islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
56 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 56 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty96%[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty0%[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty0%[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty0%[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty1%[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty2%[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) Empty
31032012
Mesazh[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit)

Një njeri dhe djali I tij kishin ardhur tek Emir El-Mu`minin (Komandanti I besimtarëve) Omer Ibn El-Hatab Allahu qoft I kënaqur me të, dhe ata dukeshin njëlloj si një.Omeri r.a ishte habitur dhe ai kishte thënë:Asnjëherë nuk kam pare diçka më mahnitëse se sot.

Nuk mund të them  se cili është  cili ndërmjet juve dyve, sikur jam duke shikuar  në dy sorra (një shembull arab për dy gjëra që duken identike).Atëherë njeriu I tha: Çfarë do të dëshironit të dini?
Se nëna e tij ishte e vdekur dhe e varrosur por e lindi atë prej varrit të saj.

Omeri r.a I pëlqente tregimet e çuditshme…

Njeriu I tha: Gruaja  ime ishte shtatëzënë me këtë djalin dhe unë duhesha të udhëtoja  larg prej saj, kështu që ajo më kishte lutur të mos e lë atë sepse ajo ishte shtatëzënë. Mos u brengos I kam thënë, pastaj e kam vendosur  dorën time në barkun e saj dhe kam kërkuar ( lutur) nga Allahu: O Allah e lë djalin tim në mbrojtjen Tënde, por harrova të përmend nënën e tij, sepse ishte fati I saj dhe u largova.
Kur u ktheva nga udhëtimi im, kushërinjtë e mi më rrethuan mua dhe më thane: Gruaja jote është e vdekur por ka diçka të çuditshme në lidhje me varrin e saj.
Unë thashë: Të Allahut jemi dhe tek Ai do të kthehemi…..
Ata thane: Prej tij (varrit) çdo ditë del një tym…Atëherë thashë: E njoh gruan time shumë mire, ajo është lutur,ka agjëruar, dhe ka adhuruar Allahun me ndershmëri. Kështu që shkova tek varri saj dhe e hapa atë  ajo ishte e vdekur, por ajo ishte e ulur në pozicionin e gruas që dëshiron të lindë (fëmijën) dhe ndëgjova  një zë duke thënë:Ti I cili ia besov e djalin Zotit që të ta rruaj (mbrojë) mere djalin tend dhe kështu ki djal ka lindur.
Sikur ta kasha lutur Allahun ta ruaj edhe gruan time, ajo nuk do të kishte vdekur tani, por ka qenë kader I saj.
Lexuar:
visitor counter


Edituar për herë të fundit nga Admin në Sat 28 May 2022 - 5:15, edituar 7 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) :: Komentet

All-llahu po te deshiroje gjithcka mund te beje,por une kurre nuk e paskam degjuar kete histori ne jeten time,dhe eshte historia me e bukur qe kam lexuar deri me tani,njashtu me pelqeu qe eshte ngjarje e vertet.Por ndoshta e vereni dallimin e asaj kohe me te sotmen.Edhe pse ka vdekur femija ka mbetur gjalle,e sot me vetedije po abortojne dhuraten me te shenjte te All-llahut xh.sh.[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit) 483844
Nje nga tregimet me interesante ne historine islame dhe qe eshte lexuar permbi 4000 here. Allahu na mundesoft te marem mesim nga Ky tregim se Allahu bene cdo gje!
 

[Tregimi qe eshte lexuar me shume se 4000 here] FËMIJA I LINDUR NË VARR (Ngjarje interesante në kohën e Omer Inb El Hatabit)

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Pyetje për të gjithë:Si të edukohet fëmija 20-vjet pa lindur?-Cili është mendimi juaj?
» Mulla Jakup Hasipi flet per "Selefijt" e sodit, dhe tregon nje ngjarje shume interesante per Ebu Hanifen!
» [Tregim Islam]....TRIMERIA E DJALOSHIT.....shum interesante mos elini pa lexuar...
» (Teme islame teper interesante) Zemra e te varferit i ngjan nje dhome te mbushur me tym! Mos e leni pa lexuar
» [Tregim islam] Një ngjarje interesante midis Omerit dhe Ebu Bekrit r.a.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: