islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ideologjia e tmerrit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ideologjia e tmerrit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ideologjia e tmerrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ideologjia e tmerrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ideologjia e tmerrit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ideologjia e tmerrit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ideologjia e tmerrit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ideologjia e tmerrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ideologjia e tmerrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ideologjia e tmerrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ideologjia e tmerrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ideologjia e tmerrit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ideologjia e tmerrit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ideologjia e tmerrit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ideologjia e tmerrit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ideologjia e tmerrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ideologjia e tmerrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ideologjia e tmerrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ideologjia e tmerrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ideologjia e tmerrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ideologjia e tmerrit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ideologjia e tmerrit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ideologjia e tmerrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ideologjia e tmerrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ideologjia e tmerrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ideologjia e tmerrit Empty20%Ideologjia e tmerrit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ideologjia e tmerrit Empty7%Ideologjia e tmerrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ideologjia e tmerrit Empty7%Ideologjia e tmerrit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ideologjia e tmerrit Empty7%Ideologjia e tmerrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ideologjia e tmerrit Empty7%Ideologjia e tmerrit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ideologjia e tmerrit Empty7%Ideologjia e tmerrit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ideologjia e tmerrit Empty7%Ideologjia e tmerrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ideologjia e tmerrit Empty37%Ideologjia e tmerrit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ideologjia e tmerrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Ideologjia e tmerrit Empty
MesazhTitulli: Ideologjia e tmerrit   Ideologjia e tmerrit EmptySat 10 Dec 2011 - 11:29

Ideologjia e tmerrit Salisbury+pinhead
Ideologjia e tmerrit

Pse ky titull,sapo nisa këto pjes shkrimesh në librin tim “Islami dhe ideologjia” i cili me lejen e Allahut do të dalë së shpejti dhe do jet në duart tuaja,u mundova të skalis në këtë temë disa vese degjeneruese dhe shkatërruese për njerzit.Sapo kalova disa pjes të lagjeve të Prishtinës pashë që në çdo skaj të rrugës bastoret sportive me emra të ndryshëm ishin stërmbushur me rini që brohorisnin për ekipin e zemrës,ndërsa un vrapoja për të zën namazin e akshamit ku ezani dëgjohej në çdo skaj.

Prishtina dikur e mbushur me gra me ferexhe e burra me çallme haxhish,është mbushur me minifunde,dhe burra me varse në qafë e vath në veshë që u ngjanin poppullit te Lutit a.s te cilet ishin devijanta homoseksualë.

Ndërsa një pano lakuriqe propagandonte veshjen e një gjysmë femre lakuriqe me shishe të alkolit që fuste në kokat e të rinjve ideologjinë e tmerrit në emër të modernizmit apo ndryshe një dit që quhej se kinse dita e rinisë.

Padrejtësi kudo,fukarenjt kishin mbushur udhët,ndërsa bosët e tenderave harxhonin naftë duke u endur kot së koti nëpër vende qefi.

Po Tirana si u duk,rrug të hapura kudo,disa pleq të dërmuar nga vuajtja e fëmijve të tyre të rritur që i kishin lën në azil prindrit duke i hedhur skarco e duke mos pasur aspak kujdes kush për ta.

Rini e shthurur, hyra në qytetin studenti,në vend të shihje qytetin duke lexuar e shkëmbyer literaturë dhe mendime mësimore i shihje të fundosur në alkol e drog,dhe rrallë shihje një femër me veshje të edukuar.

Koka e të rinjve tanë që manipulohet nga filmat hollywdian,disa horror e tmerr e krim,disa abuzim apo seriale ku shfaqet hapur kurveria,ku instrumentalizohet e tmerrohet mendja e të rinjve tanë.

Tmerruese për ne, kur rinia jonë harxhon apo vret kohën duke shpenzuar parat nëpër kazino,harame,dhe duke mos menduar si të blejnë një libër të ri të cilin ende nuk e kanë lexuar.

Shfrenim dhe imoralitet kudo,si ta parandalojmë këtë vllezrit e mij lexues? Si mendoni ju ta eleminojmë të keqen tmerrin vet.

Këtë na e ka mësuar resulullahi s.a.s para 1400 vjetësh i cili ka thënët : 'Kush nga ju sheh një të keqe - le ta ndryshojë me dorë, e nëse nuk mundet këtë ta bëjë - atëherë me gjuhën e tij, e nëse nuk mundet këtë ta bëjë - atëherë me zemrën e tij, porse ky është imani më i dobët'."

(Muslimi)

Por për këtë duhet punë ekipore dhe të ndihmohemi mes veti me atë që thot Allahu në Kuran : Ju jeni populli më i mirë i ngritur për njerëzimin: ju jeni që urdhëroni për të mirën dhe ndaloni prej të keqes, dhe ju besoni në Allahun. (Kur’an 3:110).

Ky hadithi dhe ajeti kërkojnë një zbërthim si në pikat mëposhtë :

1.Krijimi i medreseve islame edukative

2.Universiteteve islame edukative

3.Mejtepet nëpër xhami të jen shum funksionale

5.Formimi i instituteve islame edukativo-shkencore

6.Futja e mësim besimit islam nëpër shkolla

7.Mbajtja e takimeve me të rinjtë nëpër qendra studentore

8.Shpërndarja e librave,Cd-ve,fletushkave islame moralizuese

9.Mbajtja e tribunave fetaro-shkencore

10.Takim dhe ligjërat islame me pyetje përgjigje në lagjet në qytet kurse në fshat takim me fshatarët.

11.Vizitat e hoxhallarëve nëpër ceremoni gëzimi apo ngushllimi ku aty të flitet për dinin islam.

12.Tribun me intelektual studenta në ambjente biblotekash sallash mësimore dhe paraqitje e islamit edhe përmes metodave interaktive me monitor kompjuter xhirim filmik mediatik.

13.Hapja e televizoreve dhe radiove islame në frekuencat toksore dhe stelitore dhe në internet.

14.Promovimi dhe botimi i librave me përmbajtje islamo-shkencore dhe edukative për njerëzit.

Imam.H.Arber Berisha

Me.08.12.2011

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ideologjia e tmerrit Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Ideologjia e tmerrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: