islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty20%ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty7%ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty7%ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty7%ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty7%ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty7%ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty7%ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty37%ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? Empty
MesazhTitulli: ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ?   ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? EmptyFri 14 May 2010 - 18:51

14/05/2010
Hudbe
Afet Beadini
Imam ne f.doberdoll
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ?
Një numër i madhë i njerëzve kanë mendime të gabuara për islamin, dhe mendojë se për të qenë muslimanë, mjaftonë që personi të ketë vetëm se emër muslimani, ose prindërit ti ketë musliman, ose në letrën e njoftimit ose në ndonjë dokoment tjetër të shkruaje se është musliman. Ose një herë në javë të falim namazin e xhumasë ose një herë në vit namazin e bajrameve. Poashtu mendojnë se për të qenë musliman, mjaftonë vetëm të hekim shehadet edhe ate pa mos e kuptuar domethënjen e vërtet të tij dhe pa mos ia përshtatur aktivitet tona atij.....dhe shum gjëra dhe mendime tjera të gabuara reth kuptimit të vërtet të islamit. Shum musliman sotë në botë nuk e dijnë të vërtetën dhe dëmethënjen e islamit dhe nuk i dijnë shartet themelore të kësaj feje - kushtet dhe obligimet që rjedhin prej islamit.
ÇKA ËSHTË ISLAMI ?
Islami është feja e Allahut, të cilën i Gjithëmëshirshmi e zgjodhi për të gjithë robërit e vetë, në të cilën kanë thirur të gjithë Pejgamberët prej Ademit a.s deri te Muhamedi a.s. Islami do të thotë dorzim mbështetje e plotë tek Allahu duke besuar në njëshmërin apsolute të Tij dhe duke jetuar në përpuethshmëri me sherijatin ( ligjin ) e Tij. Të jeshë muslimanë do të thotë : tË formojshë dhe ta islamizojshë mendjen tënde, zemrën, sytë, veshët dhe të gjithë organet tjera dhe ti vendosish në shërbimin e Allahut fuqiplot i Cili na krijoi dhe në dha shumë nimete, të cilat është e pa mundshme që ti numrojmë të gjitha. Ai person që nuk e praktikon islamin plotësisht, ashtu siç duhet në të gjitha aspektet e përmendura, nuk mundë që të konsinderohet musliman i sinqert dhe i vërtet sepse :
ISLAMI NUK ËSHTË IS FETË TJERA
Islam nuk pranon prej ithtarëve të vetë, që muslimanët përkatsine vete në islam ta shprehin vetëm me emrat e tyre dhe formalisht , gjersa idetë e tyre, fjalët dhe veprat nuk përshtaten me vlerat e larta të islamit. Përveç kësaj, një numër i madhë i muslimanëve me vetëdije ose pa vetëdije, direkt ose në mënyrë indirekte, veprojnë në shkatrimin e islamit dhe vlerave të tij. Islami nuk kërkonë prej nesh vetëm se të quhena musliman dhe të lavdorohena se jemi musliman, por na ka porosit shum sharte dhe obligime të cilat nëse i plotësojmë dhe realizojmë, atëherë mund që të quhena musliman të sinqertë dhe të vërtet.Shartet më kriesore të islamit janë:
I PARI- TË JESHË MUSLIMANË NË BINDJEN TËNDE
Për të qenë musliman patjetër duhet të jeshë i bindur për të gjitha gjërat që na lajmëroi Allahu xh.sh në Kuran dhe i dërguari i Tij Muhamedi a.s në sunetin e tij, në Melekët, shpalljet e Allahut, në Pejgamberët, në ditën e gjykimit kada dhe kaderin, të besojshë në të gjitha këto pa kur njiçfar shtese ose tërheqje ashtu siç kanë besuar dhe ndjekur As'habët dhe muslimanët e parë.Çelsi dhe esenca e kësaj bindje dhe besimi është përmbajtur në fjalën LA ILAHE ILALLAH MUHAMEDUN RESULULLAH e cila shkurtimisht do të thotë se nuk ka Zot tjetër pos Allahut i cili meritonë që ti bojmë ibadet dhe se Muhamedi a.s është rob dhe i Dërguari i Tij. Prej kësaj kuptojmë se të gjitha ibedatet bëhen vetëm në emër të Allahut duke pritur prej Tij vetëm se shpërblimin .
Pjesa e dytë e fjalës MUHAMEDUN RESULULLAH, shkurtë do të thotë se ndëgjueshmiri jonë, ibadeti jonë dhe çdo vepër e mirë e jona prej të cilës keni dobi ne dhe shoqërija jonë, me të cilën i japim të dhëna zhvillimit dhe ndërtimit të shoqërisë tonë, përputhen me mënyrën dhe me medodën e Sunetit të Muhamedit a.s.
I DYTË- TË JESH MUSLIMANË NË IBADETIN TËND.
Islami prej nesh, xhemat të ndershëm kërkonë që e gjithë jeta jonë të jetë ibadet për Allahun fuqiplotë ,sepse kjo është njëra prej qëllimeve kryesore të egzistimit tonë në tokë. Allahu xh.sh thotë:_
"Unë nuk i krijova xhinët dhe njerëzit për tjetër pos që të më adhurojnë( Edh-Dharijat:56 ) Ibadet sipas mësimeve islame nuk arihet vetëm nëprmjet rregullave dhe ritualeve fetare, por përfshinë çdo vepër të mirë prej të cilës ka dobi individi dhe shoqëria jonë me të cilën është i knaqur Allahu xh.sh.
Për të qenë ibadeti jonë i pranuar duhet që të bëhet vetëm për Allahun, dhe shpërblimin për ibadetin tonë në botën e ardhshme ta presëm vetëm prej Allahut. Për të qenë ibadeti jonë i pranuar poshtu duhet që të jetë në përpuethshmëri me sunetin- ashtu siç e praktikonte Muhamedi a.s, sepse e kundërta nuk do të pranohet tek Allahu. Përarsie se Allahu adhurohet vetëm se në atë mënyrë për të cilën na ka mësuar Muhamedi a.s.
I TRETI - TË JESHË MUSLIMANË NË MORALIN ( AHLAKUN ) TËND.
Në qoftë se ne e quajm veten muslimanë atëherë duhet që patjetër të kujdesena për të gjitha vlerat morale për të cilat na obligon, detiron sherijati, që pjestarët e tij ta përsosin besimin e tyre: siç është mbarja, durimi, mirsia, besnikria, e vërteta, sinqeriteti, të larguarit e mendimeve të kqija ndaj ndonjë vllaut, ose të afërmit, të mbrojturit prej haramit, të ruajturit e gojsë që të mos folim fjalë të turpshme dhe të mos rejmë, mos bojmë fitne dhe përçarje. Në këtë mënyr mundë të bëhena shkak dhe shembull më i mirë i një personi i cili gjatë jetës së përditshme i praktikon themelet kriesore të mësimit islam dhe të gjitha vlerat e tij, me sjelljen e vete gjatë ushqimit,pijes, fjalimit ,udhëtimit, në vendin e punës, në kujshij dhe në të gjitha vendet tjera private ose publike.
I KATËR - TË JESHË MUSLIMANË NË SHTËPINË TËNDE.
Xhemat i ndershëm nuk mjaftonë që të jena muslimanë të mirë ne vetë, por duhet që patjetër që edhe në shtëpijat tona të ketë dhe të bëjmë muslimanë të mirë. Që krejt familja jonë të jenë robë të mirë të Allahut, sepse do të pyetena për ata, do të përgjigjena për ata në ditën e gjykimit, siç na trgonë Allahu xh.sh në Kur'an në Suren Et-Tahrim:6 :


"O ju që besuat, ruane veten dhe familjen tuaj prej një zjarri, lënda djegëse e të cilit janë njerëzit dhe gurët."...
Poashtu edhe i Dërguari i Allahut Muhamedi a.s ka thënë :
"Ju të gjithë jeni bari dhe të gjithë do të përgjigjeni për kopenë tuaj.Sunduesi është bari dhe ai është përgjegjës për popullin e vetë. Njeriu është bari dhe ai është përgjegjës për familjen e vete. Gruaja është bareshë në shtëpinë e burit të vetë dhe ajo është përgjegjëse për kopen e vete." ( Mutefekun alejhi)
Për ate çdo njëri prej nesh duhet të kujdeset për familjen e vete, duke ua rikujtuar dhe porositur fëmijve tonë që të falin namaz, ti kryejnë detyrat dhe obligimet islame, të punojnë vepra të mira dhe të paisen me cilsi fisnike morale. Duhet që ti ndalojmë të mos bojnë harame , ti ndalim që të mos shkojnë në vende në të cilat nuk është i knaqur Allahu xh.sh, vajzave tona tua mësojmë rregullat e sjelljes dhe veshjes islame që të mos përgjegjena në ditën e gjykimit sepse nuk jemi kujdesur për ata.Të gjitha këto duhet patjetër me i bë në qoftë se besojmë në Allahun dhe në ditën e gjykimit, dhe nuk lejohet që të thuam: ne jemi më pleqë, koha jonë kaloi, të rijtë kanë të drejtë të veprojnë në jetën e vete private si të duan, ne nuk duhet që ti detirojmë me zort ,sepse tashë është koha e demokracijsë, sepse këto janë vetëm se fjalët e pabesimtarëve të cilët në të gjithë mënyrat e mundçme mundohen që të na largojnë neve prej fesë tonë.
I PESTË - TË JESHË MUSLIMANË NË JETËN TËNDE SHOQËRORE
Feja jonë e ndershme na rikujtonë neve dhe na detyronë që të kena mardhënje dhe punë të mira edhe me farefisin dhe kujshijtë tonë, dhe të kena një mirkuptim dhe një bashkpunim në mes veti .Duhet të ruhena dhe që tu mos u bëjmë ndënji dëm ose padrejtësi atyre sepse për ate do të përgjigjena para Allahut xh.sh.

I SHTATË - TË JESHË MUSLIMANË NË TË GJITHA IDET .
Feja jonë e ndershme na rikujtonë neve dhe na detyronë që të gjithe idetë tona, idetë shkencore, politike idetë për punë etj ti përshtatim sipas fesë tonë dhe të bashkpunojmë me të gjithë muslimanët e botës pa mar parasish se kuj kombi i takojnë dhe kudoqoftë të gjenden , sepse edhe ata janë antar të këtij umeti , siç thotë Allahu xh.sh në Kur'an:
"Ki është umeti juaj dhe është i vetmi umet( fe e shpallur ), kurse unë jamë Zoti ,pra më adhuroni vetëm Mua"( El - Embija :92 ).
VLEZËR MUSLIMAN !
Në fundë ju këshillojë që të jena të devotshëm takëa dhe ti ndjekim parimet e fesë tonë dhe të mburena se jemi muslimanë, dhe të punojmë për rikthimin e fuqisë dhe famës së dikurshme të umetit tonë. Sepsa përkatësia jonë në islam na obligonë që të jetojmë në islam dhe për islam. Të jetojmë në islam në besimin tonë në bindjet tona, në praktikimin dhe kryerjen e ligjeve islame, dhe islamin ta marim si udhëheqës gjatë jetës tonë në të gjithë aspektet e jetës. Me islam të jetojshë vetë, në shtëpitë tona, në familjet, dhe në jetën e përditshme shëqërore .Ti islamizojmë ashtu siç kërkonë prej nesh Allahu i Lartëmadhëruar :
" Tuaj : Namazi im, kurbani im , jeta ime dhe vdekja ime janë thjeshtë për Allahun ,Zotin e botëve."( El - En'am :162 )
Për ate xhemat i ndershëm duhet që ti kthehemi Allahut që ti meritojmë shpërblimet dhe mëshirën e Tij dhe knaqësistë e përhershme të xhenetit, se në të kundërtën na pret një gjykim i rindë në ditën e gjykimit, në atë ditë kur nuk do të mundë të na dihmojë askush, as pasurija, as fëmijët, as familja e as shokët dhe miqësia e askush tjetër përveç punëvë tona të mira të cilët i kemi punuar vetëm në emër të Allahut .Atë ditë do të dëshirojmë që të shpëtojmë prej dënimit të xhehenemit dhe do ta ipshim krejtë pasurin vetëm se të shpëtojmë, por Allahu atë ditë më nuk pranon pendim.
AfetBeadini
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ? 23422_116874478327237_100000140555687_302160_4137268_n
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ÇKA DO TË THOTË PËRKATËSIJA JONË NË ISLAM ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: