islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Shendeti...
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 17 Jun 2021 - 19:40 nga Admin

» Tregim islam: "Buri dhe Bajgat e miligonave"
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 17 Jun 2021 - 19:38 nga Admin

» Allahu na bekoft martesat tona
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme islame] Sprovat si meshire EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Teme islame] Sprovat si meshire Empty96%[Teme islame] Sprovat si meshire Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Teme islame] Sprovat si meshire Empty0%[Teme islame] Sprovat si meshire Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Teme islame] Sprovat si meshire Empty0%[Teme islame] Sprovat si meshire Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Teme islame] Sprovat si meshire Empty0%[Teme islame] Sprovat si meshire Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Teme islame] Sprovat si meshire Empty1%[Teme islame] Sprovat si meshire Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Teme islame] Sprovat si meshire Empty2%[Teme islame] Sprovat si meshire Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24258 artikuj v 13412 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme islame] Sprovat si meshire

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8391
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme islame] Sprovat si meshire Empty
MesazhTitulli: [Teme islame] Sprovat si meshire   [Teme islame] Sprovat si meshire EmptyThu 9 Apr 2020 - 2:48

[Teme islame] Sprovat si meshire 20200424 Si i trajton Islami sprovat dhe fatkeqësitë që prekin njerëzimin në përgjithësi dhe muslimanët në veçanti?
A janë ato ndëshkim, apo mëshirë hyjnore?
Si duhet t’i kuptojmë ne besimtarët këto lloj fatkeqësish? A janë ato ndëshkime hyjnore, ashtu siç pretendohet? Apo mos vallë
janë një lloj mëshire hyjnore, të cilën nuk e njohim?Çfarë thotë
Libri i Allahut dhe çfarë na këshillon Profeti ynë (a.s.), për këtë çështje?
Po, sot, e gjithë bota, perëndimi dhe lindja, jugu dhe veriu, kanë hyrë përnjëherësh në një periudhë të re të historisë njerëzore. Mbase këtej e tutje, historia do të shënojë një pikë të re dhe do të ndahet në periudhën “para koronavirusit” dhe “pas koronavirusit”.
Të gjithë e dimë pak a shumë historinë e fillimit dhe përhapjes së këtij virusi brenda një kohe të shkurtër. Të gjitha shtetet mbyllën kufijtë, udhëtimet u kufizuan në maksimum, tregtia u ngadalësua,
edukimi dhe aktivitetet e përbashkëta fetare u ndërprenë. Madje, edhe vendet më të shenjta si Qabja dhe Xhamia Aksa u mbyllën përkohësisht. I gjithë njerëzimi u mbyll në shtëpi...
Padyshim se kjo nuk është hera e parë që njerëzimi përballet me situata të tilla. Historia njerëzore është e mbushur me këto lloj fatkeqësish, si kolera, murtaja, tifo, influenca, sida, sars dhe shumë
sëmundje të tjera epidemike që kanë shkaktuar me miliona vdekje në një kohë të shkurtër. Madje, që në fillimet e historisë Islame, në kohën e Omerit (r.a.), murtaja mori jetën e 25 mijë njerëzve.
Po ashtu, edhe në fillim të shekullit që lamë pas, gjatë Luftës së Parë Botërore, kontinenti i Evropës humbi rreth 1/3 e popullsisë si pasojë e këtyre lloj sëmundjeve.
Ku ndryshon e sotmja nga e djeshmja?
Ndryshimi është, se në asnjë periudhë të historisë njerëzore, sëmundje të tilla nuk e kanë marrë përmasa kaq globale sa sot. Të gjithë njerëzimin e ka kapluar frika, paniku dhe shqetësimi për të
ardhmen. Aq më tepër që kjo po ndodh në një kohë kur njerëzimi ndihet më i fortë se kurrë. Në një kohë revolucioni teknologjik e shkencor, kur armët biologjike dhe nukleare mund ta shkatërrojnë
botën sa hap e mbyll sytë. Në një kohë kur mjekësia dhe industria farmaceutike kanë arritur majat, kur njeriu po përpiqet të arrijë pavdekshmërinë dhe të gjejë jetë në planetë të tjerë. Dhe, ndërkohë
që arroganca, lazdrimi dhe teprimi në çdo aspekt është bërë modë, një virus mikroskopik gjunjëzon gjithë njerëzimin...

Në këtë periudhë, të gjithë shtetet po marrin masa
dhe po punojnë me gjithë forcën e tyre duke vënë në
dispozicion të gjithë arsenalin mjekësor, institucio-
nal dhe ekonomik. Tashmë, edhe rëndësia që i jepet
pastërtisë ka arritur një dimension të paparë...
Por, pavarësisht të gjitha këtyre, një çështje shumë
e rëndësishme është duke u neglizhuar së tepërmi...
Dimensioni social i kësaj situate, ende nuk ka fi-
lluar të trajtohet siç duhet. Ende nuk kanë filluar të
shkruhen artikuj dhe libra mbi dimensionin shpirt-
ëror dhe metafizik që do të nxjerrë në pah gjithë kjo
situatë. E në fakt, tashmë, kjo nuk është një çështje
që ka të bëjë vetëm me aspektin shëndetësor.
Prandaj, nëse këtë çështje e trajtojmë në tërësi,
e jo vetëm nga një aspekt i caktuar, do të arrijmë
në përfundime më të sakta. Sa i përket aspektit
teknik, shkenca na i shpjegon më së miri detajet
dhe shkaqet. Ndërsa filozofia i kalon nëpër filtrin e
mendjes dhe na shtyn të mendojmë rreth çështjes.
Kurse feja, i jep kuptim. Ajo na fton të mendojmë
mbi kuptimin e dukshëm dhe të padukshëm. Por,
kur bëhet fjalë për Islamin, kuptimi që jep feja, nuk
e anashkalon shpjegimin e shkencës dhe mendimin
e filozofisë.
Rrugën e drejtë, na e tregon shpallja hyjnore që
mbledh në vete argumentet që shohim në gjithësi dhe argumentet nga shpallja hyjnore. Kjo është
metoda më e mirë, që e ka shpëtuar njerëzimin nga
besëtytnitë dhe e ka udhëzuar në rrugën e drejtë.
Nëse e shqyrtojmë shpalljen hyjnore në tërësi, dhe
po ashtu, nëse edhe njeriun e analizojmë nën dritën
e argumenteve të shpalljes hyjnore dhe ato që gjej-
më në gjithësi, para së gjithash, do të kuptojmë se
këto lloj fatkeqësish, nuk janë “rregull” por “ajet/
shenjë” hyjnore. E në fakt, ky është edhe koncepti
kyç që na intereson në këtë temë.

Këto ndodhi, nuk janë ndëshkime hyjnore, ashtu
siç pretendohet ndonjëherë me zemërim. Ja si ur-
dhëron Zoti ynë në ajetin 45 të sures Fatir: “Sikur
Allahu t’i dënonte njerëzit sipas veprave (të këqi-
ja) të tyre, nuk do të linte mbi faqen e dheut asnjë
gjallesë...” Ndërsa në ajetin 46 të sures Fussilet, Ai
shprehet qartë se: “...Zoti yt nuk bën padrejtësi
ndaj robërve!”.
Pra, si duhet t’i vlerësojmë fatkeqësitë në dritën e shpalljes hyjnore?
Siç e thamë edhe më sipër, sipas Kuranit Fisnik,
kjo fatkeqësi është një shenjë/ajet. Dhe çdo besimtar duhet të nxjerrë një mësim ndryshe nga kjo
shenjë. Për këtë na tërheq vëmendjen edhe Allahu
i Madhëruar kur thotë: “... A po merrni mësim o ju të zotët e mendjes!?” Po ashtu, Kurani, edhe përmbytjen e madhe në kohën e Nuhut (a.s.), nuk e
quan “katastrofë”, por “ajet/shenjë”.
Nëse bëjmë një vlerësim të këtillë të këtyre ndodhive, atëherë dikush me të drejtë do t’i lidhë këto me keqpërdorimin e botës nga njeriu, e dikush tjetër do ta lidhë me tragjeditë njerëzore që po përjetohen anekënd globit si në Arakan, Siri, Jemen, etj... Po ashtu do të ketë edhe prej atyre që me të drejtë do ta lidhin me harrimin e Zotit, me neglizhencën ndaj fëmijëve, ndaj të drejtave njerëzore, ndaj fesë, e madje edhe ndaj popullit të vuajtur të Gazës...

Le të mendojmë pak mbi hartën e
pasurisë së kuptimeve!..
Harta e pasurisë së kuptimeve do ta bëjë njeriun
të mendojë përsëri rreth vetes dhe do ta shndërrojë
në mëshirë gjithë këtë fatkeqësi që po përjetojmë.
Nëse këto fatkeqësi i shohim si shenja, çdo njeri
do të përballet me veten dhe do ta rivlerësojë ma-
rrëdhënien e tij me botën. Njeriu do të rregullojë
marrëdhëniet e tij me familjen, miqtë dhe rrethin
shoqëror. Por, nëse e anashkalojmë pasurinë e kup-
timeve dhe këto fatkeqësi i lidhim vetëm me një
person, ndodhi, fenomen dhe shoqëri të caktuar,
duke i shpjeguar si ndëshkim hyjnor apo edhe si
kiamet, do të thotë se ne nuk arrijmë t’i lexojmë dhe
vlerësojmë këto shenja të pafundme hyjnore. Një
vlerësim i tillë na shkëput na nxjerrja e mësimeve
dhe na burgos në shprehi. Ajo nuk i zgjidh aspak
problemet tona, por përkundrazi na e thellon edhe
më tepër krizën.
Por çfarë na pengon t’i kuptojmë saktë fatkeqësitë?

Në fakt, pengesën më të madhe, sapo e kemi
shpjeguar. Pra, mos vlerësimi i këtyre ndodhive si
ajete/shenja, por si ndëshkim, duke u bërë shkas
i shkëputjes nga nxjerrja e mësimeve. Një tjetër
pengesë, është edhe interpretimi i ngjarjeve në një
mënyrë që i eliminon përgjegjësitë e njeriut. Mirëpo,
Allahu i Madhëruar na bën të ditur se: “Për shkak
të veprave (të këqija) të njerëzve janë shfaqur
në tokë e në det të zeza (bela, skamje, katastrofa,
humbje e bereqetit etj.), e për ta përjetuar ata
një pjesë të asaj të keqeje që e bënë, ashtu që të
tërhiqen (nga të këqijat).” (Rum,
41.)
Një tjetër gabim i madh që bëhet, është se në emër të shkencës, gjatë interpretimit të këtyre ndodhive anashkalohet komplet Krijuesi i gjithësisë. Një gabim tjetër, është edhe ku njeriu e vë veten në rolin e Zotit dhe flet në emër të Tij. Si ndodh kjo? Pra, kur dikush thotë me bindje; “ky është një ndëshkim që Allahu ia ka dhënë këtij populli për shkak të kësaj ndodhie”, atëherë tregon se këtu, njeriu po i kalon së tepërmi kufijtë. Po ashtu, të shumëzosh me zero edhe shkaqet që ka krijuar Allahu, duke i lënë pas dore masat, është një gabim trashanik. Sidomos në situata të sëmundjeve të tilla, masat e propozuara nga autoritetet shëndetësore, janë të njëjtat që propozohen edhe nga Islami, i cili mbrojtjen dhe sigurinë e jetës e ka në themel të parimeve të veta.
Këtë e tregojnë qartë edhe parimet e karantinës kundër sëmundjeve epidemike, që i Dërguari
i Allahut (a.s.), ka përcaktuar para më shumë se
14 shekujsh duke thënë: “Mos e fusni njeriun e
shëndetshëm tek njeriu i sëmurë!” dhe “Nëse diku
ka rënë ndonjë sëmundje ngjitëse, mos hyni. E nëse
ndodheni aty, mos dilni!”...
Le ta përfundojmë këtë shkrim me një lutje pro-
fetike të Ejubit (a.s.), i cili ka thënë:
“Zoti ynë! Neve na kanë goditur këto halle, por Ti
je më Mëshiruesi i mëshiruesve!”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme islame] Sprovat si meshire
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: