islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty20%Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty7%Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty7%Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty7%Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty7%Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty7%Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty7%Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty37%Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit   Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 15 Aug 2012 - 20:12

[Only admins are allowed to see this image]162780.jpg&size=article_medium" border="0" alt=""/>"O Allah, ti je falës, e do faljen, prandaj falmi mëkatet!" Kjo është duaja që na e ka mësuar Pejgamberi i fundit (alejhi selam) të cilën duhet thënë në këto dhjetë ditët e fundit të muajit të bekuar të ramazanit, mirëpo janë tri hapa që duhet ndërmarrë paraprakisht

1. Pendimi Të gjithë ne ngandonjëherë në jetë shmangemi nga rruga e drejtë, pra bëjmë gabime dhe pastaj vërejmë gabimet herët apo vonë në jetë. Koncepti i pendimit është kur të vëresh gabimin në vend se të vazhdosh në rrugën e gabimit - pra atëherë kur bën kthesë njëqindetetëdhjetëshkallëshe i bie pishman. Jep premtim se do të ndryshoh mënyrën e të jetuarit dhe se do të bësh ndryshime të cilat do të të jepnin një rinisje të freskët. Kur të kesh bërë këtë ke nisur procesin e pendimit.

2. Falja

Ti vazhdimisht shpreh brejtje të ndërgjegjes dhe e lut Allahun që të të falë. Vëren se ti përgjigjesh për gabimet e tua dhe e lut Allahun për forcë ashtu që të mos përsërisësh gabimet e njëjta. Allahun e lut që të të falë për mëkatet që ke bërë ndaj Allahut ashtu si edhe që të ta mundësojë që qeniet njerëzore të të ndjejnë ose të të falin për të këqijat që ua ke bërë. Natyrisht se prej tyre edhe drejtpërdrejt do të kërkosh ndjesë. E Allahu definitivisht të fal nëse i lutesh. Edhe qeniet njerëzore nxiten të falin, por nëse nuk na falin, atëherë ne do të jemi në hall Ditën e Gjykimit.

3. Fshirja e mëkateve

Kurdoherë që mëkatojmë një shenjë mëkati na paraqitet në regjistrin tonë. Ditën e Gjykimit kur regjistrat tanë shtrohen sheshazi, të gjithë njerëzit do të mund të shohin mëkatet tona. Ky proces mëkatfshirjeje është kur të lutësh Allahun që të t'i fshijë të gjitha njollat e mëkateve nga regjistri yt. Dhjetë ditët e fundit të muajit ramazan veçanërisht kushtohen drejt arritjes së kësaj derexheje të lartë. Së këndejmi, ndani pak minuta nga ditët tuaja plot punë e detyrime për t'u penduar, për të kërkuar falje, ashtu që të mund t'ju fshihen mëkatet. Na e mundësoftë Allahu të arrijmë këtë gradë të lartë të faljes. Mos na harroni edhe ne në duata tuaja dhe na falni për ndonjë lëshim!

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Duat e Ramazanit-
Kërce tek: