islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty20%Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty7%Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty7%Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty7%Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty7%Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty7%Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty7%Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty37%Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
MesazhTitulli: Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?   Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyTue 3 Apr 2012 - 21:07

Edukimi i femijes 20-vjet pa lindur.Une e di pergjigjen e kesaj pyetje,por une dua mendimin e juaj.Si eshte e mundur te behet ky edukim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?   Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 4 Apr 2012 - 16:44

[justify]Selamu alejkum...Pra siç e keni cekur edhe ju Pejgamberi s.a.v.s ka thënë edukimi fëmijët tuaj 20 vjet para se me lindur.Në nga ki hadith i Pejgamberit a.s kuptoj se për të pasur fëmijë të drinit se pari duhet prindërit të jenë të edukuar në frymën islame.20 Vjet para se lind asocim në moshën mesatare kur edhe bëhet martesa.Unë pra kështu e kuptoj sepse besoj se ska variant tjetër të kuptohet ki hadith jashta se të jenë prindërit të edukuar duke e jetuar jetën në mënyrën islame me etik e moral islam sdo kend se edhe fëmijët do ta trashëgon po të njëjtën edukat.Wes-Selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
urtesia
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 18/07/2012
Mosha : 54
Nacionaliteti-Sheti : Sh k u p

Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?   Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? EmptyWed 18 Jul 2012 - 23:38

Albana... shkruajti:
Edukimi i femijes 20-vjet pa lindur.Une e di pergjigjen e kesaj pyetje,por une dua mendimin e juaj.Si eshte e mundur te behet ky edukim?

Njeriu më pak do të gabon nëse ka kujdes në 5 gjëra dhe ate:
KUR FLET ; KU FLET ; KUJ I FLET ; PSE FLET ; dhe ÇKA FLET;

Falenderojmë Allahun e mëshirshëm që pindërit tanë ishin të udhëzuar në Islam.
Mbetemi me shpresë që ata nga fëmijria e tyre kanë kryer namzain dhe janë mbrojtur nga harami.
Lutemi që nënat tona të na kenë dhënë sisë duke qenë me abdes, ( qofte edhe ne momentet e mistracioneve).
E dimë se pasuria edhe evladi janë fitne ( ngatresë), por të dashura.
E dijmë se atë që ka njerzia, nuk e ka as Perendia - pra ky është femija.. ...( lem jelid we lem juled)

Për të pas fëmijë të edukuaar 20 vite para lindjes, atëher mbetet të pyesim veten sa jemi neve të edukuar edhe ate nga fëmijria jonë e deri në moshën aktuale, sa është e edukuar në frymën islame shoqëria ku jetojm?
Para së gjithash të kalkulojm jetën tonë dhe vallë mos na ka mbet ndonjë namaz pa e falur?
Sepse brenda namazit e kemi: SHEHADETIN në kade, AGJËRIMIN se brenda namayit nuk hamë dhe nuk pimë, kemi ZEQATIN duke bërë lutje për prindërit tanë sidhe duke dërguar salavate për shpirtin fisnik te pejgamberit s.a.a.v., kemi HAXHIN duke u drejtuar nga bejtullahi mesxhidul haram.

Nëse nga mosha e pubertetit rregullisht kemi agjeruar muain e ramazanit dhe 6 ditët e muajit sheval - atëher llogaritemi sikur të kemi agjeriuar agjerimin e Nuhit a.s. i cili tërë jetën ka agjëruar.

Llogaria më e madhe të bayohet duke pyetur veten, vallë kam ngrënë ose kam pirë ndonjher diçka prej haramit?
Kam përgojuar dikend me ose pa dashje?
kam perfolur njeri pa prezencën e tij?
Kam shpifur për ndokend pa ikërkual falje më pas kur kam kuptuar gabimin?

Dhe më kresorja është kurAllahu xh.sh. thot: " Unë të krijova me një moral ( ahlak) të madh dhe të përkryer. Sa e gjejmë veten në shembëlltyrën e Muhamedit a.s.

Dhashtë Allahu xh.sh.që të kemi AKIDEN ( besimin) e pastër, ILMIN (diturinë) nga dijetarët e devotshëm të fesë Islame, AMELI SALIH ( punë të mira) me qëllim të pastër, nga halllalli dhe që në atë punë të jetë edhe razia e Allahut xh.sh. duke u përfshi në dhikër dhe ibade, AHLAK ( moral) të fortë duke e shtypur dhe luftuar epshin tonë, duke qenë me abdest i mbrojtur në çdo pikëpamje nga veset e djallit të mallkuar, ...
= Duke e lutur Allahun xh.sh. që fati bashkëshortor të jetë muslimane e devotshme, të jetë nënë për fëmije dhe jo vetëm grua për shtrat, ...

Ndërsa, nëse e shikojmë nga aspekti psikologjik atëher do tëkisha shtuar:.

Hapi I
Te gjejme kohe per femijen tone. Pavaresisht se mund te jemi shume te zene me pune pasi kemi nje familje te tere per te mbajtur,eshte mjaft e rendesishme te gjejme kohe per femijet tane. Cdo femije ka nevoje te kete prane babain e tij, te pakten dy ore ne dite.

Hapi II
Mesojini femijes tuaj vlerat e gjerave qe e rrethojne, bejeni te kuptoje boten dhe drejtojeni ne rruge te mbare. Ai do te rritet dita-dites dhe do shikoje gjithnje e me shume gjera te reja, prandaj ju duhet te jeni gjithmone me te, per t’i thene pse jo cilat jane gjerat e mira dhe te keqija te kesaj bote.

Hapi III
Behuni nje shembull per t’u ndjekur. Ju do te jeni perosni i pare qe femija do te mundohet t’i ngjaje. Shfaqeini femijes tuaj anet tuaja me te mira, aftesite e ndryshme qe ju zoteroni. Qendrojini prane dhe ndihmojeni ne cdo gje qe ai ka nevoje. Jepini zgjidhjet qe ju dini, mundesisht te jene te duhurat, pasi ne nje te ardhme, ne nje situate te tille, ai do te veproje pikerisht si ju.

Hapi IV
Behuni te rrepte dhe te drejtperdrejte. Duke qene i tille e ndihmoni femijen tuaj te futet ne nje rruge te mire dhe gjithashtu te kuptoje kufijte dhe mundesite e tij. Normalisht qe kjo nuk do te thote te jeni te forcuar ndaj femijes tuaj, pasi mund te kete nje ndikim te keq mbi te. Gjithcka e matur dhe e patepruar

Nga gojdhënat popullore dotë kisha cituarpoetin kur thotë:

Fëmija deri më 7 vjet thotë:
Më trim se babi im nuk ka
moshë që din frigën

Prej 7 deri më 15 vjet thotë:
Jo vetëm trim por edhe më të mençur se babai im nuk ka.
Ka filluar të shkoi në shkollë - mekteb

Prej 15 deri më 25 thotë:
Babai im din, por edhe unë dij pak.
Bylyki i shkretë, Puberteti e bën të veten

Prej 25 deri më 35 thotë:
Më budallë e më të marrë se babai im nuk ka.
Dallim gjenerate

Prej 35 deri më 45 thotë
Ky plaku nuk dinë,nuk dinë; por nga një fjalë e qëllon.
I afrohet shkamit

Prej 45 e përpjet thotë:
Rahmeti i qoftë babës: Një fjal një lirë e kishte.
U ul në shkam të tija
.
Kupto me kohë se nuk jetojmë me shqipet e malit

Mendoj sadopak u përpoqa të përgjigjem në pyetjen e Juaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?   Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Diskutime Islame-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: