islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty20%Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty7%Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty7%Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty7%Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty7%Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty7%Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty7%Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty37%Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
MesazhTitulli: Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj   Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 26 Sep 2011 - 12:10

Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj 9k=

Kot nuk thonë: nuk është e lehtë të bëhesh prind!Net të gjata pa gjumë, të rraskapitur nga të qarat dhe me një sistem nervor të sfilitur.

“Deri sa të bëhet 3 muajsh, fëmija juaj mund të flejë të paktën 5 orë për një herë të vetme, ndërsa kur fëmija bëhet 6 muajsh, jgumi I natës mund të arrijë deri në 9-12 orë”

Bebet që qajnë vazhdimisht natën I lodhin shumë nënat dhe baballarët e rinj.Të ndodhur në etapat e para të mësimit me fëmijën, prindërit e rinj kërkojn të pushojnë natën pas një dite të lodhëshme të mbushur plot me mundime e përkujdesje. Por, fëmija në shumicën e rasteve nuk I lejon të pushojnë as natën.

Megjithëse jeta me një të porsalindur mund të jetë një aventurë e cila zgjat 24 orë, ju përsëri mos I humbisni shpresat. Deri sa të bëhet 3 muajsh, fëmija juaj mund të flejë të paktën 24 orë.Ja disa nga strategjitë e bërjes së gjumit sa më të gjatë me një të posalindur.

Flini dhe ju bashkë me mfëmijën.Fikeni ose vendoseni ne versionin pa zë telefonin,lërini menjanë rrobat e palara dhe enët në kuzhinë.Telefonat dhe punët e përditshme mund të presin pak.Mos prisni mysafirë për një periudhë të caktuar.Nëse ju vizitojnëmiqt apo njerëzit tuaj të afërm, kërkoni ndihmë nga ata.Ata mund të përkujdesen për fëmijën, ndërkohë që ju bëni një sy gjumë.

Mos ndani të njëjtin shtrat me fëmijën.Ju mund ta mbani afër vetes kur e ushqeni me gji, por më pas vendoseni menjëherë në shtratin e tij.Ndani me burrin tuaj detyrat që do ti bëni natën.Bëni një plan me anë të të cilit do të pushoni të dy dhe do të përkujdeseni me fëmijën.Nëse e ushqeni me gji, burri juaj mund t`jua sjellë fëmijën dhe të ndërrojë pampersin.Nëse e ushqeni me biberon atëherë mund ta bëni me radhë.
Nëse e keni vështirë të flini pasi jeni zgjuuar njëherë, atëherë kontrolloni ambientin dhe sigurohuni për rehatinë e tij.Fikeni tv dhe flini në dhomën e gjumit, e cila duhet të jetë e errët dhe pa zhurmë.Gjatë ditës qëndroni larg cigares, çait dhe kafesë.Nëse nuk nuk arrini të fleni, përsëri ngrihuni nga shtrati dhe meruni me ndonjë gjë tjetër derisa t`ju zërë gjumi.

Nëse mendoni se keni probleme me gjumin, mund të këkroni ndihmën e mjekut.Me diagnostikimin dhe zgjedhjen e këtij problemi edhe ju do të qetësoheni dhe pushoni. Kur të fleni mirë do të përkujdeseni në mënyrë më të mirë edhe për fëmijën.

Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj Empty
MesazhTitulli: Re: Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj   Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj EmptyMon 26 Sep 2011 - 14:07

Allahu ju shperblefte

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Këshilla për nënat dhe baballarët e rinj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: