebu Uthaman e EN Nehdij ku thotë Isha ulur me selaman farisijun r.a. pranë një peme: U ngrit e shkundi pemën deri sa i ranë të gjithë gjethet, pastaj më tha Selam Farisiju dhe më tha O ebu Uthman A nuk më pyet pse e bëra këtë gjë Pastaj më tha E kam parë pejgamberin a.s duke vepruar kështu dhe më tha O Selam nëse njeriu mer abdes në mënyrën më të mirë pastaj del për ta falur namazin me xhemat bien gjinahet prej tij ashtu sic ranë edhe gjethet prej kësaj peme.
Për sevabin e fituar në faljen e namazit me xhemat na tregohet në një treigim Nga Amër Halid kur një herë një plakë u nis për në xhamijë që të falë namazin e sabahut në xhami. Gjatë rrugës ky plakë rëzohet dhe I përlyen teshata e tij. Pork y plakë me vrapë kthehet në shtëpi dhe ndron teshat përsëri niset për në xhami. Por kur arrinë në vendin e njejtë përsëri rëzohet. Plaku nuk dërzohet që mos e humbë vlerën e namazit me xhemat prandaj përsëri vrapon në shtëpijnë e tij I ndron teshat dhe niset për në xhami. Kur del në rrugë një njeri I pa njohur e pret duke I thënë xhahxha unë do të ndihmojë tij deri në xhami. Kur arrinë te xhamia ky plakë e falenderonë këtë të panjohur për ndihmën që ia ofri, për në fund plaku deshti të dije se kush ishte ky njeri që e ndihmoji , prandaj e pyeti : Po kush je ti unë nuk të njoh. Njeriu I panjohur I tha unë jam djalli . Plaku uhabit dhe tha : Si është e mundur që shejtani I mallkuar ti ndihmojë një plaku të dobët deri në xhami. Detyra jote është që njerzit ti largojsh prej xhamie. Shejtani I mallkuar I tha: ti kur u rëzove për herë të parë dhe me vrap shkove në shtëpi që ti ndrojsh deshat tua duke u frikuar që mos e humbish vlerën e namazit me xhemat, All-llahu I Madhëruar ti fali gjynahet tua dhe të familjes tënde, kur ra për së dyti herë All-llahu ua fali gjynahet krej lagjes tëndë, ndërsa une frikova nëse bie përsëri ndoshta All-llahu do tua falë gjinahet të gjygj këtij vendbanimi dhe puna ime do të shkonte kot prandaj edhe të ndihmova.
Këtë që treguam na vërtetojnë edhe hadithet e Muhamedit a.s ku thuhet:
: “Kush e fal namazin e jacisë me xhemat, është sikurse ai që gjysmën e natës e kaloi në namaz. Ndërsa ai, që e fal namazin e sabahut me xhemat, është sikurse ai i cili është falur vetëm gjithë natën”. (Mus­limi)
592. Ebu Hurejre r.a. thotë se Pej­gam­be­ri s.a.v.s. ka thënë: “Si­kur ta dinin se ç'vlerë kanë namazi i jacisë dhe i sabahut, ata do të vinin (në xhami) qoftë edhe kama dores rrëshqanas”. (Muttefekun alejhi)
Ubejdull ibn Umeri r.a. tregonë se një natë më erdhën musafir dhe nuk pata mundësi që ta fali namazin e jacisë me xhemat . Shokva në qytet prej xhamie në xhami, port ë gjith e kishin falur namazin e jacisë dhe xhemati ishtye kthye në shtëpitë e veta. Kjo gjë më hidhroi shum, prandaj mendova se namazi që falet me xhemat e ka vlerën 27 shkallë më tepër se sa namazi që falet vetë prandaj e dënova veten time për këtë gabim dhe e fala namazin e jacisë 27 herë. Pas namazit rashë të flejë dhe në ëndër pash sikur ishim në gara me kuaj . Unë I mshojsha kafshës time por asesi ti kaloj të tjerët. Kur njeri prej garuesëve më tha: Vëlla mos I msho kafshës sepse ti nuk e ke falur namazin me xhemat prandaj nuk mund të na kalosh neve. Ky rast më bëri me dije dhe mësova sikur unë ta kasha falur namazin e jacisë edhe 100 herë përsëri nuk mund ta fitoja sevabin e atyre që e kishin falë namazin e jacisë me xhemat.
Shkuan një herë ta vizitojnë një nejri nga tabiënt ndërsa ai nuk pushen duke qarë E pyetën se cka të ka ndodhur mos je I smurë.Ai u tha edhe më keq.Mos të ka vdekur dikush,A po mos ke humbr dicka nga pasuria .Ai tha edhe më keqë sot nuk arrita të zgjohem dhe nuk e fala namazin me xhemat dhe kjo vepër për mua është më keqë se sa smundja , më keq se sa humbja e pasurisë dhe më keq se sa vdekja..
Hz.Omeri duke punuar ne kopshtin e tij u vënua dhe nuk aariti në namaz, kjo gjë e hidhroi, dhe pasi që kopshti I tij ishte shklas që ti kaloj namazi me xhemat ai këtë kopsht e dha për sadaka.
Pra të tillë ishin ashabët. Ata e konsinderonin gabim shum të madhë nëse vetëm një namaz u kalonte pa mos e falë në xhami ndërsa neve na kalojnë namaze me vite dhe aspak nuk mërzitetemi, prandaj edhe në cdo aspek të jetës kemi problem , dhe asesi nuk mundemi ata ti zgjedhim. Pra shak për këto nuk është asgjë tjetër përvec mos rrespektimit të urdhërave të All-llahut dhe porosive dhe sunetit të pejgamberit a.s.
afet Beadini
25.03.2011
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vlera e namazit me xhemat dhe, Sa e praktikojmë sunetine pejgamberit a.s
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Falja e namazit te nates me xhemat-Fetfaja nga i nderuari prof.Jusuf Zymeri..!!!
»  ....Vlera e namazit te natës....
» VLERA E NAMAZIT TË NATËS
» Vlera e namazit dhe mos praktikimi i tij !!
» Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: