islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
55 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 55 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty96% Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty0% Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty0% Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty0% Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty1% Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty2% Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI


Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

 Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim Empty
MesazhTitulli: Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim    Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim EmptyFri 10 Jun 2011 - 20:01

Vazhdim
Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...

Xhemat I nderuar edhe në këtë  Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim 71735 sot do të mundohemi të folim për temën që e filluam javën e kaluiar për pasojat e gjynaheve. Sot inshalla do të mundohemi të flasim në lidhje me këtë çështje:Për largimin prej gjynaheve, sepse aqë sa të bëjmë ne gjynahe aqë do të na largojë All-llahu prej mëshirës së vetë. Gjinahet janë shkaktarë që ne të mos kemi rehati në shtëpijnë tonë, që neve të mos knaqemi me familjarët tonë , me grate tonë , me prindërit tonë, me fëmijët tonë, gjynahet janë shkak që ne të mos jemi të kënaqur me jetën tonë dhe me dhuntit që na ka falur All-llahu xh.sh. Dije se çdo gjynah I bëmë është një hap më largë All-llahut xh.sh.
Shumica prej nesh nuk janë të knaqur me riskun,nuk janë të kënaqur me fitimin, nuk janë të kënaqur me punën por gjinahet janë shkak kryesor për risk të paksuar.
Pejgamberi a.s thotë se njeriut I ndalohet risku për shkak të gjynahet të tij. Ka pasur me të ardhur një risk sotë e ti mbrëmë kë hijnë në intërnet ke shiku haram, po shiqon në tv haram, ka pas me tu cel nji pun por ajo për shkak të gjinaheve të mshilet dhe nuk të vjenë më, përshkak të gjynaheve shum rugë të riskut na mbyllen.
Prandaj ti riskun të ndalet prej All-llahut xh.sh kur ti bën gjynah.Edhe nese ne vendin tonë ka fukarallëk kjo është për ate se ne nuk shkojmë në xhamia dhe nuk I biem në Razz Al-llahut xh.sh. Ne nëse nuk e madhnojmë All-llahun, nëse nuk I bëjmë Razz All-llahut nëse nuk I përulemi All-llahut, All-llahu ka me na përul përpara dushmanit, përpara armikut tonë.Prej dëmeve të gjynahit është se të bëhet rafsh gjynahi edhe më nuk frikohesh prej gjynahit.Kur është imani I fortë thotë Abdullah ibn Mesud Në kohën e pejgamberit një send të vogël sa miza e bëjshim gjynah të madh.E ju sod gjynahin sa kodra e bënë send të vogël. Nëse I thua muslimanit vëllai dashur pse e lejonë vajzën tënde apo gruanë tënde me këtë veshje të thotë lije teme, vajzat tjera hecin krejt minica shum mirë është e jemja.Xhemat I nderuar në ditën e Kijametit ne nuk do të pyetemi për veshjen e vajzave të tjera, apo për gratë tjera, por do të pyetimi për vajzat tona, për gratë tona.Mos e le djalin natën të hecje, abe hoxhë ato tjerët se din hic ku u kanë djalin, unë se e kam lënë deri në ora 11 nëpër kafica nuk bëhet gjë. I ri është do ti kalojë . Na gjynahin e madhë e zvoglojmë e zvoglojmë saqë nuk e zëmë asgjë. Sa më I dobët të jetë imani aqë zvoglohet gjynahi.Sa ma I fortë imani aqë zmadhohet gjynahi .
Gjinahet janë shkaktarë që ne të mos kemi rehati në shtëpijnë tonë, që neve të mos knaqemi me familjarët tonë , me grate tonë , me prindërit tonë, me fëmijët tonë, gjynahet janë shkak që ne të mos jemi të kënaqur me jetën tonë dhe me dhuntit që na ka falur All-llahu xh.sh. Dije se cdo gjynah I bëmë është një hap më largë All-llahut xh.sh. Sa ma tepër të keshë frikë Allahun aqë më tepër Allahu ka me ti cel mundesit e hajrit dhe të dijes, sa më tepër që të kesh dashuri ndaj haramit aqë më tepër kan me tu mshelë rrugët e hajrit. thotë pejgamberi a.s :

Tregohet se një djalë I ri erdhi te Ebu bekri r.a. dhe I kishte dhënë njëi ushqim dhe duke ngrënë I tregojë se kur isha xhahil para se me me e pranuar islamin më ka ndodhur një rastë , një burit I kam bërë fallë . A dëshironte me ditë fatin e vetë dhe unë I shita mendë . Me bë fallë apo me kërkuar prej falltorit që të tregojë të ardhmen është prej gjynaheve të mëdhaja nëse nuk I besonë , e nëse I boson All-llahu na ruajtë mund të na nxjerë prej feje. All-llahu xh.sh thotë:


'' Thuaj: askush përveç All-llahut as në qiej e as në tokë nuk e di të fshehtën përveç All-llahut….''
Xhemat I Nderuar!. Ai që pretendonë se e njeh fshetësinë e vërtet,ata kanë gënjyer ndaj Zotit, ndaj të vërtetës dhe ndaj njerëzve. Nuk e dinë të fshehtën as xhinet as fallxhorët e as parashikuesit dhe asnjë krijesë tjetër që është në qiell e në tokë, port ë fshehtën e di vetëm All-llahu xh.sh.Një herë një delegacion erdhë te I dërguari I Zotit me paragjykim se ai u takon atyre që e dinë të fshehtën dhe kështu meshefën diçka në dorën e tyre dhe e pyetën Muhamedin a.s e ai u përgjegj:

'' Unë nuk jam Prashikues, vërtet parashikuesi dhe parashikuesja do të hynë në zjarr"
Xhemat I nderuar edhe pse net ë gjithë jemi musliman, përsëri në mesin tonë ka persona të cilët kur kanë ndonji problem, apo ndënjë smundje, apo kur nuk u ex biznisi, kur nuyk u ec, puna, në I thënë shko se në filkan vendin ka një falltorë, menjëherë kërkojnë ndihmë prej fallxhorve dhe munxhitorëve dhe ju besojne fjalëve të tyre. Besimi I falltorëve është kufër mosbesim, sepse islami nuk I lufton vetëm fallxhorë, nuk Iuftonë vetëm ata që shkruajnë hajmalia, por I trajtonë të njetë dhe I konsinderon gjynaqar edhe ata që shkojnë te ta , pyesin dhe ju besojnë fjalëve të tyre. Në këtë kontekst Muhamedi a,s thotë:


'' Namazi nuk I pranohet 40 ditë personit që shkon te fallxhori e pyet dh ju beson fjalëve të tij'' ( Muslimi )

'' Ai që shkonë te parashikuesi dhe u besonë fjalëve të tij, ka mohuar atë që I është shpallur Muhamedit a.s"
Muhamedit a.s I është shpallur se vetëm Zoti e di të fshehtën kurse Muhamedi a.s. jo, madje e as njerëzit, e as falxhorët e munxhitoret.
Nëse muslimani e kuptonë këtë qartazi nga Kur’ani dhe përsëri besonë se ka disa që e dijnë të fshetësinë e caktimit të All-llahut dhe feshtësitë tjera, apo se diukush mund ti zgjedh problemet dhe mos marveshjet e tyre, atëherë ky njeri nuk besonë në atë që Zoti ia zbriti Pejgamberit a.s.

Falltore jasnë edhe ta që I bëjnë horoskopat në gazeta. Ata që njerzit I emërtojnë me emra të hajvanve: a je luan a je kal a je muzat a je capo apo ndonjë kafsh tjetër.Ata qaë I njerëzit I bëjënë hajavan dhe njerëzit kënaqen dhe kur e pyet se cka je ti në horoskop? thotë unë jam muzat dem, aj tjetri luan dhe besonë se horoskopi të tregonë se cka do të ndodhë mbrenda dite apo jave. Nëse e cel gazeën vetëm për qejf ta shoh se cka por rejnë: ka thënë pejgamberi a.s 40 nuk pranohet namazit por nëse e besonë pejgamberi a,s thotë ka mohuar atë që I ka zbritur pejgamberit a.s. Falli është prej të kqijave shum të mëdhaja , por për fat të keqë të rijtë dhe të rejat tona janë dhënë shum pas këtyre gjërave sa që disa mendojne se duhet me pyet djalindhe vajzën se cka janë në horoskop para se ata të fejohen, me I pyet se a përputhen yjetNëse nuk u nuk përputhen këta dijë smund ta kalojnë mire. muzati me virgjineshën se kalojnë mirë ,duhet me qenë lopë. Pra, pasi që lop nuk ka në horoskop, kjo punë nuk bëhet. Horoskopio është një problem psikollogjik,Të përmendim një shembull të horoskopit. Sot do të keni kokëdhimbje, pesë miljradë njerëz në botë normalish se me qindra mijra njerëz atë ditë do të kenë kokëdhimbje, dhe ti duhet ti besosh horoskopit për këtë, ne të thënë di vetë je zverdhe ti tërë ditën do mendojshë se je I smurë pra kjo është problem psikologjik, Këto janë problem, kur ne largohemi nga feja, ti të afrohen këto problem.
Ky I rij I thotë Ebu Bekrit. Ati njeriut athërë I thashë disa fjalë kot më kot për të gjitha atë fjalë ia kasha qëlluar dhe sot e takova atë njeri. I cili më tha: eh tij zoti të rujt krejt fjalët e tua më kanë dalë ashtu sic më ke thënë. Por unë kot me kot ia thashë ato fjalë. Dhe për ate këtë ushqim ia kishte dhënë për dhurat, por ky ia kishte dhënë ktëtë ushqim Ebu Bekrit. Kur e kuptonë Ebu Bekri se këtë ushqim që ka qenë duke e ngrënë është fituar me haram I shtynë gishtat dhe dëshironë të gjithë ushqimin të nxjerë, ma ngadal se të mbuitesh, po vallahi ma mirë të mbitetm se ta ha këtë ushqim, nëse ka nevojë lukthin do ta nxjerë vetëm me nxjerë këtë haram.
Pra të tillë ishin shokët e Muhamedit a.s , e kishin frikë haramin, I frikoheshin All-llahut, për cdo veprim të tyre.
Dije se cdo gjynah I bëmë është një hap më largë All-llahut xh.sh. Sa ma tepër të keshë frikë Allahun aqë më tepër Allahu ka me ti cel mundesit e hajrit dhe të dijes, sa më tepër që të kesh dashuri ndaj haramit aqë më tepër kan me tu mshelë rrugët e hajrit.
Zoti Inshalla na shtonë frikën ndaj Tij dhe na shtonë uretjen ndaj Haramit.
AFET BEADINI
10.06.2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Largimi prej gjinaheve-fallit, horoskopit etj...Vazhdim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Afet Beadini largimi prej gjinaheve 1
» Video Ligjerata nga Hoxha i nderuar Afet Beadini
» Largimi prej gjynaheve - vazhdon
» AFET BEADINI - LARGIMI PREJ GJYN AHEVE 3
» AFET BEADINI - LARGIMI PREJ GJYN AHEVE 5

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: