islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
24 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 24 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty20%Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty7%Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty7%Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty7%Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty7%Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty7%Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty7%Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty37%Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
MesazhTitulli: Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem   Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 5 Oct 2011 - 10:08

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Images?q=tbn:ANd9GcTfjWIr7w7EbpjUb8NuyzmK1eKexQ2XBDmFaApMROgXDabLGlo5
[justify]Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem e kishte një sahan të cilin e kishte emëruar: "El-garrau" dhe ishte shumë i madh, saqë nuk mund ta mbanin më pak se katër persona.
Një ditë Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem i thirri shokët që të hanë prej tij.

Pas namazit të duhasë, Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem e solli sahanin të mbushur plot me qull dhe i thirri shokët e tij që të hanë prej sahanit. Erdhën të gjithë (të thirrurit) dhe u ulën rreth tij (sahanit) saqë u ngushtuan tepër, kurse Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem u ul në gjunjë.

Një beduin i tha: "Ç`është kjo ulje?"
Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem i tha: "Mua Zoti më ka bërë rob fisnik e jo mbret kryelartë".

Pastaj I Dërguari i Allahut u tha sahabëve: "Hani anëve të sahanit dhe lëreni mesin, sepse kështu do të keni bereqet në ngrënie". (Ebu Davudi)


Allahu ju shperbleft per postimin.
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
MesazhTitulli: Re: Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem   Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 5 Oct 2011 - 10:18

Me intereson dmth-ja e emrit te pjates ....?

Allahu ju shperblefte per postimin !

Selamu Alejkum !

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
MesazhTitulli: Re: Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem   Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem EmptyWed 5 Oct 2011 - 11:07

Es-selamu Alejkum All-llahu ju shperblefte Vella per ket tregime meqen se motrushja ka pyeture se i intereson d.m.th-ja e emrit te pjates une po e ceki nje Hadithe qe ka te beje me kete tregim edhe i cili tregone qarte qfare per kete All-llahu ju ruajte dhe ju shtofte diturin e hajrite t'gjithve selam nga Bina

Urdherohet nga enia prj skajit te enes ndalohet fillimi i ngrenjes prej mesit te saj
Hadithi 749
Abdull-llah ibn Busr “radijall-llahu anhu” thote: “Pejgamberi “sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem” kishte nje ene qe quhej “El-garrau”, te cilen e çonin kater persona (sini apo sofer). Pasi as-habet e falnin namazin e paradrekes (Salatu-d-Duha) e binin sofren e madhe me pershesh me vale dhe uleshin te pranishmit rreth saj. Kur ishte numri i madh, atehere Pejgamberi “sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem” ulej ne gjunj qe te uleshin sa me shume. Nje beduin, i cili e kishte verejtur, pyeti: “Çfare ulje eshte kjo?” Pejgamberi “sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem” u pergjigj: “Vertet All-llahu mua me ka bere rob te ndershem e nuk me ka bere tiran kokeforte.” Pastaj tha: “Hani prej skajit te enes dhe lere mesin e saj qe te keni bereqet ne ushqim!”
(Transmeton Ebu Davudi)

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty
MesazhTitulli: Re: Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem   Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sahani i Muhammedit Sal-lallahu alejhi ve sel-lem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: