islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty96%[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty0%[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty0%[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty0%[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty1%[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty2%[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13537 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Empty
14062022
Mesazh[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit

[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit Afeea510Krijuesi i Gjithësisë, Allahu i Lartësuar na sjell në këtë botë me një qëllim primar, që ta adhurojmë Atë, t’i bindemi Atij dhe të arrijmë kënaqësinë e Tij. Këtë e ka bërë të qartë në Librin e Tij, ku thotë: “Njerëzit dhe xhindët i kam krijuar vetëm që të Më adhurojnë.”[1]
Fatkeqësisht, në realitet ndodh e kundërta. Shumë prej njerëzve nuk jetojnë për Zotin dhe nu ki kushtojnë as edhe një minutë bindjes, adhurimit, përuljes, si dhe nënshtrimit ndaj Tij. Nuk është në mesin e synimeve dhe prioriteteve të tyre arritja e kënaqësisë së Zotit, por ajo për të cilën mundohen e stërmundohen është kënaqësia e vetveteve të tyre dhe njerëzve që i rrethojnë. Të shumtë janë ata që iv ret paragjykimi, perceptimi, opinion, mendimi i të tjerëve mbi ta, e as që duan t’ia dinë se çfarë vendi dhe pozite zënë tek Zoti i tyre. Shprehja që qarkullon në mendjet e tyre është ajo e njohura për të gjithë: “Ç’do të thotë bota?”
Sa e sa prej të rinjve nuk e lënë alkolin, duhanin, lidhjen me femrat, etj,etj, vetëm e vetëm që shoqëria e tyre të mos i paragjykojë; që mos të etiketohen si “çuna mami”, “çuna shtëpie”, “demode”, “jashtë kohe” e lloj-lloj epitetesh të tjera. Ndërsa veprimet dhe veset e pahijshme që janë bërë pjesë e pandarë e përditshmërisë së atyre, me të cilët shoqërohen, janë diçka mëse normale, e nëse nuk i vepron sipas konceptit të tyre, je ti anormal. Sa e sa vajza nuk e vënë mbulesën islame, vetëm e vetëm nga opinion i rrethit të ngushtë familjar, farefisnor dhe shoqëror; si e si që të mos thonë të tjerët: Ishte gjithë ajo vajzë e bukur, shkoi e u mbulua. Ishte për t’u pirë në kupë, shiko ku përfundoi. E shikojnë sikur ka bërë ndonjë gjynah të pafalshëm, sikur ka bërë ndonjë veprim të pajustifikueshëm. A nuk e dinë që gjërat e bukura dhe me vlerë duhen mbuluar e duhen ruajtur për të zotët e tyre, në mënyrë që jo çdokush të marrë pjesë nga ajo që nu ki takon. Ka vajza të tjera që nuk veshin petkun e fesë islame, vetëm e vetëm nga frika se mos mbesin pa fejuar, pa martuar e se mos u ngelin prindërve në derë. A do t’ia ndalë Allahu rizkun për fejesë e martesë dikujt i cili i bindet urdhrave të Tij, siç është në rastin konkret mbulesa ime? Përkundrazi! Do t’ia lehtësojë, e pse jo, do t’ia mundësojë një bashkëshort të denjë për të dhe për të ardhmen e familjes. Sa e sa të reja vishen me veshje provokative, si e si që t’ju ngjasjnë shoqeve të tyre në aparencë: si e si që të peshkojnë ndonjë djalë, apo të paktën t’i bëjnë përshtypje. E po të vazhdojmë, sigurisht që shembujt s’kanë të mbaruar.
Për shumëkënd, “opinion” është kthyer në xhelatin e tyre dhe është shndërruar në makth, stres, në frikë, e cila nuk shqitet e i shoqëron në vazhdimësi, saqë as gjumin nuk e bëjnë të qetë. Sot, fatkeqësisht ecet me moton e gabuar: “Nuk ka rëndësi se ç’bëj, por si  dukem në sytë e njerëzve.” Imagjinoni në ç’kohë jetojmë. Të jetosh për sytë e botës. Ta jetosh çdo ditë i sforcuar, i prangosur në një farë mënyre, për të vetmen arsye, që të mos dukesh keq para të tjerëve; që të mos krijosh përshtypje negative te të tjerët; ta ndiesh veten si i burgosur brenda trupit tënd, brenda vetes tënde. Pse vepron kështu, kur vet Zoti të krijoi të lirë e ta jep mundësinë ta jetosh jetën i lirë. Pse e kufizon veten për krijesat e Zotit e nuk bën diçka të tillë për vet Zotin? Pse e lëshon veten peng në duart e të tjerëve, të cilët nuk kanë në dorë fatin tënd, e nuk e tregon veten me fjalë dhe me vepra që je rob i Allahut? Pse…
T’i kënaqësh njerëzit është një tunel i errët pa krye, pa dalje, sepse zemrat e njerëzve janë të paqëndrueshme. Sot të duan kur u bën qejfin, e nesër, nëse i cënohet interesi, të urrejnë. Pangopësia e tyre nuk ka limit. Po ta dijë njeriu se sa shpejte harrojnë të tjerët pas vdekjes, (por kjo ndodh edhe gjatë jetës), nuk do të bënte asgjë për t’i kënaqur ata, përkundrazi, do të bënte çdo gjë për ta kënaqur vetëm me Allahun, Atë që nuk e harron asnjë ditë robin e Vet, i jep jetë, i jep shëndet, i jep një mal me të mira, por prapëseprapë njeriu me dritshkurtësinë e vet i injoron gjithë ato të mira, deri në momentin që i humbet, më pas kujtohet se ka një Zot që ia jepte falas, pa pritur prej tij asgjë në këmbim, përveçse ta adhurojë e ta kënaqë.
Madje, bujaria e Allahut kapërcen çdo skaj të logjikës njerëzore. Edhe pse njerëzit mëkatojnë e nuk i përulen. Ai prapëseprapë nu kia ndalon të mirat e Tij, por i furnizon çdo ditë me të gjitha nevojat që u duhen. Imagjinoni sikur një mëkatari, Allahu t’ia bllokonte shikimin, qoftë edhe për një ditë, në shenjë dënimi dhe ndëshkimi. A do të mëkatonte ai praprë. Kurrësesi! Po sikur t’ia ndalonte të folurin, qoftë për një ditë; po sikur t’ia bllokonte lëvizjen e trupit, qoftë për një ditë. Por jo, Allahu Fuqiplotë me mëshirën e Tij e lë robin e Tij që të reflektojë e t’i kthehet Zotit me falenderim e përkushtim në shenjë mirënjohje e bindje për Madhështinë, e cila karakterizon Krijuesin e Universit.
Një jetë e dhuruar prej Zotit, a nuk duhet që të jetë një jetë dedikuar Atij?! Sigurisht që po, por ku janë mendjet që logjikojnë kështu?! Me besimtarin e devotshëm ndodh ndryshe. Ai e nis ditën me emrin e Zotit, e vijon ditën dhe e mbyll atë me përkujtimin e Zotit. E gjithë jeta e tij është vënë në shërbim të arritjes së kënaqësisë së Allahut, duke përmbushur kështu atë çfarë potencohet në ajetin kuranor: “..jeta ime dhe vdekja ime i përkasin… vetëm Allahut”[2][1] - Sure Dharijat: 56.
[2] - Sure El En’am: 162.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit :: Komentet

No Comment.
 

[Teme Islame] Jeto për Zotin, jo për njerëzit

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» [Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë…
» Jeto jetën realisht! (Shumë Temë e mirë)
» [Temë Islame] Rëndësia e diturisë
» [Teme islame] Sprovat si meshire
» Temë Islame: Mundohu të ndihmosh

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: