islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Shendeti...
Aktualitete EmptyThu 17 Jun 2021 - 19:40 nga Admin

» Tregim islam: "Buri dhe Bajgat e miligonave"
Aktualitete EmptyThu 17 Jun 2021 - 19:38 nga Admin

» Allahu na bekoft martesat tona
Aktualitete EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Aktualitete EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Aktualitete EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Aktualitete EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Aktualitete EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Aktualitete EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Aktualitete EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Aktualitete EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Aktualitete EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Aktualitete EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Aktualitete EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Aktualitete EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Aktualitete EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Aktualitete EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Aktualitete EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Aktualitete EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Aktualitete EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Aktualitete EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Aktualitete EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Aktualitete EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Aktualitete EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Aktualitete EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Aktualitete EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Aktualitete EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Aktualitete EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Aktualitete EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Aktualitete EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Aktualitete EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Aktualitete EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Aktualitete EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Aktualitete EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Aktualitete EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Aktualitete EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Aktualitete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Aktualitete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Aktualitete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Aktualitete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Aktualitete EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Aktualitete Empty96%Aktualitete Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Aktualitete Empty0%Aktualitete Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Aktualitete Empty0%Aktualitete Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Aktualitete Empty0%Aktualitete Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Aktualitete Empty1%Aktualitete Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Aktualitete Empty2%Aktualitete Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24258 artikuj v 13412 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
10042020

Aktualitete Kineze10 Drejtori i një spitali në Wuhan, që luftoi pandeminë e koronavirusit, thotë se ai beson se nuk ka thuajse asnjë shans që të ketë një rikthim në shkallë të gjerë të epidemisë, por paralajmëron për shpërthime të vogla dhe sporadike.

Ndërkohë, zyrtarët në vend thonë se Wuhani mund të kthehet tërësisht në normalitet muajin e ardhshëm, pasi rastet tani kanë rënë në mënyrë drastike.

“Mund të ketë raste sporadike të virusit në vijim dhe mund të ketë edhe ndonjë shpërthim të vogël, të lokalizuar,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 384
09042020

Aktualitete 20200423
Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin, ja shpjegimi që jep shkenca
COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë të popullsisë ajo sjell komplikime të rënda deri në vdekje. Shkencëtarët tani shpjegojnë mekanizmin e patogjenit në organizëm dhe si sëmundja arrin ta mposhtë rezistencën e sistemit imunitar:
Koronavirusi përhapet përmes pikëzave të sekrecioneve që lëshon individi i infektuar përmes teshtimës apo kollës, ose...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 318
22032019

Aktualitete 20190376 Me mijëra vetë sot morën pjesë në namazin e xhumasë në Christchurch në Zelandën e Re për të shënuar një javë që kur 50 njerëz ranë dëshmorë në dy xhami. Hutbja u transmetua në radio dhe televizionin kombëtar.

Më poshtë është teksti i ligjeratës së mbajtur nga Imam Gamal Fouda i cili është imam i Xhamisë “Al Noor” në Christchurch:

“Të premten e kaluar unë isha në këtë xhami dhe pashë me sytë e mi urrejtjen dhe zemërimin në sytë e terroristit që vrau dhe masakroi 50 njerëz të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 692
15032019

Aktualitete 20190328 Sot Dite madheshtore Dite e xhuma por ne te njejten kohe dite e dhimbshme per muslimanet ane e kand botes.Me merzine me te madhe e morem lajmin per vrasjen barbare teroriste anti njerezore ndaj vllezer dhe motrave ne zelanden e re.Allahu xh.sh te vdekurit I meshiroft me xhennet I gradoft si shehida I pranoft ashtu siq kane qene misafir te Allahut ne Xhami (Shtepi) te Allahut po ashtu tash ne xhennetin e Tij I pranoft inshaallah. Ndersa te lenduarit Allahu I sheroft, familjarve Allahu durimin ua shtoft,Allahu islamin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 579
13032019

Aktualitete Anadoly-3850ic5ze7g9klav8wutc0[size=18]Spitalin në mënyrë solemne do te hapë presidenti i Turqisë, Erdoğan. Spitali është me kapacitet prej rreth 3.600 shtretër ndërsa mund të pranojë deri në 30 mijë pacientë në ditë[/size]

Ankara
Në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, nesër do të hapet spitali...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 496
07032019

Aktualitete Vetmia10Malli i një mërgimtari që shpirtin ia djeg.
Ndalo sepse s’po mundem më të duroj!  Jam bërë si një i varfër që në të ftohtin nuk ka ku të qëndroj. Jam bërë si një lejlek që vetëm në një stinë, strehë për të vegjlit bënë. Jam bërë si një njeri i gjorë që të vërtetën kërkon.

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 594
06032019

Aktualitete ImmagesNëse 99 herë veprojmë mirë, por vetëm një herë veprojmë gabim, njerëzit do të na fajësojnë për ‎gabimin e vetëm, dhe do t’i harrojnë 99 të mirat – kështu janë njerëzit. ‎
Mirëpo, nëse 99 herë veprojmë gabim, dhe vetëm një herë veprojmë mirë, Allahu do të na i falë ‎‎99 gabimet, dhe do të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 598
08092015

[size=23]Krishterja e Maqedonisë që përqafoi fenë Islame[/size]

Aktualitete ?img=fejaaaa
Do të doja të tregojë si kalova në fenë Islame.
Jam e lindur në një familje krishtere, nga babai maqedonas dhe nëna maqedone....
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 1404
09082015

Aktualitete Pastruesi-ne-qabe-605x370
Administratori i Mesxhidil-Haramit (Qabesë) në Mekke ka shprehur dëshirën që njërin nga pastruesit e Haremit ta shpërblej me të holla për punën e tij zellshme. Por, për çudi, pastruesi refuzoi shpërblimin me të holla dhe në vend të tij kërkoi që t’i lejohet të falet në Haxher Ismail, hapësirë gjysmërrethore e cila konsiderohet si pjesë e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1234
30062015

[size=40]Skandaloze: Bozhinovska: namazi duhet të falet në maqedonisht![/size]
Valentina Bozhinovska, drejtoresh e Komisionit për marrëdhënie fetare, apeloi që të ruhet trashëgimia kulturore dhe linguistike e muslimanëve maqedonas pasi që në dialektet e rrethinës së Rekës, tha ajo, është ruajtur gjuha tradicionale maqedonase, që është biseduar edhe para islamizimit.

Apeloi që ato që munden që në tërë Maqedoninë ritet në xhami t`i kryejnë në gjuhën maqedonase, ashtu si po...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 755
26042015

Aktualitete 200-150_1429705523 
Katër persona, dy qytetarë maqedonas dhe dy serbë, të cilët po kryenin gërmime pa leje në xhaminë Husamettin Pasha e cila ndodhet në Shtip të Maqedonisë si pasojë e mbikëqyrjes së autoriteteve të Bashkësisë Islame në një operacion të ndërmarrë nga forcat e policisë së Shtipit në orën 02.00 të natës më 19 prill u arrestuan në flagrancë teksa kryenin gërmime,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 721
20022015

Aktualitete 352_001-770x470 Mbreti saudian Selman b. Abdulaziz është pajtuar që hutbet nga Qabeja dhe xhamia e Pejgamberit  të përkthehen në gjuhë turke.
Ky vendim vjen pas përkthimit të hutbeve në disa gjuhë si në anglisht, frëngjisht, urdu dhe në gjuhën malaje.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 689
24012015

Aktualitete Algo 

Pas burrit e gruas, vendos kompjuterin. Pastaj prindërit  vëllezërit, miqtë, shokët e dhomës e kolegët. Ndoshta do të ishte nevoja të rishkruhej hierarkia jonë sociale. Nëse është e vërtetë siç tregon një studim i ri, që nuk është guxim i tepruar të fillojmë të imagjinojmë një marrëdhënie më shumë natyrale midis qenieve njerëzore dhe robotëve. Pasi në garën se kush...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 678
01122014

Fëmijët janë “besimtarë të lindur” në Zot dhe thjesht ata nuk e marrin këtë nga besimet religjioze përmes indoktrinimit të tyre, deklaron një akademik.
Dr. Justin Barrett , një hulumtues i lartë në Universitetin e Qendrës së Oksfordit për Antropologji dhe Mendje, pohon se të rinjtë janë të krijuar me një predispozitë të besojnë në një Qenie Supreme sepse ata supozojnë se çdo gjë në botë është krijuar me një qëllim.
Ai thotë...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 778
28112014

[size=30]Gormez: “Vetëm me zeqatin e naftës do ta largonim urinë në Afrikë”[/size]
Kryetari i Dijanetit të Turqisë Dr. Mehmet Gormez ka deklaruar se “nëse muslimanët do të jepnin vetëm zeqatin e parave të fituara nga nafta dhe prodhimet e saja, në vend që t’i tubonin në bankat evropiane, do të zgjidhnim problemin e urisë në Afrikë.
Këto fjalë ai i tha gjatë takimit me kryetarin e Këshillit të lartë për çështje fetare në Etiopi, Ahmed Hijar në Ankara.
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 809
06112014

Aktualitete Karika10Turqia ka reaguar me zemërim ndaj karikaturës së prezantuar në në një tekst shkollor në Gjermani, ku Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan paraqitet si një qen në kolibe. Lidhur me këtë ngjarje, është thirrur në takim ambasadori gjerman për të dhënë sqarime.
Nëpërmjet një deklarate, Ministria e Jashtme turke e dënoi paraqitjen e karikaturës së Presidentit në një libër shkolle, raporton "AFP". "E dënojmë fuqishëm paraqitjen në një libër shkolle karikaturën e presidentit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 677
08082014

Aktualitete 10603215_353684894782879_9106123223448427586_n Djaloshi Jemenas anuloi darsmën e tij dhe dhuroi ato para për vëllezërit dhe motrat e tij në Gaza, si dhe nusja e tij vendosi që mehrin (dhuratën e martesës) e saj ta jap për Gazan
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 826
05082014

Meka ...Shperthen imami i Qabes Saud Shureimi
Nuk mban me perbrenda nuk pyet as Mbret as ministri feje as dijetaret e Heshtur te pushtetit Mbreteror Saudit...Ja perplas fytyres te gjitheve.
Imami i Qabes se nderuar,Suud Shurejm thote me plot gojen (Allahu e shperblefte me xhenet):
Kush e perkrah Izraelin duke pasur qellim ndeshkimin e Hamasit ai eshte cifut murted(feleshues),nuk i perket Islamit!
Cdo arab qe e ndihmon Izraelin ai ka zemer cifuti me trup muslimani.
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 786
29072014

U R I M
Me rastin e Fitër Bajramit, ne emrin tim të gjithë besimtarëve musliman ua uroj këtë festë madhështore, duke ju dëshiruar çaste të këndshme në ditët festive dhe harmoni familjare.
Me rastin e festës së Fitër Bajramit, e cila erdhi pas një muaji agjërimi, adhurimi, solidariteti dhe pastrimi shpirtëror ftoj të gjithë besimtarët musliman që të shtrijnë dorën e pajtimit, të forcojnë lidhjet vëllazërore, t’i zbusin zemrat,...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 908
27072014

" Para se një shekulli perëndimorët themeluan organizata për përkujdesje të monumenteve arkeologjike në botën islame, me qëllim të vetmin që të rikthejnë pas mendjen njerëzore, tek simbolet që i kishin para ardhjes së islamit. "

• Në Irak u kthye Bevata dhe Lajarti.
• Në Egjipt, Marioti .
• Në Turqi, Shelejmani.

 
nga Bujamin - Komentet: 0 - Shikime: 831
27072014

Mesazhet dhe mësimet gjatë muajit të Ramazanit, duhet të lënë gjurmë të thella në zemrat tona. Sa popull i keq janë ata që adhurojnë Allahun vetëm në Ramazan. Allahu është i Gjallë edhe adhurimi duhet të jetë i Gjallë derisa te vdesesh. Ai që e ka e adhuru Ramazanin, le ta din se Ramazani ka shkuar.

Ai që e ka adhuru Allahun, adhurimet duhet të vazhdojnë me të njëjtin intensitet edhe pas Ramazanit. Edhe pas ramazanit duhet të jetë përsëri ramazan. Pra, këtë pastërti, kënaqësi shpirtërore, unitet dhe dashuri për njëri-tjetrin që e përfituam në këtë muaj duhet vazhduar edhe më tutje.
 
nga Bujamin - Komentet: 0 - Shikime: 853
27072014

Lamtumirë o Ramazan
Përcilleni Ramazanin, atë misafirë fisnik ashtu si përcillet misafirë i vërtetë!
Sa shpejtë ike po ashtu sikur jeta ime që shumë shpejtë do të ikë. 
Sa shpejtë kalojnë ditë dhe netët, të cilët do të dëshmojnë një ditë 
pro nesh ose kundër nesh . A ke dëgjuar se, jeta është vërtet vetëm 
ëndërr, dhe kur të vdesim atëherë do të zgjohemi .

 
nga Bujamin - Komentet: 0 - Shikime: 901
27072014

Merzi qe po na ik,...!!!

Po merzitemi O Musafiri im Ramazan.sa keq qe po na shkon po na ler te merzitemi.te presim me shum malle vitin tjeter. O Ramazan,te pershendes shum nga zemra qe na erdhe me dashuri e lumturi.qetsi paqe.Lamtumire O Ramazan.do te te presim shum shpejt vitin e ardhshem Inshaallah, qe te na vish me dashuri.paqe lehtesi,e shlyerje e gjynaheve.InshaAllah na ke pastruar nga gjynahet.Ti po shkon O Musafiri im Ramazan.me deshperim po na lere.qe tash po vjen gezimi...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 800
26072014

[size=30]Turqi, universiteti i Gylenit nuk i mbështet palestinezët![/size]
25/07/2014 10:16:00
Madhësia: Aktualitete Font_decrease Aktualitete Font_enlarge
Aktualitete Thumbnail.php?file=gyleniiiii_574635406

Në Turqi...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 810
21072014Letër nga një mjek norvegjez nga Gaza drejtuar njerëzimit dhe Obamas

Të dashur miq,
Nata e mbrëmshme qe ekstreme. “Pushtimi tokësor” i Gazës rezultoi në dhjetëra të vrarë dhe automjete të mbushura me palestinezë të të gjitha moshave të gjymtuar, të shqyer, që kullonin gjak, ngjitheshin e vdisnin – të gjithë civilë, të gjithë të pafajshëm.
Heronjtë në ambulancë dhe në të gjithë spitalet e Gazës janë duke punuar me turne 12-24 orëshe, të zverdhur nga lodhja dhe ngarkesa çnjerëzore (pa rroga në spitalin Shifa për katër muajt e fundit), kujdesen, vënë përparësi, orvaten...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 827
13072014

Pas Luftës së Dytë Botërore, përshkak të shumë gjenocideve që kishin ndodhur
 i kishte premtuar vetes se më nuk do të lejojnë që të përsëritet një gjë e tillë.

Vitet 1992-1995 konsiderohet faqe më e errët e njerëzimit. OKB-së kishte marr vendim se gjeneratat e reja do të shpëtohen nga luftërat të cilat shkaktojnë dhimbje të papërshkrueshme. Mirëpo afërsisht...
 
nga Bujamin - Komentet: 0 - Shikime: 890
08062014

Aktualitete 2205233759rxnzp_1400936594250.000 kopje të përkthimeve të Kur'anit në gjuhë të ndryshme
Ministria për Çështje Fetare e Kuvajtit ka në plan për të dhuruar 250.000 kopje të përkthimeve të Kur'anit në gjuhë të ndryshme në Brazil gjatë Kupës së Botës Botërore, FIFA 2014. Këshilli i Ministrisë për Kur’an njoftoi se ka hapur një...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 822
08062014

Aktualitete Hajj-paris2014_1401786070Paris vazhdon të tërheqë një numër të madh njerëzish, të cilët, të shtyrë nga kureshtja,
Ekspozita e Haxhit që është hapur në Paris vazhdon të tërheqë një numër të madh njerëzish, të cilët, të shtyrë nga kureshtja, njihen rreth fazave të ndryshme historike të këtij rituali të shenjtë të myslimanëve.

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 916
03062014

Aktualitete 3_2174-264x147Xhamia me katër minare, e cila është ndërtuar në zonën rurale mes Plazhit dhe Shkozetit në Durrës, është një objekt kulti që tërheq vëmendje të madhe nga ana e turistëve vendas dhe të huaj.
Megjithëse e ndërtuar në një zonë rurale, investimi i bërë në të flet për një objekt kulti, mjaft tërheqës jo vetëm për besimtarët muslimanë, por edhe për kureshtarët.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 945
31052014

Aktualitete XBog0xEYIQAANHXN.jpg.pagespeed.ic_.OyH_3_WRak-264x148
Guvernatori i Mekes Mish’al b. Abdullah ka shpreh zemërimin e tij ndaj policit që kishte vendosur këpucën e tij në Qabenë e shenjtë derisa ishte në detyrë. Ai i ka bërë thirrje shefit të policisë në Meke që ta hetojë incidentin. Fotografia është përhapur me shpejtësi në rrjetet sociale dhe ka shkaktuar kritika...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 846
08052014

Aktualitete 200-150_1399447292Në koncertin meshë “The Armed Man” (Njeriu i Armatosur) e kompozitorit Karl Jenkins që për të tretën herë mbahet në Zvicër përfshihet edhe një muezin, Fadil Asani nga Xhamia shqiptare në Emmenbrücke Luzern.
Fadil Asani është nga fshati Përshefcë dhe gjendet me punë të përkohshme në Obwalden – Zvicër. Kjo...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 882
25022014

Aktualitete 200-150_1393281175
Me organizimin e Forumit Rinor Islam në Zvicër, në çdo qytet të këtij vendi ka nisur shpërndarja falas e kopjeve të Kur’anit famëlartë Me afishe e pllakate ku shkruan “LIES” (LEXO), fjalë kjo me të cilën nis libri i shenjtë, Kurani. Vetëm në Bern, brenda javës, janë shpërndarë mbi 2 000 kopje të Kur’anit për qytetarët jo muslimanë Sipas organizatorëve,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 973
25022014

Aktualitete Kardavi-264x167
Dr. Jusuf El-Kardavi, kryetar i Unionit botëror të dijetarëve musliman, dhe njëri prej dijetarëve i cili haptas kritikon udhëheqësit e vendeve të Gjirit për shkak të qëndrimit të ëmbël të tyre ndaj puçistëve në Egjipt. Ky dijetarë 88 vjeçar, këtë herë në hutben e tij kritikoi qeverinë e Emirateve të Bashkuara Arabe, të cilët janë ndier të ofenduar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 903
24022014

Aktualitete Images?q=tbn:ANd9GcRAhOCwaKGSewQSfbcqW55dtM4PfJAZou8GzCN_erbtsWlZlLDIkA
Hoxhë Dr.Shefqet Krasniqi sot pas namazit të ikindisë në Xhaminë e madhe në Prishtinë e priti reperin e njohur, tashmë të famshmin Gold AG,i cili e njoftoi hoxhën për motivin e këngës së përfolur ditëve të fundit. Ndërsa Hoxha nga ana e tij e falenderoj vëllain Arianin për guximin, vendosshmërinë e tij...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 950
24022014

Aktualitete Big-da10
“Sikur marrëzira të ishte dhimbje, nga çdo shtëpi do të dëgjoheshin ulërimat.” (Thënie Spanjolle) Reality Show “Big Brother”, një “lokomotivë” drejt emancopëtimit të kulturës shqiptare, promovim i antivlerave të huaja perëndimore dhe tendencë për ç’rregullimin social dhe moral të shqiptarëve. Mendoj se sikur ta kishim një vetëdije sociale më të ngritur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 821
23022014

Aktualitete 200-150_1393161467
Të mërkurën me shumicë votash, Parlamenti i Kantonit të Freiburgut ka vendosur masën ndaluese sipas të cilës nxënëseve gjatë mësimit nuk u lejohet bartja e burka-s Në këtë mënyrë, ato detyrohen që mësimin ta ndjekin me fytyrë të zbuluar, por sipas ligjit të miratuar, nxënëseve nuk u ndalohet vijimi i mësimit me shami, që mbulon vetëm kokën dhe e lë të pambuluar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 801
22022014

Aktualitete Sulejm10
E vërteta është krejtësisht tjetër, nga një arsye e logjikshme. Çdokush që është i shkolluar, mundet ta lexon tekstin e postuar ne Facebook sa herë të dojë dhe do ta sheh se nuk bëhet fjalë as për mallkim, as për ndjellje të urrejtjes, ai tekst nuk është mesazh, nuk është deklaratë, por është informim i besimtarëve myslimanë, sepse myslimanët 14 vjet për...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 779
21022014

Aktualitete Ministrja-britanike-264x149Baronesha Saida Uarsi, ministre e shtetit për çështjet e rajonit si dhe ministre e feve dhe komuniteteve, nuk i ka rezistuar dot tundimit për tu ulur dhe të qëndisë mbi mbulesën e Qabes, sapo e ka parë gjatë vizitës së saj në punishten përkatëse.
Baronesha Saida gjendet në Arabinë Saudite për një vizitë zyrtare, por edhe për të kryer ritualin e Umres, vizitës së Qabesë.
Ajo është shprehur se është takuar me...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 844
20022014

Aktualitete Kryqi_10
Kryqi i Kuq i krahinës Austria e Epërme në Austri ka refuzuar aksionin e dhurimit të gjakut të “Bashkësisë islame fetare” në Linz, njoftojnë medie të huaja.
 
Klubi myslimane ka kritikuar këtë sjellje të Kryqit të Kuq duke mos u pajtuar me arsyetimin se “refuzimi është bërë për shkaqe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 829
19022014

Aktualitete Bojkot10
Njëherë e një kohë, thirrjet për një embargo botërore ndaj Izraelit konsideroheshin si veprimet e të krisurve.
Fushata për bojkotim, tërheqje investimesh dhe sanksione ndaj Izraelit, e njohur nga akronimi në anglisht BDS, po kthehet në rrymë kryesore. Aq shumë është përhapur sa po përbën një burim shqetësimi për një numër gjithnjë e më të madh izraelitësh....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 767
10022014

Aktualitete 200-150_1391768150Vazhdojnë punimet në ndërtimin e xhamisë më të madhe në qytetin Köln të Gjermanisë

Në Köln, një nga qytetet më të vjetra të Gjermanisë, gjendet katedralja më e madhe në vend. Me përfundimin e ndërtimit të kësaj xhamie do të lartësohen edhe minaret e xhamisë më të madhe të Gjermanisë.

Kjo do të jetë një shembull i mirë i bashkëjetesës dhe harmonisë mes njerëzve me besim dhe kultura të ndryshme.

Xhamia qendrore...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1310
09022014

Kujt i bën hyzmet Lëvizja “Gylen”

Me çështjen “Gülen movement” me të vërtetë merret çdo institucion, përpos hapësirës shqiptare, që nuk merret me këtë. Është habi dhe dëshmi se ne nuk jemi seriozë; pandërprerë institucionet fetare dhe shtetërore merren me “selefizmin”, “vehabizmin”, me “mjekrat”, kurse me këta nuk merren. Edhe në Turqi, si shtet amë i këtyre, për këta dhe rreth këtyre bëhen analiza të thella. Por vërejmë se kjo lëvizje mundohet t’i mbikëqyrë në hapsirën shqiptare institucionet, siç janë ato të bashkësive fetare islame, për të cilat besoj se jeni të vetëdijshëm se kanë...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 831
31012014

Aktualitete 200-150_1391171859Aktorja e famshme pakistaneze Veena Malik ka paralajmëruar ndryshime rrënjësore në jetën e saj

Aktorja 30 vjeçare, e cila ka luajtur në shumë filma dhe seriale, në vitin 2011 është shfaqur komplet nudo në revistën për meshkuj, “FHM” versioni indian. Suksesi i kinematografisë së saj ka arritur deri në Bollywood.

Më 25 dhjetor të vitit të kaluar ajo u martua me biznesmenin pakistanez, Asad Bashir Khan Khattak, në Dubai dhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 801
31012014

Aktualitete 200-150_1391156696Projektligji për mbrojtjen nga zhurma ka ngjallur reagime të ashpra në Kuvend, duke qenë se kundërshtohej neni 4, i cili ezanin e vlerëson si zhurmë

Deputetët thanë se ky nen është në kundërshtim me Kushtetutën, saktësisht nenin 38, e cila flet për liritë fetare. Megjithatë, në fund me 38 vota për, 30 kundër, projektligji u votua në parim.

Deputetët e PDK’së, Vetëvendosjes dhe AAK-së kanë dhënë votën pro Ligjit për parandalimin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1009
31012014

Aktualitete 200-150_1391083450Kardinali i Këlnit, Joachim Meissner, ka provokuar muslimanët gjermanë me deklaratën e tij se një familje krishterë vlen më shumë se tri familje muslimane

Pas deklaratës së kardinalit, mediat lokale filluan të shkruajnë për tërë rastin. Këto fjalë kontroverse kardinali i tha në mbledhjen e grupit të quajtur "Neocatechumenal Way".
"Një familje juaj vlen më shumë se tri familje muslimane", janë fjalët e kardinalit Meissner, të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 823
21012014

Në Siri po falen 6 koh namaz edhe ate:

Namazi i Sabahut
i Drekës
i Ikindis
i Akshamit
i Jacis
si dhe namazi i Xhenazes.
O Zot na fal që smund tju ndihmoj atyre..
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 892
12012014

Aktualitete 200-150_1389360912Rezultatet e studimit të kryera nga profesorë dhe hulumtues të Institutit për Kërkime Sociale në Universitetin e Miçiganit në SHBA, kanë treguar se shumica e muslimanëve në botë pajtohen se femrat duhet të mbajnë shami
Në studimin e zhvilluar nga janari i vitit 2011 deri më qershor të 2013, ku janë përfshirë 21.143 anketues nga shtatë vende me shumicë muslimane,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 900
12012014

Aktualitete 200-150_1389357269Parlamenti turk për herë të parë zgjodhi deputeten e mbuluar në krye të një komisioni parlamentar
Për herë të parë në historinë e Republikës së Turqisë, një deputete e veshur sipas rregullave islame zgjedhet kryetare e një prej komisioneve parlamentare në Asamblenë Kombëtare të Turqisë.
Deputetja nga radhët e partisë në pushtet (AK Parti), Gonul Bekin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 815
01012014

Aktualitete Xhami-264x159Në muret e jashtme të xhamisë Sherif Hali Pasha në qytetin bullgar Shumen, ku në përgjithësi banorët jan turq, me ngjyrë të kuqe është shkruar: “Vdekje për ju”. Sipas informatave të muftinisë bullgare, persona të panjohur shkrimet i kanë bërë mbrëmë, në orët e vona të natës.
“Vandalizmi në shoqërinë tonë në disa raste ka njollosur objektet dhe faltoret e muslimanëve....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 842
31122013

Aktualitete 1484292_264326660389543_380164032_nFatkeqësisht me rastin e festave jo islame të fund vitit në Emiratet e Bashkuara Arabe është ndërtuar një bredh i shtrenjtë me vlerë prej 11.000000 $ i cili është i zbukuruar me margaritarë (xhevahir), diamant dhe zbukurime me gurë tjerë të çmuar. Kurse fëmijët e Sirisë, Palestinës, Irakut dhe Somalisë dhe të shumë vendeve te tjera janë në gjendje mjerimi vetëm për një kafshatë goje.
Kjo na kujton...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 820
 Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Moderator/e, S.Moderator
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire