islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty20%RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty7%RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty7%RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty7%RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty7%RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty7%RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty7%RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty37%RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
MesazhTitulli: RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe   RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySat 2 Apr 2011 - 11:46

RRegullat e qëndrimit në xhami
         
1. Është e sigurt se kanë shpëtuar besimtarët: 2. Ata të cilët janë të përulur dhe të kujdesshëm gjatë faljes së namazit,
Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
E falemenderojme All-llahu I cili neve nuk na haronë edhe atehere kur ne e harojme I cil gjithmone na fal edhe pse ne gjithmonë gabojme ndaj tij
Xhemat iu nderuar!Pasi që folëm për dobitrë e namazit, javën tjetër folëm për vlerën e namazit me xhemat, sot e pamë të arsyeshme që të folim për disa rregulla të qëndrimit në xhami. Të gjitha këto rregulla që do ti përmendim janë sunet I Pejgamberit a.s.
Ebu Hurejra r.a. tregon se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Kush pastrohet në shtëpinë e vet, e pastaj shkon në një shtëpi prej shtë-pive të All-llahut (xhami), për ta kryer njërin prej farzeve të All-llahut, për çdo hap që bën i shlyhet një mëkat, ndërsa hapi pas tij ia lartëson gradën.”
(Transmeton Muslimi)
Kurt ë hyshë në xhami hyj me këmbën e gjathtë dhe thuaj eudhe bilah bismilah….. Pastaj mo hijnë me muhabet por lexoje këtë lutje.
DUKE HYRË NË XHAMI E LEXOJMË BESMELEN DHE KËTË LUTJE:
''ALL-LLAHUME IFTAH LI EBVABE RAHMETIKE''
''O ZOTI IM, MI HAP DYERTË E MËSHIRËS TËNDE''.
Kurt e hijmë në xhami duhet të ulemi përpara, e jo në fund të xhamisë. Po ai që hijnë para duhet të ulet në saffin e parë dhe kështu me rend të mbushet xhamia. Është e ndaluar që ai që vjenë në fund të kalojë mbi kokat e njerëzve dhe të dal në saffin e parë.
Ebu Hurejra r.a. thotë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Sikur njerëzit ta dinin vlerën e ezanit dhe të safit të parë, ata nuk do të kishin mbetur pa hedhur short se kush do ta thirrë ezanin dhe kush do të ulet në safin e parë.” (Muttefekun alejhi)
Ebu Hurejra r.a. thotë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Safi më i mirë tek meshkujt është safi i parë, ndërsa më i keqi te ta ësh¬të i fundit. Ndërsa safi më i mirë tek femrat është safi i fundit, kur¬se më i keqi është safi i parë.” (Transmeton Muslimi)
Ebu Seid El-Hudriu r.a. tregon se Pejgamberi s.a.v.s. kishte vë¬rej-tur se disa as-habë vonoheshin prandaj iu tha atyre: “Kaloni për¬pa¬ra dhe plotësojeni safin e parë, ndërsa safin pas jush le ta plo¬tësojnë ata që vijnë pas jush. Derisa disa njerëz vonohen edhe All-llahu do t’i lërë ata prapa.” (Transmeton Muslimi
Pastaj gjatë qëndrimit në xhami, mos bënë muhamebte, sepse për qëndrimi në xhami pa muhabet konsinderohet dhe do të shpërblehesh sikur me qenë në namaz.
GJATË THIRJES SË EZANIT: DHE IKAMETIT.
Pejgamberi a.s. thotë I fshihen gjynahet muezzin deri kur ta përfundon e zanin.dhe për të kërkonë falje cdo gjallësë e njomë dhe e thatë dhe io vbërteojnë fjalët e tij.
Kush thotë ashtu sic thotë muezini do ti marë sevapet e barabarta me të. Edhe për atë do të luten gjitha gjallesat.
Duaja ndërmjet ezanit dhe ikametit është e pranuar andaj lutein All-llahu për mirsitë e dunjajsë dhe ahiretit.
Xhabir ibni Semure r.anhuma thotë: “Pejgamberi s.a.v.s. doli në mes nesh dhe tha: “Pse nuk po i mbushni safat (radhët), ashtu si¬ç radhiten melaqet ke Krijuesi i tyre?” Ne i thamë: “O i Dër¬guari i All-llahut, po si radhiten melaqet në safe para Krijuesit të tyre?” Pejgamberi s.a.v.s. tha: “I mbushin safet e para dhe i ngush¬tojnë safet në mes tyre.” (Transmeton Muslimi)
Enesi r.a. thotë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Ngjeshni sa¬fet tuaja, afrojeni safin njërin pranë tjetrit, qafat bëni paralel. Për Atë që shpirti im në duart e Tij është, unë e shoh djallin se si hyn nëpër zbrazëtirat e safeve, ashtu siç futet delja e zezë.” (Hadithi është i vërtetë, e transmeton Ebu Davudi sipas kushteve të Muslimit)
Drejtoni safet tuaja, sepse rregullimi I safeve është pjesë për namaz të pranuar.
Pashtu shpesh herë ndodhë që disa njerëz të vënohet dhe të mos e marrin tekbirin fillestar, menjëherë pas imamit, i cili tekbir është shum i vlefshëm. Pejgamberi a.s thotë:Tekbiri fillestar Është më I dobishëm se dunja dhe gjithcka që ka në këtë dunja.E mbaj mend një rast, imami duke e marrëb tekbirin fillestar një njeri i thotë shokut që e ka afër në saf: Fshij hundët. Pasi njeriu i fshiu hundët , sepse nuk kishte pasqyer e të shoh se a është me të vërtet yi përlyer apo jo. Ai filoj të qesh, Jo nuk je i përlyer. Të rejta. Lujta me ti. Pra ky njeri renë dhe luan në atë moment kur duhet ta marr tekbirin menjëherë me imamim i cili tekbir nëse meret me njëherë me imamimin është më I dobishëm se dunja dhe gjithcka që ka në këtë dunja. Pra ky njeri lirisht mund të quhet gënjeshtar, sepse ky renën e ka zanat, prandaj nuk i bëhet vonë se gënjejen edhe në xhami. Por atë ditë nuk ishte 1 Prilli dita e renave, por për genjeshtarin cdo ditë dhe cdo moment është 1 Prill, ndërsa Muhamedi a.s na mëson dhe thotë: “Unë ia garantoj një shtëpi në mes të Xhenetit atij që edhe në shaka e lë rrenën.” (Transmeton Bejhe­kiu).
me të vërtetë gënjeshtra udhëzon në vepra të këqija, kurse veprat e këqija udhëzojnë në xhehenem…” (Trans¬meton Buhariu).

NAMAZI I XHUMASË
Shpesh herë ndodhë që disa njerëz gjatë hudbes të bëjënë Biseda dhe muhabeti .Pejgaberi a.s ka thënë ;Nëse I thua shokut tëndë heshtë di ke dal pa sevapin e xhumasë.
KUR DALIM NGA XHAMIA duro deri sa te dalish jasht mos e fillo muhabetin ne xhami duro pak dhe ne vende te saj lutju All-llahut xh.sh dhe prej kësaj lutje me siguri do te keshe dobi.E LEXOJMË KËTË LUTJE:''ALL-LLAHUME IN-NI ES'ELUKE MIN FADLIKE''
'' O ZOT, TË LUTEM, MË SHPËRBLE ME TË MIRAT E TUA TË PAKUFISHME''.
Në fund do ta përfundojmë këtë huidbe me një hadith të Muhamedit a.s.: Ai që e praktikonë synetin tim ai më do mua e ai që më do mua do të jetë së bashku me mua në xhenet.
Në fundëe kërkojë falje prej All-llahut për veten dhe për ju, andaj edhe ju kërkoni falje prej All-llahut sepse All-llahu është falës dhe mëshirues, All-llahu ju shpërbleftë për vëmëndjen tuaj.Afet Beadini
1 prill 2011
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: