islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty20%Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty7%Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty7%Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty7%Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty7%Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty7%Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty7%Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty37%Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyMon 26 Mar 2012 - 16:34

Jeta nuk eshte gjithmone e perkryer,shume raste ndodhin tek shume njerez,prandaj dhimbjet jane te ndryshme...!..Vertet kjo jete sjell shume befasi,por befasia me e madhe eshte ajo qe ti e krijon me duart tua..Gjeja me e vlefshme tek nje grua eshte besimi,dashuria dhe respekti...Kur respekton fjalen e All-llahut xh.sh.duhet te respektosh dhe gruan tende,si dhe anasjelltas....Po Cfare mendoni ju....? Besoj qe askush nuk eshte i pajtimit qe gruaja te vuaj,ndersa pala e kundert te jetoje i lire ashtu si deshiron vete....?Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? 483844
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyMon 26 Mar 2012 - 18:53

Es-selamu alejkum..Njëherit ju përgëzoj për temën dhe guximin që keni marë për me hap një temë diskutimi.Tema është mjaft e qëlluar ka të bëj me krijesën me të butë aq sa edhe të prekshme gruan.Nëse u kthehemi fjalëve të Allahut xh.sh si dhe Porosive të Pejgamberit a.s do të shohim se kjo krijesë e ndjeshme e Allahut xh.sh duhet të respektohet të çmohet e jo të malltretohet dhe të bëhet me derdh lot se për gjak s'bëhet fjalë.Sa i përketë burrit aj është i fortë që nga krijimi dhe i pregatitur për me perballu çdo vështirësi.Edhe pse një burrë e ka vështirë me derdh lot por me derdh lot i bënë mirë sepse lirohet sadopak nga hallet.
Ki ishte mendimi im sa i përket temës.Wwe-Selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyMon 26 Mar 2012 - 22:36

Selamu Alejkum !

Une them se rendesia eshte e njete ke dy palet , pershkak qe si femra ashtu edhe mashkulli kan ndjenja. Lotet e nje mashkullit nuk i qan syri por i qan zemra nga qe shpesh hasim qe mashkulli me nuk e jep veten dhe mbyllet ne heshtje ....Pra, ndjenjat emocionet gezimet etj etj nuk njohin gjinin apo diferencen. Pastaj mashkulli derdh lot kur ka arsye te fortat se ne jemi mesu ti shohim grat per pak e shume te qajne . Nuk domethene se vetem per hidherim qajme ...

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 27 Mar 2012 - 14:44

Ue alejkum selam,falenderimi i takon All-llahut qe koha ka ndryshuar dhe gjerat sa vine e behen me mire...All-llahu ju shperblefte per komentin,InshAll-llah takohemi ne Xhen-net...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 27 Mar 2012 - 17:29

Selam alejkum. Nese kerkohet nje mendim imi i cili nuk qon pesh shume atehere jam i nderuar te jap nje mendim ne lidhje me kete pyejte. Nese mendimi im sherben per te mire atehere osht permbushje e obligimit qe kemi ndaj Allahut dhe te gjithe vellezerve dhe motrave muslimane.

Allahu teala nje nder madheshtite me te mira dhe me argumentet te qarta qe ka permendur ne Kur'an dhe gjithashtu ne hadithe kudsij eshte se nuk ka bere dallim apo diskriminim ndaj te dy gjinive. Kete e ben njeriu ngase ne zemren e tij dhe ne perditshmerin e tij nuk e fut Islamin si pjese te jetes. Nese njeriu e kupton mesazhin qe i eshte dhene dhe e deklaron ne menyren me te bukur, me butesi, urtesi, moral dhe me shprehje te bukura ai ka permbushur nje obligim te fuqishem.

Allahu per nje arsye ka kriju njerez te te dyja gjinive. Ne perballemi sot me lloj lloj akuzash, lloj lloj fyerjesh dhe kercenimesh. Ne po harrojme se Allahu ne Kur'an ka vequar gruan ne shume raste dhe ne shume veshtiresi qe e percjellin ate gjate jetes se saj, sprovat qe kane dhe adhurimin e tyre qe kanw ndaj Allahut te Madheruar.

1. Allahu ne Kur'an komplet nje kaptine e ka quajtur 'En-Nisa' apo kaptina e grave, qe eshte nje perparesi e madhe e gruas muslimane ndaj burrit.
2. Allahu e ka quajtur nje kaptine ' El-Insan' kaptina e njeriut, qe nuk osht e specifikume se a eshte mashkull apo femer. Qe do tew thote se gruaja eshte ne perparesi ndaj burrit. (rezultati 2-1)
3. Allahu e ka quajtur nje kaptine 'En-Nas' kaptina e njerezve. Qe do te thote se ketu ben pjese si mashkull ashtu edhe gruaja. (Rezultati 3-2 per gruan).

Te mos harrojme se shume profet dhe musliman jane vrare qe sot ne te kemi Islamin ne ditet tona. Te mos harrojme se Jahjait a.s. iu pre koka per te mundesuar ty qe te kesh Islamin ne ditet tua. Zekerijait a.s. iu pre trupi pergjysme qe sot ti te kesh Islamin ne ditet tua. Andaj shume profet jane vrare qe ti sot te jesh e lire dhe e barabarte. Pa dallim race, gjuhe, kombi, vendi dhe pamje.
Allahu na mesoi se si duhet te jene te barabarte meshkujt dhe femrat ne nje ajet kur'anor, ku e tregoi Madheshtine e tij: "Nuk ka dyshim se për muslimanët
e muslimanet, besimtarët e besimtaret, adhuruesit e adhurueset, të sinqertit e
të sinqertat, durimtarët e durimtaret, të përvuajturit e të përvuajturat,
sadakadhënësit e sadakadhënëset, agjëruesit e agjërueset, ruajtësit e nderit e
ruajtëset e nderit, shumëpërmendësit e All-llahut e shumëpërmendëset e
All-llahut, All-llahu ka përgatitur falje (mëkatesh) dhe shpërblim të madh.”
Kur’an 33:35"


Lotet e gruas tregojne dhembshuri, lotet e burrit tregojne butesi.


Bomani hallall.
jettoni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 27 Mar 2012 - 18:20

Hallall e keni valla i nderuar.InshAll-llah,All-llahu iu shperblen me Xhen-net.Falemnderit per komentin,vertet me pelqeu ajo qe e keni shenuar,por ju lutem mos me keqkuptoni,asgje nuk kam bere per provokim,thjesht kam dashur te dij mendimet e motrave dhe vellezerve musliman.Jam shume e lumture qe ju ka terhequr ajo qe kam shkruar dhe ate qe kam pyetur....Ju bemani hallall..Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? 483844
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
jettoni
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
jettoni

Numri i postimeve : 93
Data e regjistrimit : 24/11/2011

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 27 Mar 2012 - 18:41

Nuk e kom kuptu si provokim, se une jam student i gjeografise dhe ne lenden Demografi, Politika popullative, Resurset humane dhe Femra dhe Shoqeria, une ballafaqohem me mendime rreth ketyre temave dhe ketyre keqkuptimeve qe te tjeret kane per femrat muslimane. Une nuk e kom keqkuptu, por vetem kam pasur deshiren qe te tregoj disa argumente ne lidhje me baraspeshen qe e kane te dy gjinite. Hallall 100%
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 27 Mar 2012 - 20:16

....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
xhenetlinjeinshalla
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 10
Data e regjistrimit : 17/01/2013

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyThu 14 Mar 2013 - 13:31

loti eshte meshire nga allahu xh.h si ne syrin e nje mashkulli si ne syrin e femres apo ne syte e cdo krijese. Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? 61460 per ate qe rrjedh lot sinqeriteti... une them qe me e rendesishme eshte nje lot meshire se krejt dynjaja ca ka ne te. o Allah na bej te lotojme prej frikes tende. allahu me amin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arta sino
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 3
Data e regjistrimit : 02/04/2013
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : Tirane

Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? EmptyTue 2 Apr 2013 - 11:34

Loti i pendimit eshte ai qe duhet te derdh syri i muslimanit.Per te tjerat lusim Allahun e Madheruar dhe Ai na mundeson ta kthejme ne lot gezimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?   Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje për të gjithë...?-Cila është më e rëndë lotët e përgjakur të një gruaje apo lotët e syrit të një burri...?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Diskutime Islame-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: