islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
27 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 27 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty20%EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty7%EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty7%EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty7%EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty7%EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty7%EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty7%EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty37%EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
MesazhTitulli: EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3   EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 22 Apr 2011 - 12:06

EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3
Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
Edhe sotë do të vazhdojmë të folim për temën që e filluam javët e kaluar për temën: regullimin dhë përmisimin e shtëpive dhe familjeve tona.
Si ti përmisojmë shtëpijat tona?Si ti përmisojmë banorët e shtëpijave tona? Si ti përmisojmë familjet tona në ate që na urdhëronë All-llahu xh.sh dhe në ate që na porositë Pejgamberi a.s..
Për të pasur një familje të qetë dhe pa problem mosava fëmijëve tuaj, sunetin e pejgamberit a.s..Pse duhet tw ua mwsojmw fwmijve dhe familjes tonw sunnetin e Pejgamberit a.s?

All-llahu i Madhërishëm thotë:
“Çkado që ju jep Pejgamberi, merreni, e çka t’ju ndalojë, përmbahuni prej asaj.”
(el-Hashr, 7)
“Ai nuk flet me hamendje. Ajo nuk është tjetër vetëm se shpallje që shpallet.”
(en-Nexhm, 3-4)

“Ju keni shembull të mrekullueshëm në Pejgamberin e All-llahut, kush shpreson në mëshirën e All-llahut dhe shpër¬blimin në botën tjetër.”
(el-Ahzab, 21)

Nga Ebu Hurejra r.a. transmetohet se i Dërguari i All-llahut s.a.v.s. ka thënë: “Krejt umeti im do të hyjë në Xhenet, përveç atij që nuk do.” I thanë: “E kush nuk do, o i Dërguari i All-llahut?” Tha: “Kush më respekton mua, ai do të hyjë në Xhenet, ndërsa kush më kundërvihet (nuk më respekton), ai nuk do.”
(Transmeton Buhariu)

Pervec asja që përmendëm në hudben e kaluar:
Mësoe fëmijun kur të shkoj te dikush, në shtëpi të huaj le të marë leje për të hyrë mbrenda. Mosoje se nuk hijet ne shtëpit e huja pa mos mar leje. Këto duken formalitet po nëpërjmet këtyre fermohet karakteri I muslimanit tregoja fëmijt ajetin
     •              
27. O ju që besuat, mos hyni në shtëpi të huaja pa kërkuar leje dhe pa përshëndetur njerëzit e saj. Kjo është më mirë për ju në mënyrë që të merrni mësim.
kur t ë hish dikundi trokit tri herë. Nëse hijnë pa të dhënë leje pejgamberi a.s ka thënë . ;nëse ta qëron syrin sepse me sherijat nëse I qëron syrit duhet edhe ti tja qërosh syrin, ai ja then krahun, do ta pagush Tha resulullahi nëse ti e shtyn syrin në ndonjë shpij pa leje dhe nëse ta qëron syrin të gjuan me dicka, ti nese e shtyn kryen te dera a është filani atij, pa leje; pejgamberi a.s ka thënë ska kisas nuk ka ekzukutim , për hajr të qoftë, cka e shtyen kryen, pse e shtyen kokën e aty ku nuk duhet.prandaj mere leje para se të hysh sa herë tri herë.

                          
28. Po nëse nuk gjeni aty asnjë, atëherë mos hyni në to derisa t'u jepet leje Deri sa mendon se mund të vijë dri të dera pastaj ka thënë All-llahu xh.sh
  
e nëse u thuhet kthehuni, ju pra kthenu. Nëse tri herë nuk e cel derën mos ia prishë derën duke I ra derës.tash dëgjoni nji rregull tejtër që neve ne na ndodhë asnjehërë më nuk I shkojm Allahu na mëson në se u thuan ato të shtëpisë shko dhe eja më vonë. A ka drejtë në islam me të thënë kështu ka të drejtë. Pu më kur nuk të vij . pish kishe kënë unë të kam ardhë deri në shtëpi ti mu thua shko dhe eja më vonë. Ktheu si ki mund të ketë ndonjë problem, ndëshat është zënë me gruan, ndoshta është shaj me djemt, doshta ka pasur ndonjë fesad.
        
, Kjo është më e ndershme për ju. All-llahu di çdo gjë që veproni ju.


Dhe mësoje fëmijun të mos hij në shtëpi pa selam
Mose të mos fys qenë në shtëpi, mose që në shtëpijë të mos varje fotografi me gjalesa :Sepse Pejgamberi a.s ka thënë në shtëpijtë që ka qenë dhe fotografi nuk hijnë melaqe.t po hishonei shtëpit me namaz dhe me dhikër
Sillu but në shtëpi sepse pejgamberi a.s ka thënë allahu në butsi e jap atë që nuk e jep në ashpërsi bënë edhe shaka disa herë me antërët e familjes disa herë pejgamberi a.s hz. Aishen diusa herë e thirte ja aish duke ja zbukuruar emrin, duje fëmijun tënd le ta ndije butësin tënde.Pejgamberi a.s kur e pa hz hasanin e përqafoj një ashab I tha unë kam 10 fëmijë asnjeherë nuk I përqafoj pejgamberi a.s I tha kush nuk mëshiron nuk do të mëshirohet.fëmiju duhet me e përjetu butësin e babës që ta duje babën, me fëmijun fol, dogjoje indterosohu me kë shëqërohet, cfar problem ka mos I thuaj se st jap pare por jepi pare me kontroll se do ti vjellë mos I thuaj sta jap veturën këtë janë prej mënyrave se si me u lidh me familjen dhe fëmijët , nëna e të bisedoje me ciken e saj edhe ti bisedo me fëmijët tuaj mos thuaj 50- 60 vjet bur ska cka të bisedojë me një fëmijë .
3- Një nga vetit e besimtarit është të drejtuarit All-llahut xh.sh. me lutje që tu dhuroi pasardhës të mirë, për të cilën gjë na fletë më së miri ajeti 74 i sures El-Furkan:
            • 
“Edhe ata që thonë: "Zoti ynë, na bën që të jemi të gëzuar me (punën) e grave tona dhe pasardhësve tanë, e neve na bën shembull për të devotshmit".
Nëse ne pas veti lëmë fëmijë të edukuar, vetë ne do të jemi të gëzuar me punën e pasërdhësve tanë, me ta do të jetë I knaqur edhe All-llahu xh.sh, do të jetë e knaqur edhe shoqëria ku ata jetojën. Ndërsa ne e punojmë të kundërtën. Të gjitha përpjekjet tona me fëmijët tanë kanë karakter material. sepse ne përpiqemi me mish e me shpirt që t'ua sigurojmë dhe t’i pajisim ata me çdo gjë që iu duhet dhe çdo gjë ata dëshirojnë nga kjo botë, përveç fesë. Gjithcka ju ofrojmë, mall, pasuri, shtëpij, vetur etj vetëm fenë jo.
Shumica prej nesh rritjen dhe edukimin e fëmijëve tanë ua besojmë individëve të pa moralshëm ose institucioneve, si dhe medieve elektronike dhe të shkruara, të cilat i infektojnë ato krijesa të reja të pa prishura, kurse ne si kujdestar të tyre do të japim llogari për moralin e tyreSepse familja dhe fëmijët tanë janë emanetit I All-llahut në duarët tona, ndërsa ne do të japim llogari, se si kemi vepruar me emanetin që n aka dhënë All-llahu xh.sh, Gratë tona do të japing llogari para All-llahut se sa janë kujdesur për familjen e atyre, për fëmijët e tyre, a I kan ditur dhe a kan dimuar fëmijëve të tyre që ti zgjedhin problemet që I kanë apo ata nëpërmjet Tv dhe serialeve të ndryshme apo ato dinë më shumë se ç’ka ndodhë në Spanjë apo në Brazil, se ç’ka ndodhë në Turqi se sa atë që ndodhë në shtëpitë e tyre
Muhammedi s.a.v.s. ka thënë për ata të cilët e trajtojnë mirë familjen e tyre, se janë më të mirët, ndërsa Termidhiu e shenon këtë hadith:
Transmeton Ajsheja r.a. se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “ Më i mirë prej jush është ai i cili është i mirë për familjen e tij, e unë jam më i miri ndaj familjes s’ime .” (Termidhiu).
Të bëhemi kujdestar të sinqertë të familjeve tona, të lindim më shumë fëmijë, t’i emërtojmë me emra të bukur, t’i ushqejmë dhe veshim me pasuri të hallallit, t’ua mësojmë Islamin, t’i edukojmë dhe t’i përgatisim që të jenë të dinjitetshëm dhe ta ruajnë fenë e All-llahut xh.sh., të kujdesemi për bashkëshortet tona dhe t’ju jemi mirënjohës që e ruajnë nderin tonë dhe nderin e tyre, të jemi krenar dhe musliman të respektuar!
Poashtu kontrolloni tv, internetin cd caka është tu shiku, cka është tu ndëgju….
Vëllezer besimtar! Ta ruajmë veten dhe familjen tonë nga zjarri, t’i mësojmë të bëhen besimtarë të mirë, krahas kësaj edhe njerëz të mirë, t’i ndihmojmë që të vetëdijesohen dhe të jenë krenar se janë mysliman!
nw fundw i lutemi All-llahut me kwtw lutje:

O Allahu ! Kërkojmë mbështetjen Tënde: prej diturisë që nuk sjell dobi; prej zemrës që nuk frikësohet; prej një nefsi që nuk ngopet dhe prej lutjes që nuk pranohet!
O Allah zbukuroje moralin tonë Ashtu siç zbukurove krijimin tonë
O Krijues! Na mundëso që ibadetin ndaj Teje ta bëjmë me dashuri, shpresë dhe frikë!
O Allah na e prano ibadetin Dhe na e mundëso Xhenetin.
O Allah po të lutemi dhe kërkojmë Që sa të jemi gjallë me Kuran të jetojmë.
O Allah me iman na forco Dhe nga mëkatet na largo.
O Allah nga të mirat e Tua na furnizo Dhe jetën me punë të mira na mundëso.
O Allah të sëmurit na shëro Të vdekurit na mëshiro , rinë tonë në rrugë të drejtë na e udhzo
Lutjet tona na prano Dhe të gjithëve kështu në xhenet na bashko.
Amin!
22.04.2011
Afet Ef Beadini
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: