islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty20%Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty7%Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty7%Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty7%Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty7%Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty7%Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty7%Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty37%Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
MesazhTitulli: Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh.   Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 1 Sep 2009 - 11:45

Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. I335201278_98969_5Kjo Hudbe u Mbajt më:28/08/2009 E Xhuma
Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi:Mualim dhe zv.Imam në Xhamin e re Fsh.Kamjan
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh.

Xhemat i nderuar se pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë Muaj të bekuar si dhe na mundësoi që ta falim edhe namazin e Xhumas së bashku. Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojm Pejngamberit tonë, njeriut më të dashur,komentatorit më të mirë të Kuranit,predikuesit të fesë së Allahut xh.sh. Muhammedit a.s. si dhe familjes së tij të pastër,shokve të tij etj.

Në dersin e kaluar cekëm se Muslimani obligohet nga ana e Allahut xh.sh.që në këtë muaj të largohet nga haja dhe pija për një kohë të caktuar.
Poashtu Allahu xh.sh. në shum ajete Kuranore cek se Ai i don besimtarët dhe se eshtë me ta pergjithmon dhe se do tju ndihmoj atyreve si në këte poashtu edhe në tjetren bot.
Dhe tash dikush mundë të thot se pasi që Allahu xh.sh. i don besimtarët përse ata i obligon që një kohë të gjatëtë largohen nga haja dhe pija, kjo është mëshirë apo dënim nga ana e Allahut xh.sh.?

Xhemat i nderuar së pari duhet të dijmë se cdo gjë që urdhëron Allahu xh.sh. edhepse neve na duket vështiresi por prapseprap ajo është për të mirën tonë.
Sic do obligim tjetër që është në dobi të njeriut edhe agjërimi i muajt ramazan ka dobit e tija në aspektin shendetsor të trupit të njeriut.
Pëe dobit e agjërimit në aspektin shëndetësor jo që vërtetëtojn vetëm shkencëtarët Islam por edhe shkencëtarët jo Musliman vërtetëtojn për dobit e Agjërimt të njeriut për një periudh mbrenda vitit, ku të njëjtë gjë e urdhëron edhe vet Allahu xh.sh..

فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ {185}

E kush e përjeton prej jush këtë muaj le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim, le të agjërojë aq ditë nga ditët e mëvonshme. All-llahu me këtë dëshiron lehtësim për ju, e nuk dëshiron vështirësim për ju. (Të agjëroni ditët e lëshuara më vonë) Që të plotësoni numrin, ta madhëroni All-llahun për atë se u udhëzoi dhe që të falënderoni.(Suretul-Bekare:185)

ُوَأَن تَصومُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ {184}
Mirëpo poqese e dini,agjërimi është më i mirë pëe ju.(Bekare 184)

Dijetarët Islam shum koh më parë kanë folur për dobit e agjërimit në aspektin shëndtësor,sic janë Ebu Bekër eRrazi, Ibn Sina, Gazliu etj.
Sot në kët shekull kur shkenca përparon me përnasa të paparashikuara e sidomos medicina,sa vjen e më tepër vërtetojnë fjalët Kuranore si dh thënjet e Muhammedit a.s.

Muhammedi a.s. në një hadith thot” Agjëroni që të jeni të shëndoshë”
Agjërimi bëhet shkaktar që njeriu të mbrohet prej shumë sëmundjesh,si dhe njëherit e kryen obligimin që ka ndaj Allahut xh.sh.
Do të mundohemi të cekim vetëm disa hskenctarë që kanë vërtetuar mbi dobit e agjërimit, ku per kta dobi shkruajn revista dhe gazeta të ndryshme.

Dr. Riedlin pacientët e tij ka arritur që ti shëroj me anë të agjërimit ku dhe agjërimin e quan operim pa thik. Sipas Dr.Nikollajevit agjërimi mundëson organizmit që të pastrohet prej atyre substancave duke rivendosur ekuilibrin metabolikdhe duke e shëruar ate.Dr. Nikollajevi që është primarijus i një spitali për sëmundje psikike, dhe arriti që shum pacient të tijë ti shërij me anë të agjërimit të plot pëe një kohë të gjatë.
Poashtu dijetar të ndryshem poashtu vërtetojnë se agjërimi në manyrë efikase nxjer helmet e ndrishme nga organizmi, gjat agjerimit zhduken yndurërat e tepërta, mbyllet të thatët, si dhe zhduken njollat nga fyryra.

Organizmi i njeriut i pergjan nje makineje si dhe ka nevojë për pushim,agjërimi është rasti më i mirë për pushimin e zorrëve.
Jashta muajt të ramazanit zemra për një minut rreh 70 herë, ndërsa në muajn e Ramazanit rreh 60 her, ku për 24 orë jashta ramazanit rreh 100000 herë, ndërsa në muajn e Rmazanit rreh 800000 , që don të thot se për 24 orë fitojm diku rreth 14000 rahje.
Poashtu nje gazetë shkruan në një artikull të sajën ku duke folur per dobit e agjerimit thot se njeriu si zakonisht me anë të ushqimit në trupin e tij fut edhe helme, pra fillojn venët të mbudhen me yndyrë dhe kura ta mbushen me yndyrë përshpejtohet qarkullimi i gjakut sa që vjen deri te infrakti në zemër apo në tru.
Agjërimi poashtu ndikon në përmrësimin e të pamurit si dhe të intelektit, të nuhaturit e të dëgjuaritr.

Poashtu jemi dëshnitarë të kohës ku sot në Angli, Zvicër e Gjermani egzistojn klinika ku pacientët e tyre i shërojn me anë të agjërimit.
Poashtu me kalimin e kohës besoj se shkenca do të nxjer në dritë edhe shum e shum dobira të tjera nga agjërimi.

Hutben e sodit po e përfundoj me këshillën që Llokman hakimi ia bëri birit të vet:
O biri im! Kur të mbushet barku, mendja flen, urtia dhe mencuria pushojn, dhe gjymtyrët e tua nga ushqimi i tepërt të largojn nga adhurimi”.
Muhammedi a.s. thot”Mos i mbytni zemrat tuaja me ushqime dhe pije të tepërta, sepse zemra vdes mu si bima kur ka ujë të tepërt.

Me shpres që të vazhdojm në javët në vijim lusim Allahun xh.sh. që ditët që kemi agjëruar, ibadetet, duat,si dhe tobet tona tna i pranon për nder të këtij muajt tëcilin edhe vet e ka vlersuar.

O Zot nëse jemi larguar prej teje na afro,nëse kemi gabuar gjunahet mos na i shëno, nëse jemi hidhëruar na pajto, duat dhe agjërimin tonë na e prano,shpërblimin Tënd na e dhuro të gjitha ibadetet dhe lutjet tona për nder të këtij muaji mos na i refuzo Ja Rabbena.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: