islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty20%EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty7%EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty7%EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty7%EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty7%EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty7%EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty7%EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty37%EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
MesazhTitulli: EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1   EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 8 Apr 2011 - 11:53

EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1
Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
E falemenderojme All-llahu I cili neve nuk na haronë edhe atehere kur ne e harojme I cil gjithmone na fal edhe pse ne gjithmonë gabojme ndaj tij
Sotë do të folim për regullimin dhë përmisimin e shtëpive dhe familjeve tona.
Ai ti përmisojmë shtëpijat tona?Si ti përmisojmë banorët e shtëpijave tona? Si ti përmisojmë familjet tona në ate që na urdhëronë All-llahu xh.sh dhe në ate që na porositë Pejgamberi a.s.
Xhemat I Nderuar! Shumica prej nesh shumicën e kohës e kalojmë në shtëpijat tona, dhe askundi njeriu nuk e ndjenë veten ma lirë dhe ma qetë se në shtëpi. Allahu xh.sh në Kur’an thotë: VALLAHU XHELE LE KUM FI BUJUTIKUM SEKENA Allahu e ka bë që në shtëpijat tuaja të gjeni prirje, qetsim rehati,
Xhemat I Nderuar! Parashtrohet pyetja:A jemi ne duke jetu në vende ku ka qetësi? A janë shtëpijat tona vende të qetësis apo janë shëndruar në vende të fesadit, ku për cdo ditë kemi fesade, mosmarfeshje dhe probleme nga më të ndryshmet, prej fesadit të gruas dhe burit dhe deri te fesadi mes prindëve dhe fëmijëve të tyre. Apo edhe mosmarëveshje vetë në mes fëmijve .Lirisht mund te themi se shumica prej nesh nuk e gëzon qetësinë në familjen e vet.
Për ti iukr fesadit, zënkave, mosmarrëveshjeve dhe problemeve në shtëpijat tona, në familjet tona, All-llahu xh.sh na afronë zgjedhje në Kuranin Famëlartë në suren Junus ajet 87, në të cilën ajet All-lahu xh.sh I drejtohet Musës a.s dhe I thotë:
        
…… shtëpitë tuaja t'i bëni faltore e ta falni namazin rregullisht. Ti (Musa) përgëzoi besimtarët!
Inb kethiri duke e komentuar këtë ajet thotë: Për ti iukr fesadit, zënkave, mosmarrëveshjeve dhe problemeve në shtëpijat tona, në familjet tona, shtëpia e muslimanit duhet të jetë kibble, të jetë faltore vendë ku do të përkujtohet All-llahu xh.sh , vende ku do te falet namaz, mirpo VE XHELUU BUJUTEKUM KIBLETEN mund të ketë edhe kuptim shko puno sillu por, përsëri kthimi I jotë synimi I jotë kiblja jote është në shtëpi , Mos e bën shtëpin si hotel . Disa njerëz shtëpinë e tyre e kan konsinderu sikur në hotele vetëm shkon me flet dhe shum pak kohë kalon me familjarët e vetë me gruan e vetë me fëmijët e vetë edhe me të dashurit dhe me miqët e vet.
VE XHEaLUU BUJUTEKUM KIBLETEN Allahu xh.sh me këtë ajet sikur donë me na thënë se kiblent tuaj ta kenui në shtëpijt tuaja del punon fitojnë në mënyrë të lejume halall dhe kethehesh në shtëpi dhe I kryen obligimet që I ke ndaj familjes tënde me të cilat obligime të ka obligu All-llahu xh.sh
Për ti iukr fesadit, zënkave, mosmarrëveshjeve dhe problemeve në shtëpijat tona, në familjet tona, All-llahu xh.sh n aka urdhëruar:
JA EJUHELIEDHIJNE KU ENFUSEKUM VE EHLIKUM NAARA VE KUDU HEN NSAU VEL HIXHARE…..
O ju që keni besuar , ruanja veten dhe familjen tuaj prej zjarrin lënda djegëse e të cilit janë njerëzit dhe gurrët…
Ne në këtë botë zjarrin e ndezim me drua dhe me lëndë të tjera djegëse, ndërsa lëndë djegëse e zjarrit të xhenemit do të jenë ata njerëz të cilët nuk e ruajnë veten dhe familjen e tyre prej haramit, lëndë djegëse e zjarrit të xhenemit do të jenë ata njerëz të cilët nuk I kryejnë farzet e All-llahut dhe të cilët nuk e urdhërojnë familjen e tyre që ti kryejnë farzet e All-llahut.
pra këtë e ke urdhër prej All-llahut xh.sh nuk është muhabet I hoxhës por je I urdhëruar prej All-llahut xh.sh. Inbni Mesudi r.a. thotë kur tu thotë All-llahu: JA EJULEDHINE AMENU O JU QË KENI BESUAR. Hapni mirë veshët sepse me këtë fjalë ose ke ndonjë urdhër prej All-lahut ose ndonjë ndalesë që All-llahu ta ka nalu. Prandaj ke kujdes kur të thëerte Zotit yt. Allahu kur të të drejtohet ndëgjoj fjalët e All-llahut, por jo vetëm ti dëgjojsh por edhe të praktikosh, ta veprosh atë që të urdhëron All-llahuy. Na derjtohet All-llahu xh.sh o ju që keni besu KU ENFUSEKUM ruanja veten. Pra në këtë Ajet shihet edhe mëshira e All-llahut ku të thotë All-llahu; o robi im ruaja sepse jetonë në një botë të sprovave
All-llahu xh.sh thote ku enfusekum o rob im ruaje veten mos I bën haramet sepse All-llahu xh.sh nuk dëshiron që robin e vete ta hudhje ne zjarr. Kur e kishte pa Muhamedi a.s se një grua e kishte humbur djalin e saj , pastaj pasi e kishte gjetur e kishte përqafuar e kishte mare per qafe dhe e shterngonte Pejgamberi a,s u tha ashabëve au a mer mendja se kjo grua kishte me leju që fëmiju I saj të hudhet në zjarr. Ashabët thanë asesi.Pejgamberi a,s tha se All-llahu është ende më I ndieshëm se sa kjo nënë që mos me hudhë robin e vetë në zjarr. All-llahu xh.sh me këtë ajet tregonë mëshirën e vetë tut thënë KU ENFUSEKUM RUAJE VETEN .Por vec veten jo, ti ke familje o rob I jem.Ti ke gru dhe fmijë Allahu nuk e la babën tënd të vetëm këtë dunja po ja dha edhe grua Havën elajha selam. Nuk e la të vetëm për I dha grua e cila dotë jetë qetsim për të.Sepse gruaja duhet ta ruaj rolin pozitiv te qetësimit dhe të brengave të burit që I ka në punë dhe në kërkimin e riskut.VE EHLIKUM NARA RUANJA VETEN DHE FAMILJEN TUAJA PREJ ZGJARIT TË XHEHENEMIT.All-llahu xh.sh ka me të pyet për familjen , cdo njëri prej jush është bari dhe do të opërgjigjet për Atë që Alllahu u aka dhënë në besim.All-llahu ta ka dhënë në besim grun. Ka thënë Muhamedi a,s në haxhin lamtumirës Grata e juaja janë ameaneti i All-llahut në duarët e juaj keni kujdes se si silleni me emanetin e All-llahut.Allahu ti ka dhënë fëmijët emanate edukojë se All-llahu ka me të pyet . a e ke krijë obligimin tënd si p rind.
Si duhet te filloj edukimi I familjes?
Nënë nji ende pa pos e krijuar familjen ti duhet e me gjete një muslimane e devotshme me terbije të mirë një edukatore për fëmijët e tu. E cilka duhet me I pas disa kushte
Që me qenë me plot kuptimin e fjalës grua për burin e saj dhë nënë për fëmijët e vet.Sepse atë që e ke me shti në shtëpi për bukuri fëmija nuk ka me ditë bukurin e gruas tënde,fëmija jot ka me u eduku prej saj dhe kij kujdesse cfar edukatore je tu pru ne shtepine tende. Muhamedi a.s n aka mësuar Nëse e edukonë një djalë ke edukuar një antarë të familjes por nëse e edukon një vajzë ke edukuar një familje, se vajza nesër do të bëhet nënë dhe edukatore e fëmijëve të saj.
Edukimi I familjes fillon në zgjedhjen e gruas.
E gjithe dunjaja është KNAQËSI ED DUNJA META EDUNJA KULUHA META,Tërhehqëse ndërsa prej tëmiravemë të mëdhaja të kësaj dunjajë ështyë HAJRUL METAI DUNJA EL MERETU SALIHA gruaja e mirë dhe e devotshme . Cila është gura e mirë ajo që është e hejshme, manekenk, me I pas sytë e mavit, me kënë e shkollume me kënë me diplom, me kënë oraotore.
Pejgamberi a.s n aka tregu sepse nuk ka lënë send pa na e mësu, sa që një jahudi I ka thënë nji sahabiu ki pejgamberi juj nuk ka lënë send pa mos jua tregu juve. Ki as;hab tha po. Pejgamberi a.s. na ka mësu të gjitha edhe në nevetore si kena me hij dhe cka kena me bë edhe atë na ka mësuar pejgamberi a,s
Pejgamberi a .s na ka mësua që gjatë zgjedhjes së gruas te ajo ti kërkojmë 4 cilsi: bukurinë,Preardhjen familja dhe fenë e saj.Por pejgamberi a.s na porositë dukethënë:ZGJIDHE ATË QË KA DIN(që është besimtare) TË LUMSHIN DUART.
Xhemat I nderuar! Populli ynë ka pasur disa tradita shum të mira.Mua më kujtohet si fëmijë,kur e lypete vajzën donjë familje, qoftë edhe familja më e madhe dhe më e pasur, kishte një rregull. Ajo ishte Se sa janë fetarë, a falin namaz apo jo. Nëse familja ishte nga ata që nuk shkonin në xhami, nuk sosej kjo punë. Gjithcka është në regull por ne nuk mund ta japim vajzën tonë në një familje ku asnjë prej tyre nuk fal namaz.Ndërsa sotë në kohën tonë Aspak nuk meret parasysh kjo punë. Sot në modë është që familja të jetë e pasur, dhe aspak nuk ju interesonë se sa janë fetarë. Sot në modë është që vjza të jetë e bukur, me si mavij, me letra të perendimit, me diplomë , oratore, apo të jetë vajza e filan biznismenit etj. Muslimani duhet të interesohet se vajza e kujt është,A është vajza e një namazxhiu apo vajza e një gjinaqari, ajo vazë a din lexoj Embarassed, a fal namaz,si ka të kalumen, nëse e zghedh me këto kushte dije se e ke zgjedh hajrin e dunjas dhe të aihiretit.Dije se e ke zgjedhe edukatoren e mire të fëmijve tu, Prandaj jep përparësi asaj që rjedh prej një familje me tradita fetare.
Nëse e ke zgjedhe me këto kushte dije se e ke zgjedh kryetare e hyrijeve në xhenet.Këtë që e përmendijm tash për ata që iu duan gratë e tyre është lajmi I mirë, dërsa ata që nuk I duan gratë e tyre është një lajm I keqë.Allahu xh , besimtarit ka me I dhënë nga 2 hyri ndërsa shehidave 70 hyri. E grat tona do të jenë kryetare të hyrijeve në xhenet.
Për nëse ke qenë I ri dhe nuk I ke shiku këto porsi të pejgamberit a.s në zgjedhjen e gruas atëherë duhet me fillu të punojsh me gruan tënde dal ngadal duke ja mësuar fene dhe regullat e tjera. …. Mundohu me libra, mundohu me cd, Bëne shtëpinë tënde vend ibadeti le të shoh gruaja dhe fëmijët se ti bën ibadet se thotë pejgamberi a.s shembulli I një shtëpi ku përmendet Allahu është si dhe asaj që nuk përmendet All-llahu është si shëmbulli I të gjallit dhe të vdekurit.
Shpija që nuk përmenedet All-llahu është shtëpi e vdekur.
Disa herë në vitë ka ligjerata për gra, shum pak gra marrin pjesë në këto ligjerata, Një herë në viti në rethin tonë mbahet një manifestim I madh I cili është I vetmi me rastin e ditëlindjes së Muhamedit a.s dhe shumica prej nesh nuk kemi kohë ta marrim familjen ti marrim fëmijët dhe të shkojmë së bashku. Dhe arsyeja e vetme është se programi mabahet shum ,vonë , është shum ftohët, ndërsa nji muaj dimrit nuk është dal tu I cu grat prej njërit restorant në tjetrin se darsëm ka, nuk ka pasur as buk kush ti bëj në shtëpi.
Prandasj xhemat I nderuar mundohu që gruaja jote, familja jote, të lexojë libra, të dëgjoj ligjerata, sa herë që mbahet do një ligjerat për gratë dërgoe atë le të dëgjoj, le të mësoj, dicka se me të vërtet ata kan shum nevojë për këtë gjë. Mudnsoja të mësoj islamin se kjo është për të mirën tënde. Sa më shum që ajo të mësoj për islamin, aqë ma shum do të respektojë tij, aqë ma shum do ti nderoj dhe do ti respektojë prindërit tua, dhe të afërmit tu. Edhe nëse nuk do ti dont ata, përsëri për hyrë të All-llahut, për hyrë të fesë do ti repektonë të afërmit tua., dhe I gjithë kjo shërben që të keshë një familje të qetë dhe pa problem.
Në fundëe kërkojë falje prej All-llahut për veten dhe për ju, andaj edhe ju kërkoni falje prej All-llahut sepse All-llahu është falës dhe mëshirues, All-llahu ju shpërbleftë për vëmëndjen tuaj.
Inshalla Vazhdon javwn e ardhshme.
Afet Beadini
8.04.2011
Xhamia "Hmaza" f.Dobwrdoll
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: