islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Tema Islame EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Tema Islame EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Tema Islame EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Tema Islame EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Tema Islame EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Tema Islame EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Tema Islame EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Tema Islame EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Tema Islame EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Tema Islame EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Tema Islame EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Tema Islame EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Tema Islame EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Tema Islame EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Tema Islame EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Tema Islame EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Tema Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Tema Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Tema Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Tema Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Tema Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Tema Islame EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Tema Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Tema Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Tema Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Tema Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Tema Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Tema Islame EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Tema Islame EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Tema Islame EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Tema Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Tema Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Tema Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Tema Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Tema Islame EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Tema Islame EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Tema Islame EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Tema Islame EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Tema Islame EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Tema Islame EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Tema Islame Empty96%Tema Islame Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
Tema Islame Empty0%Tema Islame Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Tema Islame Empty0%Tema Islame Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Tema Islame Empty0%Tema Islame Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Tema Islame Empty1%Tema Islame Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Tema Islame Empty2%Tema Islame Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13537 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
20062022

Tema Islame Babai_10 Në një vend jetonte një baba me të birin. Të dy ishin të dijshëm. Babai ishte punëtor e djali përtac.


Babai e nxiste të punojë duke i treguar për pasojat e papunës dhe përtacisë duke ia përkujtuar që Kur'ani udhëzon në punë me fjalët: "Ve en lejse lil-inseni il-la ma se'a" (Njeriut nuk i takon përveç ajo që ka punuar), dhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 221
18062022

Tema Islame Rreze-10Sa e vështirë do të ishte jeta, po të mos ekzistonin rrezet e shpresës, do të thoshte Tagraij. Rrezja e shpresës, është vështrimi i jetës plot optimizëm, mendimi i mirë se e ardhmja do të jetë më e ndritur. Sikur të mos ishte rrezja e shpresës, nuk do të qeshte i riu, nuk do të buzëqeshte plaku, nuk do të bënte shaka i sëmuri me vizitorët, nuk do i këndonte lirisë i burgosuri.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 279
18062022

Tema Islame Ndjenj10 Kur jetojmë veç për veten tonë, atëherë jeta na duket e shkurtër, e ngushtë. Fillon kur dalim në këtë botë e mbaron me futjen në barkun e tokës.
Ndërsa kur jetojmë për të tjerët, pra kur jetojmë për një ideal gjithpërfshirës, atëherë jeta bëhet e gjatë, e thellë, fillon me zanafillën e njerëzimit dhe fundin e ka në rrezen e fundit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 251
14062022

Tema Islame A723ce10Ideja e vdekjes na vërtitet përherë në kokë. E ndjen atë në çdo vend. Në çdo gjë. E ndjen se si është një forcë shkatërruese që e mbulon jetën me hije e bashkë me të edhe të gjallët. Nga ana tjetër e sheh jetën përpara saj, të strukur, të trembur e të frikësuar.
Nga ana ime, unë e shoh ndryshe..Vdekjen e shoh shumë të vogël, të pafuqishme përballë forcës së jetës, shpërthimeve të saj, buzëqeshjes që na dhuron, sfidave që na i vë përpara. Atëherë shoh se vdekja, thjesht mundohet të mbledhë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 183
14062022

Tema Islame Afeea510Krijuesi i Gjithësisë, Allahu i Lartësuar na sjell në këtë botë me një qëllim primar, që ta adhurojmë Atë, t’i bindemi Atij dhe të arrijmë kënaqësinë e Tij. Këtë e ka bërë të qartë në Librin e Tij, ku thotë: “Njerëzit dhe xhindët i kam krijuar vetëm që të Më adhurojnë.”[1]
Fatkeqësisht, në realitet ndodh e kundërta. Shumë prej njerëzve nuk jetojnë për Zotin dhe nu ki kushtojnë as edhe një minutë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 181
11062022

Tema Islame Screen37Miqtë e mi të dashur!
Temat që kam shkruar në fletoren time të shënimeve po përpiqem t’jua përcjell sa herë që është e mundur. Temat janë shtuar aq shumë sa mendoj se do të më duhet të blej një fletore të re.

Pse shtohen temat? Me rritjen e negativiteteve në
mjedisin ku jetojmë, shtohen edhe temat.
Gjithmonë në mendje më vjen ky hadith fisnik:
“Kur sheh një të keqe, ndryshoje me dorë, nëse nuk mundesh, me gjuhë, nëse nuk mundesh, (urreje) me zemër.” Interpretimin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 110
11062022

Tema Islame Screen36

I Dërguari i Allahut, (a.s.), ka thënë: “Në Xhenet ka shtëpi kaq të bukura. Ato janë përata që flasin mirë, u japin ushqim të tjerëve dhe falen derisa të gjithë janë në gjumë.” (Tirmidhi)

“Vepra më e virtytshme është t’i mbulosh të metat besimtarit, t’i mbushësh barkun (ta ushqesh) dhe ta lumturosh duke i plotësuar një nevojë.” (Taberani)


“Në ditën e kiametit Allahu Teala do t’i pyesë disa...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 145
10062022

Tema Islame Fundi10“Secili njeri do të shijojë vdekjen, e shpërblimet tuaja ju plotësohen ditën e kiametit, e kush i shmanget zjarrit e futet në Xhenet, ai ka arritur shpëtimin, e jeta e kësaj bote nuk është tjetër përveç një përjetim mashtrues. Ju patjetër do të sprovoheni si në pasurinë tuaj, si në veten tuaj, madje do të dëgjoni ofendime të shumta prej atyre që u është dhënë libri para jush, e edhe prej idhujtarëve, po në qoftë se duroni dhe ruheni, ajo është gjëja më vendimtare”....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 186
09062022

Tema Islame 1920-116 Një nga shprehitë më të përhapura te tregtarët është betimi i shpeshtë gjatë shitblerjes. Kështu, ata i gjen duke bërë be për çdo gjë, madje edhe për gjërat më të thjeshta, vetëm e vetëm që ta shesin mallin e tyre. Ata nuk e dinë se bërja be është e urryer edhe nëse njeriu ka nevojë dhe është i sinqertë në betimin e tij, e aq me pak kur nuk i kërkohet.

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 128
07062022

Tema Islame Sobhan10Sikur ndodhem pranë xhamisë e cila thërret dhe ankohet tek Allahu duke thënë: -O Zot! Përse dyert e mia nuk hapen përveçse disa minuta të caktuara, duke qenë se konsiderohem prej vendeve më të dashura tek Ti? Përse privohen ata, të cilët zemrat e tyre janë të lidhura me mua - e ata janë të paktë- nga ulja në prehrin tim përveçse në momente të caktuara? O Allahu im! Unë te Ti e ngre këtë dëm dhe këtë turp! Ty të ankohem për ata që më bënë padrejtësi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 173
07062022

Tema Islame Vdekja10Njerëzit vdesin çdo ditë. Të vdesësh është ligj hyjnor i Allahut. Dikush shijon më shumë nga të mirat e të këqijat e kësaj bote, dikush më pak, e dikush aspak fare. Vitet, muajt, ditët, orët, sekondat janë të numëruara për secilin. Asnjë frymëmarrje më shumë ose më pak.
Allahu i Lartësuar në Kuranin fisnik thotë: “Secili...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 136
05062022

Tema Islame 1920-114Nga begatitë e Krijuesit ndaj njerëzimit në përgjithësi është se u shpiku atyre mënyra të ndryshme të lejuara, të arritjes së fitimeve dhe të ardhurave. Me këto, ata i sigurojnë vetes dhe familjeve të tyre jetesën e mirëqenien, por edhe ndërtojnë shoqëritë, ngrenë standardin dhe fuqizojnë ekonomitë e tyre. Në anën tjetër, i sprovoi ata me forma tjera, të cilat janë të ndaluara (haram), për faktin se përmbajnë fitime të papastra, ndalesa e padrejtësi, që prishin moralin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 99
31052022

Tema Islame 2514_810Gjatë jetës suaj caktoni një vepër të mirë, qoftë edhe e vogël, por që do ta bëni rregullisht për hir të Allahut. Që kjo punë të ketë vlerën e saj, duhet të bëhet në një fshehtësi të veçantë, respektivisht për këtë punë ta dijë vetëm Allahu xh.sh.
Njëri  në Riad  njihej si njeri shumë përtac, njerëzit e konsideronin të tillë dhe e përgojonin. Kur ndërroi jetë, u zbulua se me paratë e tij kishte ndërtuar 27 xhami, por...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 98
27052022

Tema Islame Screen29
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 93
27052022

    Tema Islame Screen28         Para se të vijë dita e pendimit
Besimtari e do pozitën, pasurinë, paratë dhe çdo lloj mundësie  tjetër vetëm e vetëm për t’i përdorur në drejtim të kënaqësisë së Allahut Teala. Ai largohet duke shfaqur kujdes të veçantë që të mos zhytet
në shpresa afatgjata, në gjëra boshe,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 141
24052022

Tema Islame Screen27Po. Ky shembull është për të gjithë, sepse ky është tregimi i një mashtrimi. Ky është lajmi në lidhje me Bel’am bin Bauran... Sipas transmetimeve që jepen në literaturën e tefsirit, Bel’ami kishte jetuar në kohën e Musait, alejhi’s-selam dhe ishte prej dijetarëve të Beni Israilëve. Ai kishte dije të gjerë rreth shpalljes së Allahut Teala dhe ishte njeri i hakikatit, por...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 216
15052022

Tema Islame Screen16Ne një bisede fetare, një hoxhë po fliiste për rëndësinë e lutjes dhe kushtet e pranimit të saj nga Zoti. Ndër të tjera, ai tha:

“O njerëz! Nëse dëshironi t’ju pranohen duatë, luteni Allahun me një gjuhë që s’ka bërë gjynahe dhe nuk ka folur fjalë të këqija, sepse Allahu nuk e pranon duanë e bërë nga një gjuhë gjynahqare.”
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 89
14052022

Tema Islame Screen14Puna jonë është e lehtë, vëlla i nderuar. Arritja e kënaqësisë së Allahut Teala është një qëllim. Arritja 
e të konceptuarit të kësaj mirësie është fatmirësi.
Përpjekja për të jetuar “në rrugën e drejtë” për  hir të të Vërtetit është çështja jonë themelore. Meqë mendimet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 171
05042022


NAVIGATE


Veprat që të shpien në Xhenet 0
BY REVISTA ON DECEMBER 15, 2021KREU, NJOHURI RRETH ISLAMIT
Nga: Dr. Murat Kaja

Të mos i bësh shirk Allahut

“Ai që vdes pa i bërë shirk Allahut, hyn në xhenet. Ndërsa ai që vdes duke i bërë shirk Allahut, hyn në xhehenem.” (Muslim, Iman, 151.)

Transmetohet se Ata Ibn Ebi Rebah, (r.a.), ka thënë:

“Abdullah ibn Abbasi, (r.a.), më tha:

-A të të tregoj një grua që është prej banorëve të xhenetit?

Unë i thashë:

-Po, ma trego!
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 130
05052020

Le të bien të gjitha gjethet nga drunjët
se nuk mund të duket bota më e trishtuar
se kur ranë vetullat e Jakubit nga malli për Jusufin.

Le ta ngjyrosë vjeshta jetën e kësaj bote
me të gjitha ngjyrat se ngjyrën e e fytyrës së Jusufit
në momentin e hedhjes nga vllezërit në pus,

nuk ka vjeshtë që mund ta pikturojë.

Le të lëshojnë retë e zeza shi sa të duan mbi tokë
se një pikë loti nga sytë e Jakubit në këmishën e grisur të Jusufit

është më e rëndë se të gjitha retë e ngarkuara me shi.

Le t’i zbardhojë dimri malet...
 
nga Agim Tanushi - Komentet: 2 - Shikime: 1617
01052020


Ebu Bekri r.a ➡ Ai ishte nga sahabët e zgjedhur nga Profeti s.a.v.s për hixhretin (emigrimin në Medine).Ishte gjithashtu halifeja i parë.Vajza e tij Aisheja r.anha ishte bashkëshortja e Profetit s.a.v.s.
Umer ibn El-Hattabi r.a ➡ Ai ishte kalifi i dytë.Gjatë udhëheqjes...
 
nga Agim Tanushi - Komentet: 3 - Shikime: 1601
14042020

Tema Islame Fb_img10 ☝Muslimani është vëllai i muslimanit nuk i bënë atij #padrejtësi dhe nuk_e_braktis.
☝Kush igjendet në nevojë vëllait të tij i gjendet Allahu atij në nevojë.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1086
09042020

Tema Islame 20200424 Si i trajton Islami sprovat dhe fatkeqësitë që prekin njerëzimin në përgjithësi dhe muslimanët në veçanti?
A janë ato ndëshkim, apo mëshirë hyjnore?
Si duhet t’i kuptojmë ne besimtarët këto lloj fatkeqësish? A janë ato ndëshkime hyjnore, ashtu siç pretendohet? Apo mos vallë
janë një lloj mëshire hyjnore, të cilën nuk e njohim?Çfarë thotë
Libri i Allahut dhe çfarë na këshillon Profeti ynë (a.s.), për këtë çështje?
Po, sot, e gjithë bota, perëndimi dhe lindja, jugu dhe veriu, kanë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 628
07042020

Tema Islame 7c199210 "URIME NATA E BEKUAR E BERATIT"
Vlera e kësaj nate mubarek.
Përveç emrit Beraet, kjo natë ka emrat: Nata e Begatë, Nata e Pafajsisë, sepse nëse vlerësohet si duhet është një mundësi e dhënë nga Allahu për të dalë i pastër nga gjynahet dhe gabimet. Kjo natë quhet edhe “Sak”, dekret shpëtimi. Gjithashtu mban emrin Nata e Mëshirës meqë njerëzit përfitojnë nga mirësia dhe mëshira e madhe e Allahut (xh.sh.).

Rreth vlerës dhe begatisë së natës së Beraetit po i drejtohemi hadithit të profetit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 439
07042020

Tema Islame 7c199210 "URIME NATA E BEKUAR E BERATIT"
Vlera e kësaj nate mubarek.
Përveç emrit Beraet, kjo natë ka emrat: Nata e Begatë, Nata e Pafajsisë, sepse nëse vlerësohet si duhet është një mundësi e dhënë nga Allahu për të dalë i pastër nga gjynahet dhe gabimet. Kjo natë quhet edhe “Sak”, dekret shpëtimi. Gjithashtu mban emrin Nata e Mëshirës meqë njerëzit përfitojnë nga mirësia dhe mëshira e madhe e Allahut (xh.sh.).

Rreth vlerës dhe begatisë së natës së Beraetit po i drejtohemi hadithit të profetit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 488
06042020

 Tema Islame 20200413I Dërguari i Allahut (a.s.), ka thënë: “Kini kujdes prej smirës, sepse smira bëhet shkak për shkatërrimin e sevapeve siç i djeg dhe i shkatërron zjarri drutë.” (Xhamiu’s-Sagir)
“Smira e prish besimin e besimtarit siç e prish uthulla mjaltin.” (Menavi)
Ebu Hurejre (r.a.), transmeton se Resulullahu (a.s.), ka thënë: “Mos e urreni, mos e kini smirë dhe mos e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 537
04042020

Tema Islame 20200412Një nga urdhrat bazë të Islamit është që myslimanët ta shohin njëri-tjetrin si
vëllezër dhe të bëjnë atë që kërkon vëllazëria. “Në të vërtetë, besimtarët janë vëllezër!..”
Pra, besimtarët nuk janë gjë tjetër përveçse vëllezër dhe për rrjedhojë, duhet të sillen si vëllezër me njëri-tjetrin. Ndërsa Profeti (a.s.), ka thënë: “Nuk do të keni besuar (plotësisht), pa dëshiruar për...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 600
04042020

Tema Islame Pikpye10Të nderuar, këtu jeni në jetën e dynjasë. Pra, në klasën e provimit tuaj. Pyetjet janë përgatitur prej urdhrave dhe ndalesave të fesë sonë. Përgjigjet e pyetjeve presin të gatshm në librin tonë. Koha e provimit do të mbarojë me exhelin (momentin e
vdekjes). Pikët që duhen për të kaluar klasën janë pesëdhjetë në njëqind. Kopja është e ndaluar. Niveli i suksesit, është një avantazh për ju. Koha juaj ka filluar.

Ju uroj suksese!..

Ne...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 412
16102019

Tema Islame 20191027
Islami kërkon myslimanë
Feja që kishin umetet e tjera para nesh ishte një fe e pastër siç është Islami sot. Feja që sot njihet me emrin Judaizëm, ishte një fe e vërtetë para se të shfuqizohej. Edhe Krishterimi ishte një fe e vërtetë. Që të dyja fetë kanë pasur librin e tyre të vërtetë. Edhe pejgamberët i kanë pasur pejgamberë të vërtetë. Ata që do t’u besonin atyre feve, do të hynin në Xhenet. Madje, kanë hyrë. Adhurimet e tyre ishin adhurime të sakta. Dhikri i tyre ishte dhikër i saktë. Faltoret...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 795
15102019

Tema Islame 20191017 Për njeriun janë fitorja dhe humbja.
Njeriu, ose ecën andej nga Zoti e drejton dhe fiton xhenetin, vendin e lumturisë së përjetshme, ose devijon dhe e humbet atë.
Ardhja e njeriut në këtë botë për t’u provuar, realizohet vetëm një herë në jetë.
Ndaj, duke u treguar të zgjuar, duhet të përpiqemi me gjithë fuqinë që kemi të shtojmë veprat e mira në këtë botë.
Ç’të mbjellësh në këtë botë, atë do të korrësh në botën tjetër.
Miqtë e Allahut e kanë vlerësuar këtë botë, si vendin e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 653
31032019

Tema Islame 20190117  Në vendin tonë ka shumë të rinj që bien në humnerën e imoralitetit. Imoraliteti i syrit, imoraliteti i këmbëve, imoraliteti i duarve dhe të gjitha imoralitetet e tjera që mund të quhen të tilla, i kanë kapluar mendjen dhe veprimet rinisë, madje myslimani i çdo moshe po hyn në këtë presion. Imoraliteti është i ndaluar në të gjitha fetë. Ndërsa feja jonë, Islami, jo vetëm imoralitetin, por i ka ndaluar edhe të gjitha sjelljet apo veprimet që të shpien te imoraliteti. Kështu, Zoti i Lartësuar,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 985
13032019

Tema Islame 20190314
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 755
04032019

Tema Islame Prover10  Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm"
⦁ Vajza vjen me hapa të shpejtë në shtëpi. Pasi i drejtohet dhomës së saj pa përshëndetur askënd, pjesëtarët e familjes dëgjojnë kërcitjen e derës që përplaset me forcë. Pasi e shohin njëri-tjetrin me shikime kureshtare dhe të shqetësuar, e dërgojnë nënën në emër të të gjithëve për të mësuar se cili është problemi dhe për t’i dhënë vajzës ndihmën e nevojshme....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 734
02032019

Tema Islame Islami11
Natyrshëm njerëzvë iu lind pyetja: “Nëse Islami është zgjidhje për të gjitha problemet materiale dhe shpirtërore që ekzistojnë, atëherë përse nuk është zgjidhje për hallet e myslimanëve?” Të qenit shkak për një pyetjeje të tillë është mëkati më i madh për një mysliman. Prandaj është krejt e qartë se ne si myslimanë po përjetojmë një problem shumë serioz në përfaqësimin e Islamit. Një shkrimtar i yni thotë: “Kjo botë ka nevojë për Islamin, ndërsa Islami...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 926
25022019

Tema Islame NAMAZI-1 Kur te godet frika dhe të të kaloje mërzia dhe kur pikëllimi te mbërthejë për qafe, ngritu menjëherë për në namaz, që shpirti yt te kthehet te ti dhe të qetësohet. Vërtet namazi me lejen e All-llahut është garancë qe çrrënjosë ngulitjet e pikëllimeve dhe dëshpërimeve dhe largon traumat. Pejgamberin alejhis-selam kur e mundonte diçka thonte “Na qetëso me namaz o Bilal”, namazi ishte kënaqësia, lumturia dhe pushimi i tij. 
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 977
15112018

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 814
08092015

Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij 
Imam Ebu Hanife, Allahu e mëshiroftë, e donte së tepërmi nxënësin e tij Ebu Jusufin, ngase tek ai kishte vërejtur një zgjuarsi te rrallë.
Një ditë Ebu Jusufi, Allahu e mëshiroftë sëmuret. Shkon Ebu Hanifja ta vizitoj, dhe kur e pa se ishte në shtrat të vdekjes, u mërzit shumë, dhe tha: shpresoja dhe gëzohesha që ti do vazhdosh rrugën time pas meje, por ja që Allahu nuk paska dashur që të ndodhë një gjë e tillë.
Ditët kaluan dhe dëshira e Allahut ishte që Ebu Jusufi edhe përkundër sëmundjes së rëndë...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 1493
05062015

Tema Islame 200-150_1433335337 Pavarësisht pasojave që mund të kenë, Muhammedi (sal-laAllahu alejhi ve sel-lem) ka përshkruar mënyrën se si i sfidojmë sprovat. Na ka mësuar madje edhe gradualisht si t’i trajtojmë ato, varësisht nga koha dhe rrethanat, por, një nga këto mënyra e ka dalluar me diç që e bën më të rëndësishme dhe me më efekt. Fjala është për adhurimin. E ka paraparë këtë zgjidhje për kohën kur shtohen vrasjet dhe mbytjet si dhe përmbysen botëkuptimet, vlerat...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1159
08052015

Adnan Tekshen është letrat, sociolog, ndërsa më herët ka ushtruar edhe profesionin e gazetarisë si dhe të profesorit universitar.
Në fillim të ligjëratës së tij, Tekshen theksoi se në këtë vend ku ne jetojmë, fetë dhe kulturat e popujve janë të ndryshme.
“Në epistemologjinë islame, pjesa ku tregohet që Zoti i mësoi Ademit (a. s.) të vërtetën, konsiderohet shumë e rëndësishme. Njerëzimi shpesh është larguar nga e vërteta...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 854
27022015

Tema Islame Dua-lutje Ebu Seid Huderiu dhe Ebu Hurejre (Allahu qoftë i kënaqur me ta!) transmetojnë se e kanë dëgjuar
Resulullahun (salallahu alejhi ue selem) të ketë thënë: “Nuk goditet besimtari me ndonjë vuajtje, shqetësim, sëmundje dhe pikëllim, derisa edhe nëse ndonjë brengë e brengosë e që Allahu me të mos t’ia shlyejë me të mëkatet”. Shënon Muslimi.
Koment i hadithit
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1075
07022015

Tema Islame Vlera_10 Zoti i madhëruar me mëshirën e Tij të pafundme e krijoi njeriun në këtë botë dhe gjithashtu me mëshirën e Tij të pafundme ia tregoi rrugën e vetme të vërtetë. Sikur mos të ishte mëshira e Zotit mbi njerëzinë atëherë njeriu pa profetër (udhëzues) do të endej rrugëve të ndyshme e në fund do të binte në humnerë.
I dërguari i fundit Muhammedi a.s është mëshira më e madhe që iu dërgua njerëzimit, sepse shpallja që e transmetoi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1165
02022015

Tema Islame 200-150_1422877294 Njeriu nuk është krijuar shkel e shko. Ai ka një qëllim, të cilin duhet ta jetësojë. Është ky adhurimi për Allahun e Lartësuar.
“Unë nuk i krijova xhinët dhe njerëzit për tjetër pos që të më adhurojnë.” (Edh-dharijat: 56). 
Çdo tentim për t’iu shmangur kësaj vije, ka pasojat e veta. Në...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1486
22122014

Tek Hanefijtë (Allahu i mëshiroftë)
Ka thënë Ebu Hafs el-Kebir, Allahu e mëshiroftë: Sikur një person të ketë adhuruar Allahun 50 vite, pastaj vjen në ditën e “Nejruzit” (festë persiane, që do të thotë "dita e gëzimit") dhe i dhuron disa politeistëve (mushrikëve) ve, dëshiron madhërimin e asaj, ai dite veç ka bërë kufër dhe ia janë rrëzuar veprat.
Autori I el-Xhami El-Asgar ka thënë: Nëse i ka dhuruar ditën e “Nejruzit” një muslimani tjetër dhe nuk ka për qëllim madhërimin e asaj...
 
nga rezarta - Komentet: 0 - Shikime: 1005
22122014

E-selamu alejkum vellezer dhe motra musliman pasi jemi ne prag te festave te idhujtareve dhe kufareve dhe fatkeqesisht ne mesin e muslimaneve ka edhe prej tyre qe i festojn keta festa ,All-llahu xh.sh i udhezoft dhe i falt sepse festimi i ketyre festave bashk me jobesimtaret pra perngjasimi me jobesimtaret me adetet e tyre sjell hidherimin e All-llahut dhe ka rrezik edhe dalje nga feja e All-llahut xheleshanuhu ..All-llahu na falt dhe na vetedijesoft sepse All-llahu xheleshanuhu thot ne Kur'anin famelart ...“Me të vërtetë Allahu nuk e ndryshon gjendjen e një populli, derisa ata të ndryshojnë...
 
nga rezarta - Komentet: 0 - Shikime: 1820
22122014

O musliman/e mos shkoni pas kurtheve te shejtanit dhe te merrni hidherimin e All-llahut xheleshanuhu ..mos i pasoni jobesimtaret ne festat e tyre ...Pas devijimit ska kush ju udhezon ...


As jehuditë, e as krishterët kurrë nuk do të jenë të kënaqur me ty deri sa ta pasosh fenë e tyre. Thuaju: "Udhëzimi i All-llahut është udhëzim i drejtë. E nëse pasi që të ka ardhur ty e vërteta shkon pas mendimeve të tyre, nuk ka kush të të ndihmojë e as të mbrojë nga All-llahu"...Bekare...
 
nga rezarta - Komentet: 0 - Shikime: 1051
19112014

Tema Islame 1381371_490913251016438_595361379_n-588x310-196x198 Secili prej nesh njihet nga vet personaliteti i tij. Atë e përbëjnë qëndrimet tona, aftësitë, mënyra e sjelljes,  struktura emocionale dhe shumë karakteristika tjera. Secili prej nesh dëshiron të ndërtoj personalitetin e tij, të mos jetë një imitim i dikujt, mirëpo kjo nuk është e lehtë. Mund të pyesim se si të ndërtojmë personalitetin tonë? Ju japim disa parime:
- Gjithmonë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1071
09112014

Mitet janë rrëfime me bazë historike, por janë të ndërthurura me elemente mitike…Mitet krijohen, por edhe ndryshohen. Ndryshohen në periudha të vrullshme historike, kur identitetet hyjnë në faza kritike…Në periudha të tilla kohore, mitet janë si me thënë disa prej mjeteve, instrumenteve, në lindje të identiteteve…
Mitet rreth Ditës së Shën Gjergjit dhe Ditës së Shën Mitrit janë krijuar në Mesjetë. Mesjeta në anglisht quhet: Dark Age, Periudha e Errësirës…
 
nga rezarta - Komentet: 0 - Shikime: 1005
08112014

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1561
02112014

Tema Islame Puno_p10Ç’po ndodh me këtë botë që na rrethon, nga çdo anë na ofron modele të ndryshme. Jemi njerëz të krijuar prej një pike të ujit ose më mirë të themi prej një asgjëje. Ne në këtë botë kemi ardhur që të bëjmë përgatitje sa më shumë për botën tjetër siç thuhet nga populli, "çka do të mbjellim këtu, do të korrim atje," kjo botë është si një bahçe e gjelbër mahnitëse që mahnit shumicën e njerëzve. Epshet e kësaj bote janë ëndrra nga të cilat shtohet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1523
31102014

 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 1358
 Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Moderator/e, S.Moderator
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Rendit sipas:  
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire