islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty20%Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty7%Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty7%Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty7%Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty7%Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty7%Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty7%Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty37%Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
MesazhTitulli: Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s.    Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 14 Sep 2011 - 11:46


Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Muhamed_a_200_200

Na ka treguar Museddedi, na ka treguar Jahjau, nga Sufjani këtij i ka treguar Abdurrahman b. Fulani b. Ebu Rebia, ky nga Hakim b. Hakimi, ky nga Nafi b. Xhubejr b. Mut’imi, ky nga Ibni Abbasi, i cili thotë se i Dërguari i All-llahut s.a.v.s ka thënë.:

“Xhebraili alejhis-selam më ka dalur imam dy herë (dy ditë) ke shtëpia (e shenjtë, Qabja). Ma ka falur drekën kur dielli filloi të anojë nga zeniti (në drejtim të perëndimit) në një masë të nallanës. Ikindinë ma ka falur kur hija e gjësendit ishte sa vet sendi. Ma ka falur, d.m.th. akshamin kur agjëruesi bën iftar (d.m.th. pasi që ka perenduar dielli dhe pasi që ka filluar mbrëmja). Jacinë ma ka falur kur ka humbur kuqërina e horizontit (rrezet e kuqe të cilat paraqiten në horizont pas perëndimit të diellit). Ma ka falur sabahun kur i ndalohet ushqimi dhe pija agjëruesit (d.m.th. kur ka filluar të gdhijë mëngjesi).” Të nesërmen (ditën e dytë) drekën ma ka falur atëherë kur hija e gjësendit ishte sa vet sendi. Ikindinë ma ka falur atëherë kur hija e gjësendit ishte sa dy herë sendi. Ma ka falur akshamin atëherë kur agjëruesi bën iftar. Ma ka falur jacinë në një të tretën (1\3) e natës, kurse sabahun ma ka falur atëherë kur janë shpërndarë rrezet e agimit. Pastaj mu është kthyar (Xhebraili) duke më thënë: “O Muhammed! kjo është koha (e namazeve) të pejgamberëve para teje dhe koha (e lejuar e çdo namazi për t'u falur) është në mes këtyre dy kohëve.”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
besiminezemer
Motrat islame
Motrat islame
besiminezemer

Numri i postimeve : 141
Data e regjistrimit : 06/09/2011

Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. Empty
MesazhTitulli: Re: Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s.    Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s. EmptyWed 14 Sep 2011 - 13:03

ALLAHU TE SHPERBLEFTE.AMIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Xhibrili a.s. Imam i Pejgamberit s.a.v.s.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: