islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
70 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 70 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty96%Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty0%Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty0%Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty0%Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty1%Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty2%Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij Empty
15052012
MesazhReagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij

Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij (u180u)117610
Kam dëgjuar për atë se çfarë më është mveshur nga disa gazeta dhe media për një deklaratë për shtyp të cilën nuk e kam dhënë në asnjë prej mjeteve të informimit, ku kanë pretenduar se gjoja kam thënë: disa armiq të Lëvizjes së Vëllezërve Musliman janë si populli i Lutit, dhe janë majmun, papagaj... e fjalë të tjera.

Falënderimi I takon Allahut, Zotit të botëve, kurse përshëndetjet dhe selamet qofshin për zotërinë tonë Muhamedin a.s., për familjen dhe shokët e tij.

Kam dëgjuar për atë se çfarë më është mveshur nga disa gazeta dhe media për një deklaratë për shtyp të cilën nuk e kam dhënë në asnjë prej mjeteve të informimit, ku kanë pretenduar se gjoja kam thënë: disa armiq të Lëvizjes së Vëllezërve Musliman janë si populli i Lutit, dhe janë majmun, papagaj... e fjalë të tjera.

Jam informuar për këtë gjë përderisa isha në vizitën e parë në Tunizinë e gjelbëruar, pas revolucionit të begatshëm, dhe në të vërtet e kisha agjendën e ngjeshur, si dhe aktivitetet e konferencës në të cilën prezantuam, të cilat ma pamundësuat ta bëj një deklaratë për shtyp, apo ndonjë reagim për atë se çfarë qarkullonte nëpër gazeta, dhe për këtë i kemi disa vërejtje:

1- Burimi i këtyre shkëputjeve janë prej një libri tim, titulli i të cilit është: “ Vëllezërit Musliman 70 vite në davet ( thirrje ) dhe edukim dhe luftim “ të cilin e kam shkruar për përvjetorin e 70-të të themelimit të lëvizjes, dhe 50 vjetorin e rënies dëshmor të themeluesit të saj Hasan el-Bena, libër i përbërë prej 360 faqeve, që disa nga faqet elektronike i kanë publikuar rishtazi këto fragmete, duke mos iu referuar burimit apo librit nga i cili është shkëputur ky material, dhe kjo është bërë duke i publikuar fragmente nga librat e mi dhe nga librat e dijetarëve të tjerë.

2- Unë nuk i kam akuzuar kundërshtarët e Vëllezërve Musliman se ata janë prej popullit të Lutit, apo e bëjnë veprën e popullit të Lutit – Allahu na ruajt nga kjo – por unë në përmbyllje të librit kam folur për ata që i armiqësojnë Vëllezërit Musliman, dhe pse na armiqësojnë? Dhe kam thënë: “ Ka prej njerëzve që kanë gjetur në këtë davet ( thirrje ) pengesa në vjedhjet, lakmitë, interesat dhe privilegjet e tyre, dhe për këtë e armiqësojnë thirrjen e vëllezërve musliman, në mbrojtje të interesave të tyre të cilat i arritën padrejtësisht, por ata nuk e publikojnë ( këtë armiqësi ) haptazi , por e anashkalojnë me çdo mënyrë, që të mos zbulohet hajnia e tyre, dhe padrejtësit e tyre ndaj njerëzve.

Kurse të tjerët kanë hasur në thirrjen e Vëllezërve Musliman pengesa ndaj kënaqësive dhe epsheve të tyre të shfrenuara, në alkool, bixhoz, prostitucion dhe gjëra tjera që ua ofrojnë sistemet aktuale, dhe për këtë e luftojnë këtë davet i cili ua ngushton sferat të cilat ishin të hapura për ta, si populli i Lutit a.s. të cilët i ftoi Profeti i tyre në Besim dhe pastrim nga fëlliqësirat kurse ata thanë: "Dëbojeni familjen e Lutit nga vendi juaj, sepse ata janë njerëz që ruajnë pastërtinë!" ( en-Neml 56 )

Kurse ka prej tyre që i armiqësojnë Vëllezërit Musliman sepse nuk e dinë realitetin e thirrjes së tyre, dhe nuk i dinë synimet e tyre e as metodologjinë e tyre e as mekanizmat e tyre, e as veprimtarët e tyre, dhe veçse kanë thënë arabët: Ai që nuk e njeh një gjë, e armiqëson atë. Kurse Allahu i madhëruar thotë: “ Por ja, ata përgënjeshtruan atë (Kur'anin) pa e kuptuar dhe pa ju ardhur shpjegimi i tij.” ( Junus 39 ).”

A gjendet në këto fjalë ndonjë fyerje? Apo mos e kemi lëndu ndonjë person, apo ndonjë grup përveç atyre “ Të cilët e tepruan me krime në tokë. Dhe në të shtuan shkatërrimin. “ ( el-Fexhr 11-12 )

3- Ka moskujdes dhe lëshime profesionale në disa prej medieve, të cilat nuk e cekin burimin e lajmit, dhe nuk e cekin a ka qen intervistë, apo ndonjë temë e përzgjedhur prej librave të mi, pastaj e titullojnë me një titull që nuk përkon me temën, pastaj debatojnë rreth titullit të cilin nuk e kam përzgjedhur e as pranuar, dhe e funksionojnë në margjina të një lufte politike, kurse realiteti është ndryshe. Kështu që kërkoj nga mediat që kanë huazuar prej meje fjalë duke mos i verifikuar, të kthehen dhe ti qartësojnë gjërat sepse këto janë rregullat më të thjeshta të profesionalizmit.

4- Disa kanë shpejtuar të më hakmerren mua bazuar në këto deklarata, duke mos u përmbajtur, dhe disa të tjerë nga vëllezërit e mi – ndoshta e kanë llogaritur vonimin e reagimit tim në atë që është publikuar si konfirmim i saj – kanë vepruar sikur ata të cilët nuk më njohin, kurse e llogarisja se ata do ta përjashtonin mundësin të dal një gjë e till prej meje, ose do ta përmbanin veten dhe do ta thoshin atë që e tha Ebu bekri: Nëse është kjo e vërtet atëherë ajo është thënë.

E ndoshta nuk është thënia e vërtet, ose precize dhe e drejt siç ka ndodh.

5- Si mund ta refuzoj kritikën ndaj Vëllezërve Musliman apo kundërshtimin e tyre në mendime, ide dhe veprim, kurse libri nga i cili janë marrë fjalët e kam cekur ajo çka i dallon ata, siç i kam kritikuar Vëllezërit Musliman në më shumë se një çështje, dhe nuk dihet ndonjëherë për mua se jam kundër kritikës, ose ndaj kritikës me edukatë e njohur për pronarët e saj.

Allahu e di më së miri qëllimin tonë, dhe Ai është i vetmi që na udhëzon.

Dr. Jusuf Kardavi

Kryetar i Unionit Botëror të Dijetarëve Musliman

18 Xhumada al-Akhar 1433 hixhri / 09 Maj 2012

/mesazhi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij :: Komentet

No Comment.
 

Reagim i dr. Jusuf Kardavit ndaj disa shpifjeve të bëra ndaj tij

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Turqi: Reagim i ashpër ndaj akuzave “terroriste” të Rik Perit
» Reagim ndaj debatit televiziv në RTK Emisioni i quajtur TARGET!
» [Video reagim] Hoxhë Ahmed Kalaja reagon ndaj Atifete Jahjaga *ᴴᴰ
» [Video reagim] Reagimi i Hoxhës Fatmir Latifi ndaj Presidentës së Zarfit JAHJAGA
» [Stop të mallkuarve dhe festave të tyre] Po na e shesin shkatërimin edhe me lek – reagim ndaj promovimit të Halloween në media nga kolexhi Wilson – Tetovë!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Aktualitete-
Kërce tek: