islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty20%HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty7%HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty7%HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty7%HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty7%HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty7%HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty7%HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty37%HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 HARAMET (GJUNAHET) SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE .

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
MesazhTitulli: HARAMET (GJUNAHET) SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE .   HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 9 May 2010 - 15:49

Kjo Hudbe u Mbajt më: Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi

07/05/2010-E Xhuma Mualim dhe Zv.Imam në F.sh

Xhamija e Re F.sh Kamjan

KamjanHARAMET (GJUNAHET) SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE .
Xhemat i nderuar së pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame po ashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë ditën e sodit që të falim edhe këtë namazin e Xhumas së bashku.
Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojmë pejngamberit tonë, njeriut më të dashur, komentatorit më të mirë të Kur`anit famëlart, predikuesit të fesë Islame, salavatet tona qofshin edhe mbi familjen e tij të pastërt,mbi sahabet e tijë dhe mbi të gjithë ata që u munduan që ta përhapin fenë Islame e cila ka arritur deri tek ne.
Allahu xh.sh në ajetin Kuranor na e bënë të qartë se poqese njriu( njerzimi), pasi që pretendon se i beson Allahut xh.sh.si të vetmin Krijues,dhe Muhammedin a.s. si i Dërguar i Tijë, e më pas ai i then disa norma, apo del nga disa suaza të rregullave të cilët Allahu xh.sh. i pruri nëpërmjet librit të Tijë, si merit do të ket poshtërim në jetën e kësaj bote, e në Ahiret do të ken dënimin e Tij, ku vet Allahu xh.sh. thot:
أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتَابِ وَتَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَمَا جَزَاء مَن يَفْعَلُ ذَلِكَ مِنكُمْ إِلاَّ خِزْيٌ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يُرَدُّونَ إِلَى أَشَدِّ الْعَذَابِ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ {85}
A e besoni një pjesë të librit, e tjetrën e mohoni. Ç’mund të jetë ndëshkimi ndaj atij që punon ashtu prej jush, pos poshtërim në jetën e kësaj bote, e në Ditën e Gjykimit ata hidhen në dënimin më të ashpër. All-llahu nuk është i pakujdesshëm ndaj asaj që veproni ju(Suretul Bekare 85)
Poashtu Allahu xh.sh. në librin e Tijë na tregon disa shembuj se si i shkatroi disa popuj,ku shkak kryesor ka qenë harami(gjunahu),si p.sh. Allahu xh.sh. tregon për dënimin e popullit të Nuhit (a.s.) Lutit (a.s.),popullin e Adit e Themudit etj.
Xhemat i nderuar Allahu xh.sh. këta popuj nuk ishkatroi sepse kishin fizionomi tjetër apo ushqeheshin ndryshe, por vetëm e vetëm sepse ata u zhytën aq shumë në gjunahe sa që haruan edhe krijuesin.
Por a mendojmë se edhe ne poqese zhytemi në mëkate të tepërta,Allahu xh.sh. mund që edhe neve të na jap ndonjë dënim mga toka apo qielli, apo e kemi të sigururt se nuk do të na kaploj neve dënimin i Allahut xh.sh.?!... Pra Allahu xh.sh. na i tregon shembujt që për neve të jet një mësim mos të bëhemi si ata e të meritojmë dënimin e Tijë qysh në Dunja.
Allahu xh.sh. popullin e Lutit a.s. e dënoi vetëm e vetëm sepse ata lejuan martesën e gjinis së njejtë(burrë me burrë) ku në ditët e sodit pothuajse po vazhdon e njëjta gjë, ku disa shtete që na i quajmë të “civilizuara”vec më e kanë miratuar kët ligj dhe pritet që i njëjti ligj të miratohet edhe nga disa shtete që janë me shumic muslimane si në Shqipëri etj, në vend që të miratojnë ligje që janë në përputhshmëri me rregullat njerëzore, ne po mundohemi të nxjerrim ligje cnjerëzore gjë që nuk është edhe te kafshët?.
Si duket ne sot si duket i kemi përmushur të gjitha kushtet e dënimit të Allahut xh.sh.
Muslimanët e sodit ( sidomos në trevat tona) janë të zhveshur aq shumë nga
morali(ahlaku), saqë nuk mund të paramendojmë për krijesën njeri, e mos të flasim për Muslimanin. E në vend që ne të jemi shembëlltyrë për të tjerët, jemi bërë një mostër për gërdi.Jo rastësisht Allahu xh.sh. në një ajet Kuranor thotë:
فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا

E pas tyre (të mirëve) erdhën pasardhës të këqij, që e lanë namazin e u dhanë pas kënaqësive (trupore), e më vonë do të hidhen në çdo të keqe (ose në Gaja).(Suretul-Merjem 59).[/size]

Festat që nuk janë fetaro-kombëtare tonat, si duket më së shumti festohen nga Muslimanët se sa nga ata që u takojnë ti festojnë, edhe ate duke filluar prej 1 Majit, Shëngjergjit, Shën Valentinit, 8 Marsit, 7 Marsit, (e festave tjera që do të dalin), e në anën tjetër nuk jemi në gjendje të festojmë Ditëlindjen e Muhammedit a.s.,Vitin e Ri Hixhrij, Natën e Miraxhit, Regaibit, Kadrit etj, ndoshta edhe skemi njohuri rreth këtyre gjërave, edhe pse Hoxhallarët tregojnë nëpër hutbet e tyre kur u vjen koha, por shumica thonë se se kam ditur apo e kisha haruar. Allahu xh.sh. në një ajet Kuranor thot:
وَلَن تَرْضَى عَنكَ الْيَهُودُ وَلاَ النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللّهِ هُوَ الْهُدَى وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ الَّذِي جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ نَصِيرٍ {120}

[size=18]As jehuditë, e as krishterët kurrë nuk do të jenë të kënaqur me ty deri sa ta pasosh fenë e tyre. Thuaju: “Udhëzimi i All-llahut është udhëzim i drejtë. E nëse pasi që të ka ardhur ty e vërteta shkon pas mendimeve të tyre, nuk ka kush të të ndihmojë e as të mbrojë nga All-llahu”.(Suretul-Bekare120

Shumkush prej nesh mund të thot se ne nuk jemi as Jehudi e as Krishter,por punët që po i kryejmë a nuk ju përngjajn atyre?!!..

Për fat të keq dasmat që bëhen sot ndër muslimanët, pothuajse nuk dallojn nga dasmat e të tjerëve, edhe ate duke filluar prej bashkimit të gjinive, alkoolit, muzikës saqë në kohërat e fundit kemi bërë shprehi edhe ndezjen dhe shimjen e qirinjve.A janë këto sipas Kuranit apo sipas Shejtanit?. Secili le ti përgjigjet vetes por duke folut të vërtetën.
Në anën tjetër kur personi ndron jetë, si duket shkojmë jo si obligim fetar por vetëm e vetëm sa pë sy e faqe, sepse kur vjen koha për faljen e namazit të Xhenazes ata që e ndjejn veten si “ përparimtar” vecohen e nuk marrin pjesë në faljen e xhenazes, sa që në kohërat e fundit jemi duke i përcjellur të vdekurit edhe me duartrokitje,te varrezat në vend që tu këndojmë nga një Fatiha, sic porosit Kurani, ne i përkujtojmë ata me nga nj minut heshtje. E këta vepra që po i praktikojmë a nuk u ngjajn traditave Krishtere?!!!...
Allahu xh.sh. na bënë me dije që mos ti zëmë për miq ata që tallen me fenë tonë ku në një ajet të Kuranit Allahu xh.sh. thot:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الَّذِينَ اتَّخَذُواْ دِينَكُمْ هُزُوًا وَلَعِبًا مِّنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ وَالْكُفَّارَ أَوْلِيَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ {57}

O ju që besuat! Mos i merrni për miq ata të cilëve u është dhënë libri para jush edhe as jobesimtarët që me fenë tuaj tallen dhe luajnë. Kini dro All-llahun po qe se jeni besimtarë.(Suretul-Maide57).

Këta gjeste ( këta tradita) që po i bëjmë a nuk i kemi tejkaluar të gjitha kufijt e dënimit nga Allahu xh.sh. por mua më jep kurajo një hadith kudsijj ku Allahu xh.sh. thot”Sa herë më vjen ndërmend ti dënoj njerzit për shkak të gabimeve të tyre që po i bëjnë, por kur i kujtoj fëmijët dhe kafshët pësëri heq dorë nga ki dënim”
Si dhe vetëm e vetëm pse jemi ummeti i Muhammedit a.s. pejngamber ki që në vend të mallkimit ka pasur mëshirën, pra na sot tia dijm për nder Muhammedit a.s.,fëmijve tanë si dhe kafshve, sepse shum moti do të kishmi përfunduar sic kanë përfunduar ata popuj që i cek Kurani.
Me shpres që të vazhdojm në javët në vijim të lusim Allahun xh.sh që të na bë prej atyre besimtarëve që mundohen të punojnë sipas porosirave të ibrit të Tijë dhe udhëzimeve të Muhammeidt a.s e jo si ata besimtar që veten e konsiderojnë besimtar por punët që i kryajn aspak nuk dallojnë nga jobesimtarët. Si dhe për nder Kur`anit famëlartë, e të Pejngamberit të Tijë, mos t`na largoj nga rahmeti dhe mëshira e Tijë, t`na mundësoj që të përvetësojmë nga shefaati i Kur`anit dhe i Muhammedit a.s., po ashtu të lusim Allahun xh.sh që për hirë të kësaj dite dhe për nderë të këtij namazi neve si besimtar gjunahaqarë t`na i falë gjunahet t`na udhëzojë në rrugë të drejt dhe të shpëtimit si dhe t`na japë të mira si në këte poashtu edhe në botën tjetër.


..................................................Amin............................................................................

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
HARAMET (GJUNAHET) SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE .
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: