islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty20%U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty7%U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty7%U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty7%U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty7%U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty7%U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty7%U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty37%U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas Empty
MesazhTitulli: U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas   U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas EmptyTue 6 Mar 2012 - 0:31

U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas (u39u)Asociacioni%20per%20Afirmimin%20e%20Gruas%20AAG%204573
Me 3 mars 2012, në hotelin ARKA në Shkup, u bë promovimi i organizatës së posa krijuar joqeveritare “Asociacioni për Afirmimin e Gruas”. Me këtë rast AAG edhe organizoi konferencën me titull: “Roli i organizatave femërore në vend dhe rajon”.

Fjalën e rastit në fillim e pati kryetarja e Asociacionit për Afirmimin e Gruas, znj. Ajgyl Sulejman, e cila bëri një sqarim rreth nismës së themelimit të AAG-së, vizionit, misionit dhe objektivave të kësaj organizate. Sipas saj, mision i AAG është afirmimi i pozitës së gruas në shoqëri, mbrojtja dhe zhvillimi i të drejtave të saj, nxitja e arsimimit dhe ngritjes intelektuale, mbështetja e grave drejt një roli më aktiv në jetën shoqërore, si dhe ruajtja e vlerave fisnike dhe shenjtërisë së familjes. “Me angazhimin dhe përkushtimin e tyre, gratë arritën të bëhen pjesë e pandarë e ngjarjeve dhe ndryshimeve botërore, duke luajtur shumë shpesh edhe rolin e liderit të suksesshëm botëror dhe bartësit të ndryshimeve shoqërore. Edhe ngjarjet e fundit në botë, e tregojnë atë si një hallkë shumë të rëndësishme në lëvizjet e gjëra popullore për largimin e diktaturave dhe arritjen e ndryshimeve sociale dhe demokratike”, tha ndër të tjera në fjalën e vet kryetarja e AAG, Ajgyl Sulejman.

Fjalë përshëndetëse në këtë promovim patën edhe Xhane Kreshova, kryetare e Forumit të Gruas nga Tetova dhe Nermine Qorolli, aktiviste e vjetër për të drejtat e gruas, të cilat e përshëndetën themelimin e Asociacionit për Afirmimin e Gruas dhe i uruan punë të mbarë dhe të suksesshme.

Përndryshe, paneliste në konferencën e organizuar me këtë rast ishin Teuta Arifi, zv/Kryeministre për Integrime Evropiane në Qeverinë e RM, e cila ligjëroi në temën: “Femra shqiptare dhe integrimi i saj në shoqëri”; Savka Todorovska, kryetare e Këshillit kombëtar të grave në RM, me temën: “Ballafaqimi i femrës me dukuritë devijante në shoqërinë tonë”; Sehija Dedoviq, Drejtore e Qendrës Edukative të Grave “Nahla” nga Bosnja e Hercegovina, me temën: “Roli dhe kontributi i organizatave muslimane të grave në jetën shoqërore”; dhe Nexhla Kojtak, eksperte për çështje familjare nga Republika e Turqisë, me temën: “Pozita e gruas në kohën e globalizimit”.

Sipas znj. Teuta Arifi, roli i gruas shqiptare ka qenë jashtëzakonisht i madh gjatë historisë së popullit tonë, ndërsa arritja e suksesit në jetën publike dhe shoqërore kërkon angazhim më të madh në drejtim të zhvillimit të aftësive dhe afirmimit të ideve. “Përparimi dhe avancimi i pozitës së gruas, veçanërisht në proceset politike dhe shoqërore, ka rolin e vet pozitiv, ngase këto procese i bëjnë gratë më efikase dhe më të dobishme për shoqërinë”, tha në fjalën e vet zv/Kryeministrja Teuta Arifi.

Kryetarja e Këshillit kombëtar të grave në RM, znj. Savka Todorovska, në paraqitjen e vet u përqendrua më shumë rreth gjendjes faktike të femrës në Republikën e Maqedonisë. Sipas saj, statistikat e organizatës që ajo drejton tregojnë se ka një zhvillim pozitiv në drejtim të avancimit të pozitës së grave në vendin tonë, por gjithsesi duhet akoma shumëçka për të ndryshuar dhe përmirësuar.

Znj. Sehija Dedoviq, Drejtore e Qendrës Edukative të Grave “Nahla” nga Bosnja e Hercegovina, theks të veçantë i dha rëndësisë së themelimit të organizatave të femrave të ngjashme si Asociacioni për Afirmimin e Gruas, të cilat do të luajnë rol të rëndësishëm në ngritjen e vetëbesimit tek femrat, për t’u avancuar dhe për të dhënë kontribut në shoqëri. Ajo, po ashtu, bëri një njoftim të shkurtër rreth punës së Qendrës Edukative “NAHLA”, ku ndër të tjera organizojnë edhe trajnime dhe këshillime psikologjike për gratë të cilat kanë probleme dhe vështirësi në jetë, si dhe programe dhe kurse të ndryshme për aftësimin profesional të grave për punësime të mëtutjeshme.

Ekspertja për çështje familjare nga Turqia, znj. Nexhla Kojtak, në ligjëratën e vet u fokusua te roli i gruas fillimisht si shtyllë e familjes, e pastaj edhe si kontribuuese e rëndësishme në rrjedhat shoqërore. Por, sipas saj, duhet pasur kujdes nga modernizimi i rrejshëm dhe zhvillimi i hovshëm i teknologjisë, në mënyrë që femra të mos del nga natyrshmëria e saj e të qenurit nënë, bashkëshorte etj. “Edukata dhe dashuria të cilat i jep gruaja, që e bën njerëzimin të posedojë ndjenja humane dhe njerëzore, janë arsyeja kryesore që një shoqëri të zhvillohet mbi themele të shëndosha. Andaj, përderisa gruaja arsimohet dhe avancohet, ngritet dhe formohet dinjiteti i saj, ajo i ndihmon shoqërisë me aftësitë e veta, por njëkohësisht edhe formon gjenerata të shëndosha të cilat japin kontribut pozitiv në shoqëri”, theksoi ndër të tjera mysafirja nga Turqia, Nexhla Kojtak.

Konferenca në fjalë ishte aktiviteti i parë që realizoi Asociacioni për Afirmimin e Gruas, i cili është themeluar në dhjetor të vitit 2011. AAG është organizatë joqeveritare e grave, pa marrë parasysh përkatësinë e tyre etnike apo fetare, përmes të cilës ato do të mund t’i realizojnë liritë dhe të drejtat e veta personale dhe kolektive, si dhe interesat e tyre të përbashkëta shoqërore, kulturore, arsimore, sociale dhe të tjera. Selia e AAG është në Shkup, ndërsa aktivitetin e vet do ta shtrijë në tërë territorin e Republikës së Maqedonisë.

Disa nga objektivat e Asociacionit për Afirmimin e Gruas janë:

- Inicimi, përcjellja dhe studimi i çështjeve për përmirësimin e pozitës së grave në vend, avancimin e tyre në shoqëri dhe rritjen e rolit dhe ndikimit në zhvillimin e gjithmbarshëm;

- Zgjidhja e problemeve të ndryshme në lidhje me statusin e gruas dhe ngritja e vetëdijes së saj kombëtare e fetare, kulturore e arsimore, ekonomike e shëndetësore etj;

- Veprimi në drejtim të sigurimit të përfaqësimit adekuat të grave në të gjitha sferat e jetës publike;

- Mbrojtja e dinjitetit dhe integritetit të gruas, si dhe eliminimi i të gjitha formave të dhunës kundër saj;

- Ruajtja e vlerave pozitive të familjes dhe rolit të padiskutueshëm të gruas në zhvillimin dhe edukimin e fëmijëve;

- Ndërmarrja e masave dhe aktiviteteve për çrrënjosjen e veseve të këqija, siç janë alkooli, droga, prostitucioni dhe dukurive tjera devijante;

- Inkurajimi i përfshirjes së grave në nisma të ndryshme qytetare, humanitare, edukative, kulturore dhe fetare.


Allahu ju shperbleft per postimin.
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
U promovua Asociacioni për Afirmimin e Gruas
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: